Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 8 Ağustos 2020

Scroll to top

Top

Papara Card nedir? Paycell Kart ve İninal Kart ile karşılaştırma


PaPara Kart, ön ödemeli kartlar rekabetinin ilk ve önemli oyuncularından biri. 2019 yılı için KPMG ile H2 Ventures‘un ortak hazırladığı ‘Fintech100’  listesinde yer aldılar.  Kuruldukları 2016 yılından bu yana 3 milyon kullanıcı,  aylık 3 milyar liranın üzerinde finansal işlem hacmine ulaştılar.

Uzun bir süredir Papara kullanımını deneyimlemek istiyordum. Nakit Çeken Paycell kartlarda kredi kartı ile yükleme özelliğinin kaldırılması, yeni bir ön ödemeli kart platformunu deneyimlemem konusunda benim için fırsat yarattı.

PaPara Card güvenli mi?

PaPara bu alanda faaliyet gösteren diğer kurumlar gibi BDDK’dan lisanslı bir elektronik para kuruluşu. Yani tüm faaliyetleri yasal ve sıkı bir şekilde denetleniyor. Yani güvenlik konusunda PaPara ile ilgili güvenlik konusunda tereddütünüz olmasın.

PaPara’ya nasıl kayıt olunur? 

PaPara ile  mobil uygulaması üzerinden kaydolarak tanıştım. Kayıt işlemleri bir kaç dakika içerisinde tamamlamıyor. İhtiyacınız olanlar cep telefonu, tckn diğer kişisel bilgileriniz. Kayıt sonrası sistem sizin için bir PaPara numarası üretiyor. Bu numara PaPara platformu üzerinde yapacağınız bir çok işlemde yardımcı olacak.

PaPAra Card ücretli mi ? Nereden alınıyor?

PaPara Card’ı ben D&R’dan 4.9 lira ödeyerek aldım. Aldığınız kartı uygulamaya kayıt ettirir ettirmez ödediğiniz tutarı hesabınıza iade ediyor. Yani karta verdiğiniz ücret uygulamaya tanımlama yapar yapmaz hesabınıza iade ediliyor.

PaPara Uygulaması ve kullanımı

PaPara gerçekten çok güzel bir uygulama geliştirmiş. Güzel bir kullanıcı arayüzü var ama günlük hayatta işinize yarayacak işlem setleri çok sınırlı. Arayüz ve işlemleri karşılaştırdığınızda arada bir uçurum var gibi hissettim. PaPara uygulamasında bir ön ödemeli kart uygulamasında olması gereken en önemli özellik olan kart şifresi değiştirme özelliğinin bulunması bir artı. Ancak bunun dışında kart kullanıcısına kartı ile bir işlem yapmasına imkan verdiğini söylemek mümkün değil. Daha çok kartı ile yaptığı işlemleri takip etmesine ve kartına nasıl para yükleyebileceğine dair alternatifler hakkında bilgi almasına imkan verecek bir sıkça sorulan sorular platformu.  PaPAra Kart ile ilgileniyorsanız Android cihazlar için buradan, iOs cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

PaPara’ya nasıl para yükleniyor?

Bir ön ödemeli kart için en önemli müşteri deneyimi hiç şüphesiz karta para yüklerken yaşanıyor. PaPara Kart bu açıdan benim deneyimlediğim rakiplerinin (Paycell, Ininal) malesef gerisinde kalıyor. Bulunduğun yerden uygulama üzerinden para yüklemeye kalktığında böyle bir seçeneğin bulunmuyor. Uygulama üzerine başka banka kredi kartı tanımlayabiliyorsun ancak bu tanımladığın kart ile ne yapabildiğini uygulama üzerinden keşfedemedim. Hakkını vermek gerek, PaPara para yükleme işlemine kanal olarak alternatif üretmek çok çalışmışlar ama PaPara Card‘a uygulamanın kendisi üzerinden para yüklemesi yapamıyorsun. Uygulama daha çok para yükleme niyetinde olanlar için bir yol gösterici. PaPara Hesap no, PaPara’nın havale yapacağınız bankadaki hesap numarasını (IBAN) alıp mobil şubenin havale ekranına taşımak için iki uygulama arasında gidip gelmen gerekiyor. Bu efor da kullanıcı deneyimi olarak yorucu ve hoş değil.

