web statistics

Masterpass Nedir ? Masterpass güvenli mi?


Masterpass ödeme sistem çözümleri sunan Mastercard tarafından geliştirilmiş bir dijital ödeme entegrasyon platformudur. Temel olarak kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartlar ile online ve dijital platformlarda yapılan ödemelerde kart numarası girmeden ödeme yapabilinmesine imkan sağlar.

Masterpass bir platformdur, mobil bir uygulaması bulunmaz, web sitesi vardır. Kayıt olabilmek için aktif olarak kullandığınız bir kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartınız ile kartı kullandığınız cep telefonuna erişiminiz gerekir. Kullanıcı deneyimi açısından web arayüzü üzerinden kayıt ve giriş yapmak tam bir ızdırap. Ama entegre uygulamalar üzerinden kullanım bir o kadar kolay Masterpass ödeme sistemleri açısından Mastercard tarafından geliştirilmiş en üst güvenlik önlemlerini barındırır.

Masterpass nerede kullanılır?

Masterpass özellikle mobil uygulamalar üzerinden yapılan, fiziksel alışveriş ödemeleri, e-ticaret uygulamaları üzerinden ödeme, uygulamalar üzerinden yükleme işlemlerini kart numarası girmeden gerçekleştirilmesine imkan verir. Bunun yanı sıra uygulama üzerinden kullanacağınız kartı da yine bu entegrasyon üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Masterpass hangi mobil uygulamaları destekliyor?

BiTaksi, İstanbulkart mobil uygulaması, Cafe Nero, Starbucks, Getir, Migros Sanal Market, Migros Hemen, İdefix, İste gelsin, Pegasus benim en sık kullandığım Masterpass entegre uygulamalar. Masterpass entegre diğer iş ortaklarının tam listesi için bu listeye göz atabilirsiniz.

masterpass

Kimler Masterpass kullanılır?

Akıllı telefonundaki uygulamalar üzerinden alışveriş, ödeme, yükleme yapan hemen herkesin kullanması gereken bir altyapı Masterpass. Kart bilgilerinizi girmeden ödeme yapma, kayıtlı kartlarınızdan kolayca değişiklik yapabilirsiniz?

Masterpass mı? BKM Expres mi?

Masterpass’ın Türkiye’de tek rakibi Bankalararası Kart Merkezi tarafından geliştirilen BKM Express platformudur. BKM Express Mastercard’ın yaptığı ödeme altyapısının benzerine ek olarak kendi uygulaması üzerinden karttan karta para transferi, Migros ve A101 gibi zincir mağazalardak temassız ödeme imkanı sunuyor. Bu avantajlı işlem setine rağmen BKM Express ile ilgili Rekabet Kurulu kararı sonrası bir süredir Masterpass’ın arkasında kalmayı tercih ediyor.

BKM Express her ne kadar kadar yerli ve mili bir mobil cüzdan çözümü olsa da entegre olduğu uygulamalar açısından ve son bir kaç aydır pasif kalması yoğun olarak kullandığım uygulamalarda Masterpass’ın daha yaygın olması nedeniyle geride kalıyor.