web statistics

Ön Ödemeli Kart Çözümü olarak ininal Kart Deneyimim


Ön ödemeli kartlar (Prepaid), sahiplerine mevduat hesabı, KMH veya kredi kartı sahibi olmadan alışverişlerinde kartlı ödeme sistemlerinin avantajlarını kullanmalarına imkan veren bir ödeme aracıdır. Herhangi bir banka hesabına bağlı olmadığı için isteğiniz dışında hesap işletim ücreti, ekstre ücreti veya KMH faizleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bankacılık sisteminde aktif olarak yer almak istemeyen, geçmiş kredi / kredi kartı borcu geri ödeme performansı yüzünden kredi kartı sahibi olamayan veya kredi kartı, KMH gibi ürünleri kullanmak istemeyen tüketiciler için ödemeli kartlar; kartlı ödeme sistemlerinin yüksek oranda tercih edildiği market alışverişleri, internetten alışverişler, uçak biletleri, araç kiralama şirketleri, çevrimiçi oyunlar ve akıllı telefonlar için uygulama mağazaları gibi sektörlerde alışveriş yapılmasına imkan verir.

Alışverişlerde nakit yerine kartlı ödeme sistemlerini kullanmak gün geçtikçe bir tercih olmaktan çok bir ihtiyaç haline geliyor. Türkiye’de gittikçe yaygınlaşan internetten alışverişte güvenli bir banka havalesine oranla güvenli ve pratik olması önemli bir unsur. Olay sadece fırsat sitelerinden alış veriş yapmak değil. Bir yerden bir yere uçakla gitmeye karar verdiniz diyelim, avantajlı uçak bileti fiyatları çoğunlukla internette mevcut ve bunun için kartlı bir ödeme aracına ihtiyacınız oluyor. Yukarıda birkaçını paylaştığımız sebeplerden dolayı bir çok kişi bu hizmetlerin sağladığı indirim ve avantajlardan faydalanamıyor.

Bununla birlikte ürünün yapısından kaynaklanan, hepsinden olmasa da bazılarından kaçınabileceğiniz maliyetler vardır: Aylık ücret, aktivasyon ücreti, kart ücreti, yükleme ücreti, nakit çekme ücreti, şubeden ödeme ücreti, fatura ödeme ücreti gibi…

ininal Kart da bu alanda ihtiyaçlara hizmet vermek için tasarlanmış bir ön ödemeli kart çözümü. Ürüne ait ücretlere bakarsanız, kartı satın alırken 5 TL’lik bir kart ücreti var. Buna ek olarak aylık 1 TL bir kullanım ücreti var. Ancak kartta bakiye olmaması durumunda bu ücret tahsil edilmiyor. Tekrar bakiye yüklenmesi durumunda geriye dönük de bir tahsilat yapılması da söz konusu değil.

ininal Kart’a yüklediğiniz para tutarı kadar kullanım yapabiliyorsunuz. Dolayısı ile sık kullanıyorsanız daha sık para yüklemeniz gerekebilir. Bu açıdan ininal karta yükleme yapabileceğiniz kanalların erişilebilir olması önem taşıyor. Bu kanalların bazıları ücretli bazıları ücretsiz. ininal Kart yükleme kanalları ve ücretlerine gelirsek:

* PTT şubelerinde bulunan veznelerden yatırılan tutarın %1’i kadar bir ücret kart bakiyesinden düşer.
* PTT ATM’lerinden kartınız kullanıp şifrenizi girmek suretiyle para yatırabilirsiniz. Yatırılan tutarın yine %1’i kadar bir ücret kart bakiyesinden düşer.
* Migros, Tansaş ve Migros Jet kasalarından 2 TL ücret ödemek suretiyle kartınıza para yatırabilmek mümkün.
* YAY-SAT gazete satış noktalarından tutar bağımsız 2 TL ayrıca tahsil edilecek şekilde yükleme yapılabiliyor.
* ING bank ATM’lerinden kartsız işlemler menüsünden ücretsiz olarak para yatırmak mümkün.
* ING bank mobil cüzdan çözümü olan PARAMARA uygulamasında kartınızı tanımladıktan sonra bu cüzdana tanımladığınız diğer kredi kartları veya banka kartlarından ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. PARAMARA uygulaması kullanım deneyimimi başka bir yazıda anlatacağım.

