web statistics

Türkiye’de En Beğendiğim Ön Ödemeli Kartlar – Şubat 2020


Ön ödemeli kart kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Bu alanda Ininal, Papara gibi küçük bağımsız çözümler sunan firmalar varken, Turkcell’in Paycell ve AkÖde‘nin (bir Akbank kuruluşu) Tosla’sı da var. Bu elektronik para kuruluşlarına ilave olarak BDDK izinli ön ödemeli kart alanında faaliyet gösteren başka firmalar da var ama benim deneyimim bu dört ürünle sınırlı.

Ben ön ödemeli kartı yardımcımızın ev için yaptığı market alışverişlerine kullanması için tercih ediyorum. Bu nedenle benim için fiziksel bir kart bulunması öncelik. Diğer tercih sebebim ise bu karta yükleme yapabilme kolaylığı. 7/24 mobil uygulama üzerinden tercihen kredi kartımı kullanarak yükleme yapabilmek önemli. Böylelikle finansal itibarımı emanet etmeden evimin market harcamalarını kredi kartı ile mümkün olduğunca fonlayabilmek.

İşte bir yukarıda bahsettiğim ihtiyacın karşılanması amacıyla 2019 yılı boyunca kullandığım bu dört ürünü kendi ihtiyaçlarımı ne oranda karşıladıklarına bakarak beğeni sırasına sokuyorum:

4) TOSLA KART

Tosla Kart, Akbank iştiraki olan AkÖde tarafından çıkartılan ön ödemeli kart çözümü. Üyeler arası para transferi, temassız işlem özelliği, isme özel kart alternatifleri ile Akbank’ın güçlü ödeme sistemleri altyapısını kullanıyor. Banka ile işim olmaz ama kartlı ödeme sistemlerini kullanmam gerektiğinde bir alternatif olsun şeklinde düşünenler için öne çıkıyor.

Benim için sorun yaratan özellikler karta para yüklemenin nakit ve nakit benzeri (banka kartı) ile sınırı olması. Yapılan işlemlerin yygulama üzerinen “Profilim => Hesap Ayarları => Hesabını Gizle” adımından gizlemediğin taktirde yaptığın işlemler Tosla ana sayfasında ve uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Sizi bilmem ama ben, finansal işlemlerin mahrem kalması gerektiğine inanıyorum. Kampanya çeşitliliği Sabancı Grubu’nun direk ilişki içinde olduğu markalarla sınırlı olması biraz dezavantaj gibi gözükse de Akbank üye işyeri ağı üzerinden süratle eklemeler geleceğini düşünüyorum. İsme özel kart, isimsiz kartlarda bile temassız kart özelliği olması artıları.

3) PAYCELL KART

Turkcell tarafından geliştirilmiş bir ön ödemeli kart ve ödeme hizmetleri platformu. Mevcut Paycell kartları Nakit Çeken Paycell kartlar ile değişime zorladıkları tarihe kadar en çok kullandığım ön ödemeli kart çözümüydü. Kolay kimlik teyidi ile yüksek işlem limitlerine sahip olabilirsiniz. Uygulamada bir bankanın mobil uygulamasını aratmayacak fatura ödeme, İstanbul Kart yüklemesi yapma vb. gibi işlem setlerine sahip. Banka hesabından karta eft ile para göndermek ise sıkıntılı. Üç deneme yaptım ikisi paranın ertesi gün hesaba iadesi ile sonuçlandı. Maliyet açısından banka kartı ile uygulama yükleme açısından bir farkı yok ama aceleniz varsa banka hesabından eft veya havale ile para göndermeye teşebbüs etmemenizi öneririm. Uygulama üzerinden çok daha kolay gerçekleştirebileceğiniz ayn maliyette bir alternatifi varken uğraşmaya değmez.

Paycell ile ilgili en büyük sıkıntım nakit çeken kartlar ile değişim yaptıktan sonra karta para yüklemek için sadece banka kartı ile yükleme yapma sınırı getirilmiş olması. Günün sonunda hiç ihtiyaç duymadığım nakit çekim özelliği için beni kartımı değiştirmek zorunda bıraktılar. Değişim neticesinde hiç ihtiyaç duymadığım yıllık 300TL nakit çekme özelliğine sahip olup kredi kartı ile yükleme özelliğini kaybetmiş oldum. Benim için önemli bir işlevselliği kaybetmiş oldu. Operatör değişimi yapılması durumunda açılan hesabın kullanılamıyor olması ise tüketici tabiatına aykırı zorlayıcı bir özellik olması açısından bir başka sevimsiz özelliği.

