web statistics

Aklınız varsa Katılım Emeklilik ile çalışmazsınız


İnancınız ne olursa veya ne kadar kuvvetli olursa olsun, kendi iradeniz ile veya yasal bir düzenlemeler nedeniyle BES sistemine dahil olmanız gerektiği durumda sizin veya çalıştığınız şirketin ilk yapması gereken Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş‘den uzak durmak olacaktır. Şahsi tavsiyem aday şirketlerin arasında olmadıklarına emin olun.

Sebeplerim söz konusu şirketle ilgili şahsi deneyimlerimden kaynaklandığını belirtmekte fayda var. Amerika’yı baştan keşfetmek ve yaşadıklarımı birinci elden siz de deneyimlemek isterseniz bu noktadan sonrasına devam etmenize hiç gerek yok.

Deneyimime geçmeden önce gelin önde katılım sigortacılığı hakkında biraz bilgi verelim: Katılım esaslı sigortacılık mevzuatı ve danışma komitesince ilgili hükümler esas alınarak tespit edilen usul ve esaslar çerçevesinde icra edilen sigortacılık faaliyetine katılım sigortacılığı denilmektedir. Diğer bir deyişle sigortacılık faaliyetleri kapsamında icazet alınmış finansal enstrümanları kullanarak yapılan sigortacılık olarak da tanımlanır. Faiz vb gibi islami açıdan caiz olmayan uygulamaları benimseyen kurumları veya ürünlerini faaliyetlerine konu etmez.

Katılım Emeklilik, katılım esasları çerçevesinde sigortacılık ve bireysel emeklilik prensiplerini özenle uygulamak üzere kurulmuştur. Faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik, sağlık, hayat ve ferdi kaza branşlarında faaliyet gösterir.

Şirket ve çalışanları kesinlikle çok saygılı ve pozitifler ama söz konusu yetkinlikleri konusu tartışmaya açık bir durum. Para yatırma dahil katılım emekliği süreçlerinin herhangi bir adımında sorun yaşamanız durumunda müşteri olarak deneyimleriniz yerin dibine iniyor. Yerin dibi Katılım Rmeklilik özelinde haksız bir tanım olabilir. Zira yerin dibi de bir irtifa tanımı sayılır. Katılım Emeklilik iş birimleri ise deneyiminizi deniz seviyesinin altına, mağmaya yakın bir yere taşıyabilir…

katilim emeklilik

Çalıştığım şirketin grup emeklilik programı kapsamında hesabım açıldı, şirket tarafından primlerim düzenli olarak yatırıldı. Aylık bültenler düzenli olarak e-posta olarak gönderildi. Şirket ile yollarımızı ayırmamızın ardından çıkış işlemlerini şirketin de desteği ile başlattık. Ağustos ayının başında şirket tarafından yapılan yönlendirmeleri izleyerek çıkış işlemleri için gerekli olan ayrılma talep formunu doldurup imzalayarak firmaya ilettim. E-posta olarak bundan sonra 20 iş günü içinde sürecin tamamlanacağı bilgisiyle evrağın ellerine ulaştığı teyidini aldım.

Bundan tam dokuz iş günü sonra firma çağrı merkezinden bir temsilci tarafından eksik bir evrak bilgisi olduğu tarafıma iletildi. Aynı gün içerisinde benden istedikleri eksik evrağı yine e-posta aracılığıyla ilettim. Sonrasında eski firmam ile süreci görüştüğümde dokuz iş günü sonrası benden istenen belgelerin zaten süreç başlatılırken firma tarafından iletildiği bilgisini aldım.

Tarafıma tebliğ edilen ama aslında eksik olmayan evrağın tamamlandığı tarihten bu yana yirmi iş günü, yani neredeyse bir ay tamamlanmış durumda. E-Devlet’ten aldığım tek bir evrağın teyit edilmesi yirmi iş gününden fazla sürdü. Yani ya şirkette çıkış taleplerini inceleyen ekip iş yapmıyor ya da şirket eski kafalı sigortacılık zihniyeti ile ayrılmak isteyen müşterilerin taleplerini nakit akışına göre ayarlıyor. Yani gelen tahsilatlar kadar ödeme yapıyorlar. Umarım bu yaşadığım mağduriyet yüksek enflasyonlu 90’lı yılların başından kalma bu çağdışı sigortacılık yaklaşımından kaynaklanmıyordur da çalışanlar yetkin değildir, zira personel yetkinliğini sistem ve eğitim yatırımları ile geliştirebilirsiniz. Ama çağdışı sigortacılık yaklaşımları ile müşteri deneyimini magmaya gönderen kurum kültürü için yapılabilecek çok fazla şey bulunmuyor maalesef.