web statistics

Doğalgaz tasarruf ipuçlarıyla faturanızı kontrol altına alın


Uzun süredir devam eden mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları tüm yurtta normaline dönmeye başladı. Bu da evdeki kaloriferlerin kullanımına başlanması anlamına geliyor. Yaklaşık 8 aydır doğalgaz faturası ödemeyen ev sakinleri tedirgin bir şekilde önümüzdeki ay ödeyecekleri faturaların nasıl geleceğini merak etmeye başladı. İşte size kışın ısınırken tasarruf etme yöntemleri :

İzolasyon çok önemli

Sıcak hava yükselir siz evinizdeki ortamı ısıtmaya çalışadurun eğer evinizin izolasyonu iyi değilse ısıttığınız hava kaçacak yerini soğuk havaya bırakacaktır. Sizde soğuk havayı ısıtmak için doğalgaz harcamaya devam edeceksiniz. Fasit bir daire bunun için evinizin izolasyonunu iyi yapmanızda fayda var cephe pencere ve çatı izolasyonu iyi olan binalarda ortamı ısıtmak için daha doğalgaz harcadığınızda sıcak hava kaçacak yer bulamazsa ortam tekrar serinleyene kadar doğalgaz kullanmanız gerekmez. Geceleri pencereleri kalın perdeler be hatta panjurlar ile kapatmak da ısı kaybının önüne geçebilir.

Teknoloji

Bütün çevreci endişelere karbon ayak izi vs. gibi popüler trendlere rağmen dünya üzerinde hala en iyi ısıtma aracı fosil yakıtlarla çalışan ısıtma araçlarıdır. Kömür, Doğalgaz, Fuel oil ile çalışan kombi, merkezi sistemler, kat kaloriferleri. Türkiye dahil birçok ülkede üretilen elektriğin çok büyük bir kısmı hala fosil yakıtlar ile çalışan santrallerde üretilmektedir. Yani evinizi kombi veya fuel oil veya kömür kullanılan bir teknoloji ile ısıtıyorsanız, elektrikle çalışan bir ısı pompasına geçiş yaptığınızda gelecek elektrik faturası doğalgaz kullansanız gelecek faturadan daha düşük olmayacaktır. Çünkü muhtemelen doğalgaz santraline üretilen elektriği doğalgaz maliyetinin üzerine elektrik üretim maliyetlerini ekleyerek kar marjı ile faturanıza yansıtılacaktır. Isı Pompasının daha avantajlı olmasının tek ihtimali kendi elektriğinizi kendiniz ürettiğiniz durumlarda olur. Tabi ki 15 -20 senelik cihazları yenileri ile değiştirmek aradan geçen zaman içinde ısıtma teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin faydalanabilme imkanından dolayı tasarruf sağlayacaktır. Mesela yoğuşmalı kombilerde yoğuşma teknolojisi kombilerde yoğuşmasız kombilere kıyasla doğalgaz tüketiminden %30 tasarruf etmeniz mümkün. Ama yoğuşmanın gerçekleşebilmesi için kalorifer sisteminde dolaşan su sıcaklığının 55 derecenin üstüne çıkmaması gerekir. Kombiniz çalışırken kalorifer sistemine daha yüksek ısıda bir sıcak su veriyorsa, bu sıcaklıktaki suya ulaşmak için daha çok doğalgaz yaktığınızdan tüketiminiz artacaktır aynı zamanda yoğuşma gerçekleşmeyeceğinden cihazınız vaad edilen tasarrufu gerçekleştiremeyecektir.

Isı Transferi

Geleneksel ısıtma sistemleri basit bir mantıkla çalışır. Yanma gerçekleşir yanma sonucu elde edilen ısı enerjisi yaşam alanına aktarılır. Aktarımın verimli olması mümkün olan en az kayıpla ortama aktarılması da tasarrufu sağlar. Aktarım genelde radyatörler, fancoiller, zemin altına döşenen borularla olur. Bu aktarım yapan cihazların önüne ne kadar az engel koyarsanız o kadar verimli ısıtırsınız. Ideal ortam sıcaklığına ulaşmak için o kadar az doğalgaz tüketirsiniz.
İdeal Isı belirleme : ideal ortam ısısı kişiye ve alışkanlıklara göre değişse de 21 derece konforlu bir ortam sağlar. Bunun üzerinde bir sıcaklığı sağlama çabası daha fazla tüketime sebep olacaktır. Dolayısı ile mevsimine göre giyinerek ortam sıcaklığını 21 derecede tutacak şekilde ısıtmak çok verimli olur.
Aksesuar kullanımı. İdeal ısı 21 olsun tamam ama bunu nasıl bileceğiz. Oda termostatları sayesinde ulaşmak istediğiniz oda sıcaklığını ısıtma cihazınıza iletirsiniz. Arzu edilen sıcaklığa ulaşıldığında cihaz çalışmayı durdurarak doğalgaz tüketimini de durduracaktır. Oda termostatını kullanırken dikkat etmeniz gereken termostatı ısı kaynaklarından uzak tutmak olacaktır. Yani Ocak yakılan mutfak veya akşamları seyredilen televizyonun yanında olmaması faydalı olacaktır. Farklı sıcaklık tercihleri için termostatik vana kullanımı da alternatif bir kullanım olabilir. Termostatik vanalar da oda termostatı gibi benzer bir fayda sağlarlar.

dogalgaz tasarrufu

Finansman Teknikleri
Yüksek enflasyon ortamında yapabileceğiniz en iyi şey yüksek kalem tutar harcamalarınızı zaman yaymak olacaktır. Doğalgaz faturalarınız da bu ay sonu itibariyle hatırı sayılır meblağlara gelecek. Bunun için bir çok banka kredi kartıyla yapılan doğalgaz ödemelerinde taksit imkanı sunmaya başladı. Tabi bunu yapabilmeniz için faturanız için vermiş olduğunuz hesaptan otomatik ödeme talimatınızı iptal etmeniz gerekiyor. İşte size dikkate değer kredi kartına doğal gaz fatura ödemelerine taksit veren kampanyalar.

Yapı Kredi Worldcard sahipleri İgdaş web sitesi ve gişelerin ödemelerine kredi kartı ile yaptıkları ödemelerde faizsiz 3 taksit imkanı sunuyor. İşlemin taksitlendirilmesi için, harcamanın yapıldığı gün içerisinde, IGDAS yazıp cep telefonuna gelen şifre ile birlikte 4454’e SMS gönderilmesi gerekiyor.
Finansbank Enpara.com da ayda toplam 9000 TL ye kadar 3 harcamanızı ücretsiz taksitlendirmenize imkan veriyor. Bu kampanya da size bir finansman avantajı sunacaktır.

Eğer kartını kullandığınız banka ücretsiz taksitlendirme imkanı sunmuyorsa bile ücretli olarak yapacağınız taksitlendirmeler ile nispeten ufak bir maliyetle yüklü faturalarınızı daha düşük hatta hiç fatura ödemesi yapmadığınız dönemlere doğru taşımanıza imkan verecektir.