papara card nedir

Yükleme yapmak için ilk seçenek tabiki EFT / Havale.  Hemen hemen bireysel alanda hizmet veren her banka’da hesapları bulunuyor. Dolayısıyla bu hesapların bilgilerini PaPara uygulaması üzerinden kopyalayıp paranızın bulunduğu bankadaki PaPara kurumsal hesabına parayı 7/24 havale ederek göndermeniz mümkün. Tabi PaPara numaranızı ezbere biliyorsanız işiniz kolay bilmiyorsanız mobil bankacılık uygulaması üzerinden tekrar PaPara uygulamasına geçiş yapıp o numarayı da kopyalayıp havale formunun açıklama alanına yazmanız (yapıştırmanız) gerekiyor. İlk işlem sırasında kayıtlı havale olarak kaydetmeyi unutmazsanız işiniz epey bir kolaylaşıyor.

İkinci para yükleme alternatifi ATM üzerinden kartsız veya PaPapara Card ile yüklenebiliyor. Kartsız ATM ile para yüklemek için PaPara’nın anlaşmalı olduğu QNB finansbank, Akbank, Vakıfbank’ın da bulunduğu 6 banka ATM’i üzerinden yapılabiliyor.  PaPara card ile tüm atm’ler üzerinden nakit para yüklemek mümkün.

Bunun yanısıra PTT şubelerinden, Teknosa mağazalarından (yıl sonuna kadar yüklemeler ücretsiz) ve anlaşmalı ödeme noktalarından yükleme yapılabiliyor.

PaPara Card nasıl kullanılır?

PaPara Card, MasterCard ödeme sistemine bağlı bir ön ödemeli kart çözümü. Bu alandaki ilk oyunculardan bir tanesi. Kartınızda yeterli bakiye olması durumunda kredi veya banka kartı kabul eden herhangi bir üye işyerinde kasadaki görevliye kartınızı uzatıyorsunuz. Görevli kartın manyetik bandını kullanarak POS cihazından geçiriyor işlem tutarını giriyor. Bundan sonra size düşen ekrandaki işlem tutarını kontrol edip PaPara Card şifresini Pos cihazına  girmek. PaPara Card şifresi uygulama üzerinden kartınızı ilk defa aktive ettiğiniz anda sms ile gönderiliyor. Daha sonra pos işlemlerinde bu şifreyi kulllanabilir veya uygulama üzerinden kendiniz yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Provizyon ve onay konusunda herhangi bir sorun yaşamadım.

PaPara, Paycell ve İninal Kart’la karşılaştırması

PaPara, kart harcama kampanyaları açısından en zengin alternatifleri sunan marka, ona hiç şüphe yok. Benim görüşüme göre başarılı bir ön ödemeli kart programının ilk şartı mobil uygulamadaki işlem seti zenginliği geliyor. Uygulama üzerinden karta para yükleme imkanı olmaması, rakipleri Paycell ve İninal göre en büyük eksikliği. Öte yandan PaPara‘nın kullanıcılarının onu konumlandırmasına baktığımda  bir ön ödemeli kart platformundan ziyade para transferi platformu olarak kullanılmayı tercih ediyorlar diye düşünüyorum. PaPara da bu sektördeki ilk oyunculardan biri olarak doğal olarak buradaki ihtiyaçlara çözüm bulmaya konsantre olmuş. Yukarıda bahsi geçen rakipleri ile karşılaştırdığımda fatura ödemelerinin, İstanbulkart yükleme özelliğinin olmaması bence önemli eksiklikleri. Dedim ya, uygulama üzerinde kredi kartı / banka kartı saklayabilirken, sakladığın kart bilgisi ile ne yapabileceğin işlemler konusu tamamen muamma.

Ben ön ödemeli kartı yardımcımın market alışverişlerinde kullanması için tercih ediyorum, PaPara Card’ın bu açıdan benim ihtiyaçlarıma çok yanıt veren, rakiplerinin önüne geçen bir işlevselliği bulunmuyor. Ama karta para yüklemede net bir maliyet avantajı var. Sırf bu yüzden nakit kullanım sırasında tercih edebilirim. Ama günlük hayatta restoran, otopark, otoyol köprü, sinema ve dijital hizmet (uygulama mağazalarında) sektörlerinde devam eden iade kampanyaları günlük harcamalarında kart kullanmayı tercih edenler için avantajlı olabilir.

Facebook hesabınızla yorum yazın