web statistics

Kişişelleştirilmiş İstanbulkart nedir? İstanbulkart nasıl kişiselleştirilir?


2007 yılından bu yana dolaşımda 35 milyondan fazla İstanbulkart olunca, bu kartların hangisinin kimde olduğu kısmı biraz karışık bir durum alıyor. Kartı ilk alan ile aktif olarak kullanan kişinin aynı olduğu durumlara çok nadir rastlanıyor. İndirimli veya ücretsiz ulaşım kartlarının şahsa kayıtlı olduğu halde başkaları tarafından kullanıldığı bir ortamdan bahsediyoruz.

Öte yandan İstanbulkart’ı çıkaran BELBİM A.Ş. lisanslı bir elektronik para kuruluşu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yayınlanmış olan 5 Sıra Numaralı Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği’nin “Ön Ödemeli Kartlara İlişkin İşlemler” başlığı altında yer alan düzenlemeler çerçevesinde işlem yapılabiliyorlar ve aşağıdaki düzenlemelere tabiler:

• Aynı yıl içinde nakit çekim tutarı üçyüz TL’yi aşamaz,
• Toplam yüklü para tutarı yediyüzelli TL’yi aşamaz,
• Toplam yükleme limiti bir ay içinde yediyüzelli TL’yi ve her halükarda bakiyesi yediyüzelli TL’yi aşamaz.

Yukarıdaki işlemler çerçevesinde İstanbulkartı’nızı kullanabilmeniz için kartı kişiselleştirmeniz gerekiyor.

İstanbulkart web sitesine üyelik kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Bunun için öncelikle bir İstanbulkart’ınız olmalı. Daha sonda Belbim tarafından hazırlanan İstanbulkart web sitesinde sağ üst köşede yer alan Online İşlemler => Bireysel ‘i seçtikten sonra karşınıza çıkan ekranda kayıt ol seçeneğini tercih etmeniz ve karşınıza çıkan formda yer alan İsim soyisim tc kimlik no, cep telefonu e-posta, doğum tarihi bilgileri girip bir şifre belirlemeniz gerekiyor.

İstanbulkart kart kayıt işlemi nasıl yapılır?

Kaydı bir kere yaptıktan sonra sahip olduğunuz İstanbulkart’ı kaydettirmeniz gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan “İstanbulkartlarım” sekmesine girip kartın ön yüzünde yer alan Kart Alias (İstanbulkartların İstanbul görsellerinin yer aldığı ön yüzünde yazan 6370 ile başlayan 16 haneli kart numarası) veya arka yüzünde yer alan “kart seri no” yu iki kere girip karta bir isim vermeniz yeterli.

İstanbulkart aktivasyon işlemi nasıl yapılır?

istanbul kart odeme

İstanbulkart web sitesine kartı kayıt ettirdikten sonra kartın bir de aktive edilmesi gerekiyor. Yani kartı web sitesine kayıt ettikten sonra 72 saat içerisinde, Ulaşım İstanbul durakları, İstanbul metro ve Marmaray istasyonlarında yer alan Biletmatik cihazlarına kartınızı yerleştirip, para yükleme seçeneği yerine ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Kart Aktivasyon” seçeneğine tıklayıp bir sonraki ekranda onay vermeniz gerekiyor. Ücretsiz, indirimli ve mavi kart olarak adlandırılan kartları kayıt ederken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Hali hazırda üzerinde resim, ad soyad, tckn , doğum tarihi gibi bilgiler yer aldığı için bu kartların üzerinde yazan bilgiler ile üyelik sırasında verilen bilgiler uyumlu olmalı aksi halde kartı kaydedemezsiniz.

İstanbulkart’ı neden kişiselleştirmelisiniz?

Kartınızı İstanbulkart web sitesinden kaydedip aktive ettikten sonra, sadece toplu taşıma ödemelerinde değil, yukarıda bahsettiğimiz anlaşmalı üye işyerlerinde harcamalarınızda da aktif olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak İstanbulkart web sitesinden ve İstanbulkart mobil uygulamaları üzerinden kartınıza TL veya abonman yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanımlarınızı ve iadelerinizi gerek mobil uygulamalar, gerekse web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

İstanbulkartlar’la HES kodu kullanımı zorunlu olacak. Covid-19 pandemisinin ardından hayatımıza giren HES kodununun İçişleri Bakanlığı’nın şehir içindeki toplu taşıma araçlarında da ulaşımda zorunlu tutmasının ardından, e-devlet üzerinden aldığınız HES kodlarını İstanbulkart’ınıza web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden giriş yaparak yüklemeniz gerekecek. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’!nin üzerinde çalışmaya başladığı entegrasyon tamamlandığında; Sağlık Bakanlığı’nca İBB’ye iletilecek olan tanısı konmuş Covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ları askıya alınacak. Tanılı ya da temaslısı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşebbüs edenler, İçişleri Bakanlığı’na raporlanacak. Tanımlama yapılmayan İstanbulkartlar bir süre sonra toplu taşımalarda kullanılamayacak.