web statistics

Yenilenen Nakit Çeken Paycell Kartlar’a kredi kartı ile yükleme yapılamıyor


Türkiye ön ödemeli kart rekabetinde Paycell Kart cephesinde değişiklikler var. Paycell, ilk olarak Paycell Kart kullanıcıları için devam ettirdiği sadakat programının yapısını değiştirdi ama bu başka bir yazının konusu. Bir sonraki adım ise mevcut Paycell Kartları “Nakit Çeken Paycell Kartlar” ile değiştirmesi oldu. İlk bakışta ön ödemeli kartlarına nakit çekim özelliğinin getirilmesi (yenilenen İninal kartlarda var olan bir özellik) gibi gelse de, bu değişimle beraber gelen uygulama farklılığının benim Paycell Kart kullanmayı bırakmama yol açtığını söyleyebilirim.

Eski Paycell Kartlar’ın, Nakit Çeken Paycell Kartlar’la değişimi için son tarih 16 Aralık 2109. Bu tarihe kadar Turkcell İletişim Merkezleri’nde size iletilen kodlarla eski kartınızı ücretsiz olarak birkaç dakikada değiştirebiliyorsunuz. 16 Aralık 2019 tarihine kadar değişimi yapılmayan kartlar kapatılarak bakiyeler sistemde otomatik olarak yaratılacak yeni kartlara aktarılacak. Bu değişimden sonra önemli bir problem kapatılan kartların işlem tarihçesinin ulaşılamaz olması.

Yenilenen Nakit Çeken Paycell Kartlar’da Paycell Kart kullanımını bırakmama ve İninal kart’a geçmeme sebep olan uygulamaya gelirsek; eski Paycell Kartlar’a kredi kartı ile yükleme yapabilirken; Nakit Çekebilen Paycell Kart’a yükleme yapabilmek için banka kartı kullanımı zorunlu oldu. Nakit çekim özelliği olan Paycell kartlara şu aşamada kredi kartı ile para yükleme yapılamıyor.

Daha önce burada belirttiğim gibi; ben ön ödemeli kartı yardımcımızın ev için yaptığı market alışverişlerinde kullanması için tercih ediyorum. Fiziksel bir kart bulunması birincil öncelik. Fiziksel karta fon transferini kredi kartı ile yapabilmek ek ve önemli bir avantaj benim için. Yenilenen Paycell Kart’ta olduğu gibi sadece banka kartıyla yükleme yapmak zorunluluğu benim için cazip değil. Üstelik İninal Kart gibi bir aynı özelliklere sahip bir alternatifi varken… Diğer türlü banka kartı ile yükleme başına iki lira, aylık iki lira kullanım ücretinin maliyetine katlanmak yerine evden çıkarken yardımcımıza nakit bırakmak daha avantajlı olacak.

ininal kart

Yaklaşık iki senedir kesintisiz olarak kullandığım Paycell Kart yerine, kredi kartı ile yükleme limiti olmasına rağmen İninal Kart kullanmak benim için şu an daha iyi bir alterenatif. Varsın 1 tl harcamaya 5mb data kazandırmasın. Nakit Çeken Paycell Kart’a kredi kartı ile yükleme özelliği gelmediği taktirde (ayda 20 işlemin üzerinde) yoğun kullanımına bir müddet ara verip alternatif servis sağlayıcılara geçiyorum.

Turkcell Finansal Hizmetler ürünü olan Paycell, daha tasarım aşamasında yarattığı ürün özellik ve pratik süreçleri ile pazara hakim rakiplerinden ayrılarak beni kendi leyhine yoğun bir kullanıma ikna etmişti. Ancak Turkcell’in bu değişiklikle başlangıçta sahip olduğu ödeme sistemleri öngörüsüne artık sahip olmayan ve bu alanda faaliyet gösteren bir Telekom operatörüne geri adım attığına inanıyorum.