2) PAPARA KART

Tosla’nın iş modelini birebir benimsediği ön ödemeli kart çözümü. Bu alandaki ilk girişimlerden birisi. Özellikle para transferi konusunda hem bireylere hem de şirketlere aracılık ediyorlar. Papara aynı zamanda ön ödemeli kart hizmeti de veriyor ama verdikleri hizmetleri maliyet yapısını incelediğimizde, odağında para transferi aracılık hizmetleri dikkat çekiyor. Buna rağmen diğer ön ödemeli kart hizmeti veren firmalarla karşılaştırıldığında en aktif olarak (kart ile yapılan harcamalarda) kampanyaları düzenleyen girişim olarak dikkat çekiyor. Biraz daha çeşitli olabilir ama hitap ettiği kitleye PaPara kart ile harcama yapmaya motive edecek kadar.

Karta veya Papara hesabına para yüklemek konusunda maliyetleri mümkün olduğu kadar sınırlamışlar. Eğer paranız PaPara’nın işlem yaptığı bankalardan birindeyse havale seçeneği ile 24 saat banka hesabından PaPara hesabına, PaPara hesabından kendi banka hesabınıza para gönderebiliyorsunuz. Kolay kimlik teyidi ve yüksek işlem limitleri bence rakiplerine göre bir başka avantajı.

Papara’da benim şahsen bir ön ödemeli karttan en büyük beklentim olan kredi kartı ile para yükleme özelliği yok. Banka kartı ile yükleme yapılabilse iyi olabilirdi. Sisteme para yüklemek için başka bir bankanın uygulamasına bağımlı olmak tam olarak pratik olmuyor. Ama bu işlemin maliyetsiz olması kullanıcı deneyiminin önüne geçiyor.

Fatura ödeme özelliğinin bulunmaması bu kapsamlı hizmetin bence ikinci büyük sıkıntısı. Faturanız var Papara kullanıyorsunuz, hesabınızda para da var, bunu yapamıyor olmak bir sıkıntı. Papara’nın en büyük sorunu en düşük maliyetle maksimum fayda sağlamak için en az bir bankanın müşterisi olarak onun mobil bankacılık hizmetlerini kullanmanız gerekiyor. Bankacılık sistemi dışında kalıp maliyetlerin minimumda tutmak PaPara kullanıcıları için çok mümkün gözükmüyor. Önümüzdeki dönemde maliyetleri arttırmadan banka bağımlılığını azaltabilecek özellikler getirebilirlerse çok farklı bir yöne geçebilirler. Benim ihtiyaçlarımı karşılaması açısından fon transferinde sunduğu maliyetsiz alternatifler nedeniyle kısa süre kullanmaya başlamış olsam da, beğendiğim ön ödemeli kart çözümlerinde ikinci sıraya yükseldi.

1) ININAL KART

Ön ödemeli kart rekabetinde en beğendiğim karttır kendileri. Benim için en önemli kriter olan kredi kartı ile yükleme özelliğine sahip tek kart. Yenilenen Ininal kart ile yıllık 300 TL’ye kadar nakit çekim özelliği olmasına rağmen bunu müşterilerine sunduğu işlevselliği kısıtlamak için mazeret göstermedi. Tamam aylık işlem limitleri 750 TL ile sınırlı, müşteri hizmetlerine her zaman ulaşmak mümkün olmuyor, fatura ödeme konusunda Paycell Kart’a göre daha az seçenek sunuyor, kampanya kurguları biraz zayıf daha çok oyuncu kitlesine hitap ediyor ama benim aylık harcamalarımı finansal itibarımı başkasına emanet etmeye gerek duymadan %80 oranında kredi kartı ile fonlama imkanı sağlıyor. Ininal’in sunduğu işlevsellikte büyük bir eksiklik olmadan (bir aile babası olarak benim için) ön ödemeli kart rekabetinde zirveyi hakkıyla yakalamış olduğunu söyleyebilirim.

Ön ödemeli kartlar arasında en beğendiğim kartlar sıralamasında birinci ve ikinci sırayı startup (fintech) mantığı ile çalışan iki şirket tarafından geliştirilmiş ürünler olmasının bir tesadüf olmadığına inanıyorum. Bu iki firma hedefledikleri kitlelerin deneyimine önem verip bazı noktalarında karlılığı müşteri deneyimine feda ettikleri sürece, büyük holding iştirakleri tarafından desteklenen rakiplerine karşı daima bir adım önce olacaklardır.