Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 9 Temmuz 2020

Scroll to top

Top

Paycell Card nedir? Paycell Card nereden alınır?


Güncelleme – 25.05.2018 : Paycell Card lansmanı yapıldı. Paycell Card’lar Turkcell.com.tr’de lansmana özel 9.9 TL yerine 4,90 TL’ye satılacak.

Paycell Card, BDDK lisanslı bir ödeme kuruluşu olan Turkcell Ödeme Sistemleri tarafınan çıkartılan Ininal Card muadili bir ön ödemeli alışveriş kartıdır. Kart sahipliği için bir banka veya operatör zorunluluğu bulunmuyor. Paycell Card internet üzerinde Apple ve Google uygulama dükkanlarında ve fiziksel olarak banka ve kredi kartı kabul eden tüm üye işyerlerinde alışverişlerde kullanılabiliyor.

Kimler Paycell Card Sahibi olabilir ?
Paycell Card’ta ön ödemeli olması nedeniyle herhangi bir başvuru veya değerlendirme süreci bulunmuyor. Bu nedenle kredi, kredi kartı, KMH gibi kredi ürünleri kullanırken geri ödemelerde sorun yaşamış ve neticesinde Findeks kredi notu, kredi sicili etkilenmiş olan veya kara listede kaydı bulunan tüketiciler de bu karta sahip olabilir.

Neden PayCell Card?
Bankalarla veya operatörler ilişki kurmak istemeyen veya bir nedenden kuramayan tüketiciler özellikle internet üzerinden otobüs, uçak bileti, uygulama, oyun kredisi, market vb. mağaza alışverişlerinde kullanabilirler.

Özellikle uçak biletlerinde tedarikçi uçak ve seyahat şirketlerinin web sitelerinden avantajlı kampanyalarından faydalanmak için banka ve kredi kartı sahipliği şartına takılmadan size en yakın Paycell satış noktasından alarak birkaç dakika içinde kullanabilirsiniz.

Kredi kartı sahipliği için asgari 18 yaş şartı aranırken, Paycell Card nama yazılı bir kart olmadığı için 18 yaş altı gençler de alışverişlerinde kullanabilir ve ebeveynler bu kartlara kolayca fon aktarabilir.

Paycell Card’ı nereden alınır?
Paycell Card şimdilik Turkcell İletişim Merkezleri’nden (TİM) satın alınabiliyor. Ön ödemeli kart rekabetinde hakim durumda olan Ininal ile kıyaslandığında yaygınlık ve erişim açısından bir dezavantaj olabilir.

Paycell Card

Paycell Card’ta kayıt işlemi nasıl?
Her ön ödemeli kartta olduğu gibi Paycell Card’ı birden fazla kullanmak istiyorsanız, Kartı kullanıma açmak için ad/soyad, telefon numarası ve TCKN bilgilerinin bildiriminin yapılması gerekiyor. Kart aktivasyonunu satın alma sırasında TİM ekranlarından yapabileceği gibi cep telefonuna Paycell uygulamasını indirenler uygulama üzerinden de Paycell Kart işlemleri adımından yapabiliyorlar.

Paycell Card yükleme işlemleri ve işlem limitleri nasıl?
Paycell Card’a bakiye yükleme işlemleri TİM, Denizbank ATM’lerinden nakit olarak, EFT ile ve Paycell Mobil Uygulaması üzerinden kredi kartı ile yapılabiliyor. Aylık işlem limiti kara para ile mücalede tebliğleri gereği aylık 750 TL ile sınırlı. Paycell Card bakiye yükleme işleminde ise TİM’den nakit ödemeler ücretsiz yapılırken diğer kanallardan (EFT dahil) 2 TL ücret yansıtılıyor. Paycell uygulaması üzerinden kredi kartı ile yapılan bakiye yükleme işlemlerinde 100 TL ve üzeri yüklemelerde 1TL + %1,5 komisyon alınıyor. Aylık kullanım ücreti de 2 TL kartta bakiye bulunması durumunda çekiliyor.

Paycell Card avantajlı mı?
Ön ödemeli kart rekabetinde Ininal card dışındaki oyuncularla kıyaslandığında maliyetler avantajlı gibi gözüküyor ancak hakim rakip Ininal ile karşılaştırıldığında ekstra maliyetler göze çarpıyor (EFT ile bakiye yüklemede 2 TL, uygulama üzerinde 100 TL ve üstü bakiyelerde 2 TL yerine 1 TL + %1.5 komisyon yansıtılması gibi). Ama bu parametrelerle oynamak Turkcell’in insiyatifinde. Rekabet ortamı maliyetelere nasıl yansıyacak zaman gösterecek.

Turkcell Ödeme Sistemleri tarafından geliştirilen Paycell’in hizmetleri hakkında bir başka incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook hesabınızla yorum yazın