web statistics

İstanbulkart nedir? Nerelerde Kullanılır? İstanbulkart güvenli mi ?


İstanbulkart, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi şirketlerinden olan ve bir elektronik para kuruluşu olan BELBİM A.Ş. tarafından 2007 yılında hayata geçirilmiş bir şehir kartıdır. Dolaşımda bulunan 34 milyonun üzerinde kart ile İstanbulkart aynı zamanda Türkiye’nin ve belki de Avrupa’nın en büyük ön ödemeli kart programıdır.

İstanbulkart nerede kullanılır?

İstanbulkart’ın ek fazla kullanıldığı alan hiç şüphesiz şehir içi toplu taşıma bilet ödemeleri. İstanbul Ulaşım (İETT) otobüs seferleri, İstanbul Metro hatlarında, halk otobüsü, İstanbul Şehir Hatları, Turyol ve Dentur motor seferleri ve Marmaray bilet ödemelerine İstanbulkart kullanılabiliyor.

24.12.2015 tarihinde “Elektronik Para Kuruluşu” lisansı alan BELBİM, yetkili elektronik para kuruluşu olarak İstanbulkart’ı ulaşım hizmetleriyle ilgili ödemelerin dışında kullanılabilecek bir elektronik para kartına dönüştürdü. Bu yüzden İstanbulkart’ın oldukça güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbulkart ile toplu taşıma dışında İBB Sosyal Tesisleri, Beltur kafeleri, yiyecek içecek otomatları, İspark otoparkları, bisiklet kiralama, iTaksi vb. harcama noktalarında ödeme yapmak mümkün.

istanbulkart migros

A101 ve Migros mağazalarında İstanbulkart satın alma, yükleme işlemlerine ek olarak bu mağazalardan yapılan alışverişlerin İstanbulkart ile ödemesini gerçekleştirmek mümkün. Migros’a özel olarak İstanbulkartlar’ını Migros Money kartları ile eşleştiren tüketiciler, İstanbulkartlar’la yaptıkları alışverişlerden puan kazanabilir, kazanılan puanlar ile İstanbulkart’ın geçtiği tüm noktalardan harcama yapabilirler.

Ekim 2020 itibariyle İstanbulkart sahibi Getir kullanıcıları, Getir ile verdikleri siparişlerin ödemelerini İstanbulkart ile yapabiliyorlar.