web statistics

Papara Döviz Hesabı nedir? Papara Döviz Hesabı güvenli mi?


Elektronik para şirketleri ve ön ödemeli kart rekabetinin önemli oyuncularından Papara temmuz ayında müşterilerine yabancı para cinsinden (şimdilik sadece Dolar ve Euro) hesap açma imkanı sağladı.

Türkiye’de bankalarla ilişki kurmak istemeyen veya bir nedenden kuramayan yaklaşık 20 milyon civarında insan var. Bu insanların bankalarla ilişkisi bulunmasa da, kartlı ödeme sistemlerini kullanma, fatura ödeme veya para transferi gibi ihtiyaçları bulunuyor. İşte Papara bu insanları potansiyel müşterileri olarak görüyor. İşlemsel olarak büyümenin yanısıra, müşterilerinin tüm finansal ihtiyaçlarını karsilayabilmek amacıyla ürün ve işlem setini geliştirmeye devam ediyor. Üstelik müşteriler açısından sürdürülebilir maliyetler sunarak.

Papara Döviz Hesabı nedir?

Parapara hesap numarası altında dolar (usd) veya euro (eur) cinsinden hesap açabiliyorsunuz. Burada hesap açtıktan sonra parapar üzerinden açtığınız para cinsinden alım yapabiliyorsunuz. İşlem kurları bankaların internet şubelerinde sunduğu alış ve satış kurlarından farklılık göstermiyor.

Papara Döviz Hesabı ne işe yarar?

Yurtdışında Papara Card ile yapacağınız alışverişlerde işlem kuru yerine direkt işlem yapacağınız döviz cinsinden harcama yaparak az da olsa avantaj sağlanabilir. Eğer birikim yapmayı planlıyorsanız Papara’da yabancı para cinsinde hesap açarak birikimlerinizi euro veya dolar cinsinde değerlendirerek enflasyona karşı bir koruma sağlayabilirsiniz. Unutmayın, döviz alımlarında %1 civarında bir vergi söz konusu. Yani her döviz alışınızda ödediğiniz tutarın aylık mevduat getirisinden biraz fazla bir kaybı göze alıyorsunuz. Şu an olmasa dahi yakın bir gelecekte bu hesaplar ve sınır ötesi para transferi hizmetleri sunan platformlarla yapılacak işbirlikleri ile yurtdışına / yurtdışından para transferi de yapabilme imkanı olacak gibi gözüküyor.

papara doviz hesabi

Papara Döviz Hesabı’ndan dolar veya euro çekilebilir mi?

Şu aşamada Papara hesabından döviz cinsinden bir alım yapmanız durumunda, başka banka ATM’leri üzerinden nakit çekim yapmak mümkün değil malesef. Öte yandan Papara ile çalışan bir bankada döviz hesabınız varsa (Papara hesabınızın döviz cinsi ile aynı olacak), Papara hesabınızdan bankadaki kendi döviz hesabınıza havale ile para gönderebilir ve o banka ATM’leri destekliyorsa paranızı çekebilirsiniz.

Papara Döviz Hesabı güvenli mi?

Papara, faaliyetlerini T.C. Merkez Bankası denetiminde ve gözetiminde sürdüren lisanslı bir elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşudur. Hesap bakiyeleri T.C. Merkez Bankası nezdinde açılmış hesaplarda %100 nakit karşılıkla korunuyor. Papara, ilgili yasal düzenlemeler nedeniyle kullanıcı bakiyelerinden faiz geliri elde etme veya fayda sağlama şansı bulunmuyor. Yani Merkez Bankası aksini söylemedikçe papara nezdinde bulunan TL, USD, ve EUR cinsi bütün bakiyeleriniz güvendedir. Tabi siz kartınızı veya şifrenizi birine vermediğiniz sürece.