web statistics

Pandemi yılının kazananı ön ödemeli kartlar oldu


2020 yılı ön ödemeli kartların yılı oldu. Özellikle pandemi ve izolasyon döneminde tüketicilerin temassız ödeme ihtiyacına yanıt oldu. Papara, ininal, Tosla gibi oluşumlar bu ihtiyaca acil çözüm sunmakta geç kalan bankaların önüne geçti.

Tüketicilerin acil ihtiyaçlarına yanıt verenler elektronik para şirketleri oldu

Covid -19’un Mart ayının ortası itibarıyla ülke çapında hepimizi zorunlu izolasyona zorlamasıyla alışveriş alışkanlıklarımızda ve tercihlerimizde büyük değişikler yaşandı. Bunun sonucunda:

– Enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik temel ihtiyaç ve market alışverişlerinde sanal marketlere talep kaydı. Burada bir kartlı bir ödeme ihtiyacı söz konusuydu.
– Fiziksel alışverişlerde ödeme sırasında nakit kullanımında paranın el değiştirmesinin riski nedeniyle nakit ödemeye bir daha az riskli bir alternatif arayışı başlattı.
– Alışverişlerde nakit kullanılmasa da banka kartı kullanan bir kesim vardı. Banka kartı sayısı çok yüksek olsa da Türkiye’de temassızı destekleyen banka kartı sayısı yok gibi bir şey. Fiziksel alışverişlerde banka kartı kullanımında kartın sahibi ile kasadaki personel arasında el değiştirmesi, işlemin manyetik bant ile gerçekleşmesi hijyen açısından nakit kullanımına yakın bir bulaşma riski oluşturuyordu.

Yukarıda bahsi geçen üç durum için en pratik çözüm olarak ön ödeme kart ve elektronik para lisanslı şirketler çözüm oldu. İletişimini medyada yapmamış olsalar dahi word of mouth ile çok önemli bir kitle bu kartlara başvurmaya başladı. Kolay erişim en büyük avantajlarıydı, çünkü temassız ödemeyi destekleyen kartları zincir mağazalar (Teknosa, D&R vb) ve marketlerin (Migros, Şok, Carrefour Sa vb. ) kasalarından kolayca alıp, akıllı telefonlar için geliştirilmiş uygulamalar üzerinden kolayca aktive edildikten sonra para yükleyerek bir kaç dakika içinde kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Yani insanların sağlık ve hijyen konusunda pandemi dolayısyla öncelik kazanan ihtiyaçlarına acil bir çözüm sundular. Buna ek e-pazar yerleri ile yaptıkları işbirlikleri ile sundukları indirim ve cashback kampanyaları bu geçişi daha da cazip hale getirdi.

Yanlış anlaşılma olmasın, burada bankaları bir eksiklikle suçlamıyorum. Aynı dönemde aktiflik rasyosu gibi yasal zorunluklar nedeniyle önceliklendirilen ve müşteriyi tanıma prensibi nedeniyle alabildikleri aksiyonları (ücretsiz para transferi ve atm günlük para çekme limitlerinin arttırılması) süratle aldılar. Ancak zaten mevcut ortamda gelen temassız kart taleplerini de kurye şirketlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle veya banka kartlarında böyle bir özellik sunmadıkları için tamamen karşılayamadılar.

Önümüzdeki yıl, ön ödemeli kart platformlarının kendilerine yönelik bu artan talebi nasıl karşılayacakları ilgili olacak gibi gözüküyor. Hizmetlerde farklılaşıp işlem setini genişletenler eğer kart teslimatı ile ilgili lojistik engelleri başarılı bir şekilde aşabilirse geleneksel bankalara ciddi rakip olacaklardır. Artan talebi mevcut faydayı koruyarak gelirleri arttırmaya konsantre olanlar ise yerinde saymaya devam edecek. Bunu tercih edenlerin düşünmesi gereken bir gerçek daha var: İşbankası MaxiPara, Garanti BBVA ise Bonus Piu ile ön ödemeli kart alanına girmeye başladı. Akbank zaten Aköde’nin Tosla Kartı ile bir süredir rekabette. Katma değerli hizmet yaratamayanlar bu iki markanın yarattığı toz dumanda o çok değer verdikleri gelirlerini tamamen kaybetme durumuyla yüzyüze kalabilirler.

on odemeli temassiz kart

Ön Ödemeli kartlar içinde diğerlerinden ayrışan Papara, İninal

Aktif olarak ön ödemeli kart kullanan biriyim. Paycell, Tosla, Ininal ve Papara birinci elden deneyimlediklerim. Bu dört marka içinde düzenli olarak kullandığım Papara oldu. Tam pandemi ortasında kartları ve platformu yenileyen Papara, temassız işlemin yanısıra, cashback ve döviz fatura ödeme özelliğini de getirince diğerlerinden ayrışıverdi benim için. Yaygın kullanımı ve kurumsal işbirlikleri nedeniyle platform içinde para transferinde de EFT’ye olmasa da orta büyüklükte bir bankanın havale sistemine güzel bir alternatif oluşturdu. Döviz hesabı ise birikim amaçlı kullanmayı düşünenler için ek bir avantaj oldu. Karta uyguluma üzerinden yükleme yapılabilse bankasız bir finansal özgürlüğün gerçekten mümkün olacağına ikna olmak içten bile değil.

İninal ise ön ödemeli kartlar dünyasına ait bir başka güzellik. Ön ödemeli kartları daha yüksek sıklıkla kullanıyor olsam İninal ikinci tercihim olacaktır. Bu iki marka ön ödemeli kart rekabetinde en sorunsuz kullanıcı deneyimi sağlamaları ve işlem setleri açısından bariz öne çıkıyorlar.