web statistics

Tosla Kart nedir? AkÖde’nin çıkardığı Tosla güvenli mi?


Son günlerden bilboardlarda ve dijital platformlarda dikkatinizi çekmiştir, Tosla APP adlı bir uygulama var. Tosla bir Akbank girişim olan AkÖde tarafından geliştirilmiş elektronik para platformu. Bu platform üzerinden üyeler birbirlerine para gönderebiliyor, oyun pinleri için ödemeler yapılabiliyor. Şu anda yok ama bir çok e-para platformunda olduğu gibi Tosla App üzerinden de yakında fatura ve düzenli ödeme gerektiren abonelik hizmetleri için ödeme yapmak mümkün olacak.

Tosla markası altında aynı zamanda Tosla Kart adında bir ön ödemeli kart da var. Bu da geleneksel kredi kartı kabul eden üye iş yerlerinden ve online mağazalardan alışveriş yapma imkanı sunuyor. Tosla Kart sahibi olmak için uygulama üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu şekilde isminize özel hazırlanmış bir ön ödemeli Tosla Kart adresinize gönderiliyor. Bunun yanısıra Sabancı ortaklıkları olan Teknosa ve Carrefoursa mağazalarından da Tosla Kart anonim (isimsiz) kartlar almak mümkün.

Tosla’nın sosyal bir bacağı da var, yapılan işlemi arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu özellik bende iGaranti platformunun ön ödemeli karta devşirilmiş hali izlenimi uyandırdı. Gençlerin sosyal platformlarda çok şeyi paylaştıklarını biliyorum ama parasal işlemler bu “paylaşılmak istenen” konular arasında mı emin olamadım. Oyun için pin aldığını paylaşırsan arkadaşın senden oyundan borç isteyebilir. Yani bu birinin senden borç istemesine imkan tanıman anlamına geliyor. Dediğim gibi söz konusu parasal işlemler olduğunda sosyal çevrenle bu işlemleri paylaşmanın anlamını hala çözebilmiş değilim.

akbank akode tosla

Ön ödemeli kart olan Tosla’nın rakipleri Paycell, İninal ve diğer ön ödemeli kart ve e-para şirket çözümlerine göre dikkat çeken en büyük özelliklerini sıralamak gerekirse;

1) Karta veya Tosla hesabına Akbank ATM’lerinden, banka kartlarını kullanarak ve tanımladığın banka hesaplarından ücretsiz yükleme yapabiliyorsun.
2)
Bir çok ön ödemeli kartta yer almayan para çekme özelliği Tosla’da mevcut. İninal gibi Tosla’da da para çekme limiti yıllık 300 TL.
3) Tüm banka kartları, tanımlı banka hesapları ve Akbank ATM’leri üzerinden para yükleme ücretsiz. Kredi kartı ile yükleme kısmına ait ücretler net değil. Ama anladığım kadarıyla strateji olarak naktin elektronik paraya çevrilmesi üzerine bir strateji benimsemişler.
4) İkinci tercih sebebi ise para transferi. Tosla üyeleri arasında para gönderimi (Toslamak) ücretsiz. Rakiplerine göre yeni bir kart olduğu için şimdilik Tosla platformu üzerinde para isteyecek, para gönderecek kişi bulmakta zorlanabilirsiniz.

Tosla Kart kullanılabilir mi ?

Tosla’nın kağıt üzerinde rakiplerinden eksiği yok, hatta fazlası var. Güvenli, yasal bir platform; üstelik Akbank gibi dev bir bankanın altyapısının desteği var. Bence Akbank hizmetleri ile aşina olanlar için Tosla bir tercih olabilir. Ama ben bütün maliyet avantajlarına rağmen Tosla’ya bir şans vermeden önce sanırım Papara‘yı bir deneyimleyeceğim. Aktivasyona yönelik kampanyalar olarak uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Bu arada Tosla da belli bir kullanıcı tabanına ulaşıp kullanıcı deneyimini geliştirmek imkanına kavuşur.

Tosla uygulamasını indirmek için tıklayın

Hangi ön ödemeli kart?

Ininal ve Paycell‘i bir kaç yıldır aktif olarak kullanıyorum. Benim kullanma motivasyonum fiziksel bir kart ile kredi kartı limitimi kredi itibarım söz konusu olmadan kullanabilmek. Şu an için tercihim ağırlıklı olarak Paycell üzerinde, çünkü aylık belli bir tutarın üzerinde kullanım yaparsanız aylık kullanım ücretinizi iade ediyor. Kredi kartı tanımlamasında veya kredi kartı ile yükleme yapılmasına herhangi bir sınırlama getirmiyor. Doğrulanmış hesap sahibiyim ve bunun için çok bir (neredeyse hiç) çaba sarfetmedim. Bunun yanısıra kart kaybolması durumunda kartınızın içindeki bakiyeyi kartın şifresini uzaktan değiştirerek kolayca güvenceye alabiliyorsunuz.

Tosla, bankasız nakit tercih eden profile ücret politikasında değişikliğe gitmediği sürece ödeme sistemlerinde cazip bir alternatif olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Tabi kullanıcı tabanı ve fatura ödeme seçenekleri de eklendikçe…