web statistics

PeP Kart Nedir? Paladyum Elektronik Para’nın çıkardığı PeP güvenli mi?


Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri (PeP), 6493 sayılı kanun ile lisansını almış Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası denetiminde olan bir elektronik para şirketidir. PeP, üyelerine Visa ve TROY logolu ön ödemeli kart, yurt içi / yurt dışı para transferi, TL ve yabancı döviz hesapları, fatura ödeme hizmetleri sunan finansal servisler sağlıyor. 13 yaş üzeri tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları PeP platformunu kullanabiliyor. Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarının bu durumlarını gösteren ek belgeler istenebiliyor.

PeP güvenilir mi?

PeP sahip olduğu lisansı koruyabilmesi için düzenli olarak TCMB ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından denetlenmek zorunda. PeP Cüzdanları’na aktarılan elektronik para karşılığı tutarlar, bankalar nezdindeki koruma hesaplarında saklanmakta ve TCMB nezdinde koruma altına durmaktadır. Dolayısı ile PeP kesinlikle güvenilir bir elektronik para ve ön ödemeli kart şirketidir. PeP’le ilgili şikayetleri incelediğimizde de güvenilirliği ile ilgili herhangi bir şikayete rastlamadık. Şikayetlerin önemli bir kısmı, farklı hesap sahiplerinden gönderilen paraların hesaba gelmemesi ile ilgili veya talep edilen fiziksel kartların teslimatında yaşanan kuryeden kaynaklı sorunlarla ilgili olduğu görülüyor.

PeP’le hangi işlemler yapılabilir?

PeP müşterileri PeP uygulaması ve web sitesi üzerinden TL’nin yanısıra USD, EUR, GBP cinsi para birimlerinde hesap açabiliyorlar. Döviz cinsi hesaplara şu aşamada diğer bankada bulunan aynı cins vadesiz hesaplardan havale yapılabiliyor. Döviz alımı uygulama üzerinden şu aşamada mümkün değil. Bunun yanısıra sanal veya fiziksel kartlar ile PeP hesaplarınızdaki bakiyeler ile pos cihazları ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme yapılabilir.

Her alışverişten sonra numarası değişen tek kullanımlık PeP Visa sanal kartı ile internette yapacağınız alışverişlere ekstra bir güvenlik katmanı sağlamış oluyorsunuz.

Eğer fatura ödeme gibi bir ihtiyacınız varsa PeP hesabından fatura ödeyebileceğiniz kurumlar şimdilik sadece Turkcell ve Superonline ile sınırlı.

PeP hesaplarını diğer elektronik para hesaplarından ayıran bir başka özellik ise, 7/24 yurt dışındaki banka hesaplarına para gönderebilme/ alabilme imkanı. Buna ek olarak diğer PeP hesapları ile 7/24 TL, USD, EUR, GBP para gönderebilir / alabilirsiniz.

pep kart

PeP Para İste özelliği ile cep telefonu numarasını girerek karşı tarafın PeP hesabı olmasa bile ödeme alabilirsiniz ama bu işlem için bir maliyet söz konusu olabilir. Detaylar için ücretler tablosunu kontrol etmeyi unutmayın.

PeP bunun ayrıca üyelerine uygun fiyatlarla seyahat sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası ve trafik / kasko sigortası yaptırabilecekleri vaadinde de bulunuyor. Burada sigorta brokerlik firması Koalay.com ile bir işbirlikleri söz konusu.

PeP müşteri hizmetleri numarası : 0850 450 50 40 e-posta adresi : [email protected]. PeP iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

PeP’e nasıl para yüklenir?

Her elektronik para ve ön ödemeli kart platformunda en önemli kriterlerden biri, hesaba para yüklerken ne gibi alternatiflerinizin olduğu.

PeP üyeleri; banka bağımsız tüm bankalardaki hesaplarından, kredi kartından, banka kartlarından ve ATM’den (PeP vVsa kartları kullanarak) PeP hesaplarına para yükleyebiliyor / çekebiliyorlar. Para yüklediğiniz hesapların, kredi kartlarının veya banka kartlarının PeP hesap sahibine aitlik şartı aranıyor. Başkasına ait hesaplardan veya kartlardan para yüklemeye çalışmanız durumda işlem gerçekleşiyor. Paranın gönderen hesaba iade sürmesi 5 iş gününe kadar sürebiliyor.

Banka hesaplarınızdan PeP hesabına yapılan yüklemelerde ücret alınmıyor. ATM ile yapılan para yükleme işlemi Halkbank ATM’lerinden yapması durumunda ücretsiz ortak ATM’lerden yapılması durumunda (%1 + 0,91 TL) ücret yansıtılıyor.

PeP Hesabınıza kart ile yapılan yüklemelerde uygulanan ücretler tablosunda belirtiliyor.

PePle değerlendirme

Aradığınız bir ön ödemeli kart çözümü ise PeP altertnatifleriyle aynı hizmetleri sunuyor. Bir Paypal alternatifi olarak yurt dışı para transferi kısmı biraz daha detaylı inceleme gerekiyor. Onu da gelecek günlerde paylaşacağım. Fiziksel kart teslimatındaki uzun bekleme süresini bir tarafa bırakırsak, Paycell kartlardan çok daha iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim. Aktif kampanya tarafı biraz Tosla’nın gerisinde kalıyor. Yaygınlık açısından ininal ve Papara’nın çok gerisinde, bu da para transferi açısından kullanmayı düşünenler için bir sıkıntı yaratabilir. Fatura ödemesi, platformun en geri kaldığı nokta. Ama düzenli yurt dışı para transferi seçeneğini kullanmayı planlayanlar için banka dışı çok güzel bir alternati, özellikle de kıta avrupası için…

PeP Kart sahibi olmak için öncelikle bir PeP hesabı açmanız gerekiyor. Uygulama üzerinden ücretsiz olarak PeP hesabınızı açtıktan sonra PeP kart talep edince temassız özellikli kartı adresinize gönderiyorlar. PeP Kart sahibi olmak ve PeP hesabı açmak için buraya tıklayın.