web statistics

Paycell Kart’ı bırakmak isteyenler için alternatif önerileri


Geçtiğimiz aralık ayında Paycell kartlarını nakit çeken paycell kartlar ile değiştirdikten sonra Paycell kullanmayı ciddi bir şekilde azalttım. 2020 Mart ayı itibariyle de tamamen bıraktım, o günden sonra da bir daha arkama bakma ihtiyacı duymadım. Zira elimdeki alternatifler Paycell’den aldığım hizmetleri aratmıyor, hatta fazlasını bile sunuyordu. Bugünkü yazımda benim gibi Paycell’i kullanmayı bırakmayı düşünenler için alternatif ürünleri tanıtmak istedim.

Paycell’i neden bıraktım?

Paycell’i ilk çıktığı günden itibaren kullanmaya başladım. Benim ihtiyaçlarıma yanıt veren bir ürün bulmaktan çok da mutluydum. Sonra bu yolculukta bir noktada bazı şeyler belirgin bir şekilde değişmeye başladı. Daha bir yıl dolmadan açıkladıkları puan sisteminde ciddi değişikliğe gittiler. Kazanım ve harcamaların garip şartlara bağlı olduğu kampanyalar çıkardılar. Biriken puanları harcayamayacağım kampanyalarda telef olduğunu birinci elden deneyimledim.

Lansman yapılan kampanyalarda kart kullanımından ziyade harcama yapılan tutarın faturaya yansıltıldığı mobil ödeme seçeneklerinin öne çıkarılması bende ayrı bir memnuniyetsizlik yarattı. Sizi bilmem ama ben cep telefonu faturamın kabul ettiğim tarifenin bir oranın üzerinde gelmesinden rahatsız oluyorum. Zaten banka hesabından para göndermenin zor olduğu bir platform olan Paycell bir de uygulama üzerinden para yüklerken kredi kartı kullanım seçeneğini kaldırdı. Bunun üzerinde özellikle Paycell kart ile Migros kasalarında ödeme yapmaya çalışırken kart geçersiz uyarısı ile ortada kalınca önce kartı kullanmayı azalttım. Mart ayı itibarilye operatör de değiştirip tamamen kapattım hesabı. Zira Paycell kart her ne kadar operatör bağımsız bir kart olarak tanıtılsa da operatör değişikliği ve telefon numaraları değişikliği durumunda hesabınızı kullanamaz hale gelebiliyorsunuz.

Alternatif 1: Ininal Kart

Ininal kart Paycell alternatifi olarak aklıma gelen ilk ön ödemeli kart çözümü. Eğer Paycellde de bulunan hesap işletim ücreti, TL yükleme ücreti gibi ücretlere aşinaysanız çok yadırgamayacağınız bir alternatif olacaktır. Özellikle online oyun oynayanlar, banka hesabına ihtiyaç duymadan kullanabilecekleri bir kartlı ödeme sistemi arayanlar için güzel bir alternatif. Fatura ödeme seçenekleri Turkcell’in bir tık gerisinde ama beni daha market alışverişi yaparken kasada bırakmışlığı yok. Kabul kampanya tarafı biraz zayıf harcamalardan da puan kazanmıyorsunuz ama puan kazanmamak kazandığınız puanları harcayabilmek için 40 dereden su getirmenizi istenmesinden iyidir.

Alternatif 2: Tosla Kart

İtiraf ediyorum, bir Akbank iştirakinden Tosla platformu gibi bir atılım beklemezdim. Şaşırdım. Burada uygulama hakkında kapsamlı bir değerlendirme yaptım. Pazara yeni giren bir marka olması nedeniyle kampanya tarafı en aktif ön ödeme çözümlerinden birisi (özellikle e- ticaret pazaryeri işbirlikleri). Aköde’nin Sabancı holding ve Akbank iştiraki olmasından gelen geniş bir atm ağı ve satış noktaları (CarrefourSa, TeknoSa) açısından erişim kolaylığı sağlıyor. Fatura ödeme kısmı malesef zayıf noktalarından biri. Platform üyelerinin birbirine ücretsiz para gönderimi gibi avantajlarını unutmayalaım. Fiziksel kart talep etmeniz durumunda hesabınızdan kesilen kart ücreti kartı tanımlamanızın ardından hesabınıza iade ediliyor.

