web statistics

Paycell Kart ile Migros alışverişlerinde neden “Kart Geçersiz” uyarısı çıkıyor?


Bir seneden uzun bir süredir Paycell Card kullanıyorum. Daha önce ininal kart kullanıyordum ancak kullanıcı arayüzü, provizyon ve her harcamaya 5 mb. data kazandırması nedeniyle tamamen Paycell Kart kullanmaya başladım.

Haziran ayına kadar da hiç bir sorun yaşamıyorken haziran ayı içinde market harcamalarımda provizyon sorunu yaşamaya başladım. Şok ve Migros mağazalarında kartı kullanmak için kasaya verdiğimde “Kart Geçersiz” mesajı ile karşılaşmaya başladım.

Paycell çağrı merkezi ile görüştüğümde sorunun çağrı merkezi tarafında gözlemlenemediğini farkettim. Migros ve Şok mağazalarından alışveriş yapmaya çalışırken “kart geçersiz” mesajı ile karşılaşırken, bir kaç metre uzaklıktaki Mopaş marketlerinde hiç sorunsuz işlem yapabiliyor olmak sektör tecrübesine sahip biri olarak beni merak içinde bırakıyordu.

Nihayet bu pazar sabahı Migros mağazasında alışveriş yaparken POS’un ana ekranını görünce sorunun neden kaynaklandığını tespit edebildim. Migros yakın zamanda İstanbul Kart & Migros işbirliği kapsamında POS altyapısını değiştirirek BELBİM‘den hizmet almaya başlamış. Paycell kartlara ait “462276” Prefix’ler BELBİM tarafından desteklenen POS cihazlarında tanımlı olmadığı için sistem merkezle iletişime geçmeden cihaz üzerinde kartı reddediyor. Dolayısıyla bu sorundan kartı işleten Turkcell‘in haberi olmuyor. Paycell kartın Şok ve Migros marketlerde kullanım frekansı düşük olduğunda üye işyerlerinde geri bildirim de gelmeyince BELBİM’in de böyle bir sorundan haberi olmuyor.

Ben şahsen iki hafta boyunca yaşadığım sorunlar nedeniyle uzun bir aradan sonra tekrar ininal kart‘a geri döndüm. Paycell issuer olarak BELBİM sistemlerine Paycell prefixlerini kaydettirmezse ön ödemeli kart rekabetinde ciro kaybı taşıyabilir…