ininal kart

Web sitesi veya mobil uygulama üzerinden ininal kartı bir TC kimlik numarası, cep telefonu ve email adresi ile kaydetmeniz durumunda senelik kullanım için üst limit 5000 TL’ye kadar çıkıyor.

Kartı alışverişlerde kullanmak için bir şifreye ihtiyaç var. Şifre standart olarak kartın son dört hanesi. PTT ATM’lerinden bu şifreyi değiştirmek mümkün. ininal kart ile para çekmek şu aşamada mümkün değil, zaten olsa da muhtemelen komisyonlar nedeniyle çekmek mantıklı olmayacaktır. Zaten çekeceğiniz bir parayı ücretini verip, yükleyip tekrar ücreti mukabilinde çekmenin ne anlamı var değil mi?

ininal Kart kullanabilmek için yaş sınırı 12 olarak belirlenmiş. Bu da ininal kartı, 18 yaşının altında çocukları olan ebeveynler için, harçlıklarının en azından bir kısmı için ön ödemeli kartları kullanarak çocuklarının harcamalarını takip edebilme ve belli bir bütçeyle yaşayarak harcamalarını disipline etmelerine imkan vermesi açısından ideal bir ürün olarak öne çıkartıyor. Bu amaca alternatif olarak ek kart kullanılmasını da tavsiye eden olacaktır, ancak kredi kartı kullanımının 18 yaş gibi bir alt sınır olması ve kredi kartı ek kart limit ayarlaması gibi bazı ek önlemler içerdiğinden ve olmayan bir parayı harcama hissi uyandırdığından, gençlerin kullanımı için sonraki aşamalarda tavsiye ediyorum.

Ben ininal kartı yardımcımızın ev için yaptığı market alışverişlerine kullanması için tercih ediyorum. Kartla yapılan işlemleri ininal ve ParaMara mobil uygulamaları üzerinden takip edip, evdeki fişlerle mütabakatını yapabilme imkanı var. Para yüklemesini EFT ile veya ParaMara uygulaması üzerinden tanımlı kredi kartı veya banka kartı hesabından 3D secure kullanarak uzaktan ve ücretsiz yapıyorum. 3D secure işlemlerde online alışverişte kullanılması için benim cep telefon numaram tanımlı olduğu için sorun yok. Kart üzerinde yüksek bakiye tutmak yerine bakiye yüklemesini alışverişin yapılacağı gün uygulama üzerinden birkaç dakikada yapmayı tercih ediyorum. Bu da kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda olası riskleri minimize etmemi sağladı.

ParaMara uygulaması kullanıcı deneyimi açısından bazı sıkıntılar içerse de, iki aylık ininal kart deneyimimi yukarda bahsettiğim amaç kapsamında yararlı ve verimli bulduğumu söyleyebilirim. Kullanımı kolay, direkt banka hesabına ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde online veya fiziksel alışveriş yapmak için kullanılabiliyor. Kayıp veya çalınan kart bloke edilir ve bakiyesi yerine verilecek bir karta transfer edilebiliyor.

ininal Kart’a Migros, Migros Jet, Merkez PTT Şubeleri, Tansaş, D&R, Teknosa, seçkin gazete bayilerinden 5TL karşılığında sahip olabilirsiniz. ParaMara uygulaması üzerinden sanal ininal kart yaratmak da mümkün. ininal Kart’ın yakın bir tarihte ParaMara platformundan çıkıp Vodafone Cüzdan platformuna dahil olacağı konuşuluyor. O zaman kart tedarikçilerin daha fazla artması söz konusu olabilir…