Alternatif 3: Papara

Üçüncü ama en aktf kullandığım alternatif Papara, 5 milyonun üzerinde abonelik sayısı ile sektörün en büyüğü. Ön ödemeli kart seçeneğinden çok para transfer özelliği nedeniyle tercih ediliyor izlenimi verse de özellikle pandemi döneminde genişlettiği işlevselliği ile (cashback, fatura ödeme, euro ve dolar cinsi hesap açabilme) sektörün diğer oyuncularından kendini ayrıştırmayı başardı. Papara artık kampanya yapmıyor Cashback programı kapsamına giren ve çıkan üye iş yerleri veya sektörler var.

on odemeli kartlar

Alternatif 4: PeP

Kabul etmem lazım, Paladyum Elektronik Para’nın çıkardığı PeP kartla ilgili tereddütlerim vardı. PeP’le ilgili en büyük sorun fiziksel kart sahibi olmak ve kartı teslim alabilmek. Uygulama üzerinden hesap açmak kolay; ancak uygulama üzerinden isme özel bir kart isterseniz kartın size ulaşması yaklaşık iki aylık bir süre alabiliyor. Ama kartı bir kez teslim alırsanız sorunsuz bir provizyon deneyimi yaşarsınız. PeP üzerinden yabancı para cinsi hesaplar açabiliyor bu hesaplar için yarattığınız ibanler sayesinde yurt dışından para transferi alabiliyorsunuz. Fatura ve ödemeler kısmı sadece Turkcell ve internet abonelikleri ile sınırlı. Düzenli olarak yurtdışından para transferi alanlar için gerçekten öne çıkan bir ürün. Sanal kart’ın ötesine geçebilmek emek ve sabır gerektiriyor.

Alternatif 5: MaxiPara

Bazı bankalar zaten ön ödemeli kart tarafında faaliyetleri vardı. İşbankası 10 yıldır müşterilerine hizmet verdiği MaxiPara ön ödemeli kart programını artık İş bankası müşterisi olmayan kullanıcılara da açtı. Üstelik bunu yaparken ürünü maximum mobil ile entegre edip ortaya bambaşka bir ürün çıkarttılar. Diğer kartlardan farklı olarak bu kartlar şu an için kartsız ödemeyi desteklemiyor. Ama maximum mobil uygulaması ile gerek karekod kullanarak, gerekse (nfc destekleyen android telefonlarla) temassız ödeme yapmak mümkün. Harcamalardan maxi puan kazanıp iş bankası üye işyerlerinde harcayabildiğiniz bir ön ödemeli kart programı. Türkiye’nin en geniş şube ve atm ağı ile tamamen uyumlu. Bu çözümün tek yumuşak noktası kartı teslim alma süreci. Maxipara kartları çoğu zaman beyan ettiğiniz adresinize en yakın veya iş bankası müşterilerin hesaplarının bulunduğu şubeden gidip almanız gerekiyor. Özellikle pandemi sonrası şubede işlem yapabilmek için bir saate yakın beklemeniz gerekebiliyor.

Alternatif 6: Istanbulkart

Istanbulkart’ı bir ön ödemeli kart gibi kullanabilmeniz için kişiselleştirmeniz gerekiyor. Her gün artan anlaşmalı işyeri sayılarına artmasına rağmen her pos’da kullanmak mümkün değil ama Paycell’de yaşadığım deneyimin aksine Istanbulkart’ı Migros ve A101 kullandım ve kasada kalma gibi bir durum yaşamadım. Paycell’e kıyasla fatura ödeme (özellikle iski), para transferi özelliğinin olmaması en büyük eksikliği. Bu özellikleri en azından kartını kişiselleştirmiş kişiler arasında en kısa sürede açarlar troy logolu kartları çıkartabilirlerse kimse tutamaz onları

Alternatif 7: Bonus Piu

Bankacılık maliyetlerinden arındırılmış bununla beraber harcama yaptıkça kazandıran Paycell alternatifi arayanlar için Bonus Piu bir alternatif olabilir. Hali hazırda bir mobil uygulaması yok ama bu olmayacak anlamına gelmiyor. Bonus Piu hakkında detaylı bir inceleme için buraya tıklayın.

Herhangi bir tartışmaya sebep olmamak için belirtmek istiyorum. Kimseyi Paycell kartlarını kapatmaya ikna etmek gibi bir çabam yok. Ben şahsen Paycell kartımı kapattım, 11 aydır eksikliğini hissetmiyorum. Paycell kartımı kapatmamın sebebi ise Paycell’in bir ön ödemeli kart çözümünden ziyade Turkcell’in abonelik gelirlerini arttırmaya yönelik bir ödeme aracına dönüştüğünü hissetmemdi. Bu yazının amacı ise Paycell Kart’a alternatif arayanlara kendi deneyimlerimden yola çıkarak alternatiflerin neler olduğunu ortaya koymak. Herkes kararını kendi verecek.