Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 8 Temmuz 2020

Scroll to top

Top

Türkiye’de en beğendimiz 6 banka !


3. Garanti

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Garanti bankacılıkta dev bir isim ve inovasyon konusunda bankalar arasında Türkiye’de rakibi yok !

Çok başarılı evet ama bir o kadar da maliyetli bir banka. Teknolojiye çok yatırım yapıyor ve bu yaptığı yatırımları belli bir kullanıcı tabanına ulaştığında müşterisine maliyet olarak yansıtmakta çok aceleci. Bu açıdan bakıldığında kurnazlık olarak algılanabilecek maliyet uygulamalarına denk geliyoruz. Ürün ve hizmetleri bağımlılık yaratırken, bir süre sonra “karşılaşılan maliyetler bu bağımlılığa değer mi” diye sorgulamıza sebep oluyor. Kaliteli, ama bir o kadar da maliyetli bir bankacılık hizmeti sundukları için kendinizden çok bankaya kazandıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz.

Ancak ne kadar eleştirsek de, Garanti Bankası sıklıkla uygulamalarını taktir ettiğimiz bir banka. Örneğin alternatif dağıtım kanalları bir harika. İnternet şubesi belki de Türkiye’nin en iyisi. Eğer şubeye gitmeyi sevmiyorsanız, para çekmek veya kredi almak zorunda kalmadığınız sürece şubeye uğramadan yıllarca çalışabilirsiniz.

Bir de Bonus gerçeği var. Kredi kartından puan kazanımını Bonus adı altında markalaştırıp, bunu bugün Türkiye’deki 5 farklı bankanın kullandığı, dev bir üye işyeri ağı ve kart sayısıyla pazarı domine ettiği bir ödeme sistemi haline getirmek büyük bir başarı.

2. Yapı Kredi

Çalışma hayatına 90’lı yılların başında girmiş kişilerin arasında “ilk kredi kartım Yapı Kredi’ydi” diyeceklerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. O zamanlar kredi kartı dediğinizde bir Yapı Kredi, bir de Pamukbank (daha sonra Halkbank’la birleşti ve kredi kartında esamesi okunmaz oldu) akla gelirdi. Şu anda kredi kartı sayısında liderliği kaptırmış olsa da, Yapı Kredi kredi kartını bu ülkeye getiren ve diğer bankalara öğreten banka olmuştur.

Yapı Kredi World markasıyla kredi kartı hizmeti verirken, şu anki pazar lideri banka daha kendi için bir marka yaratmış değildi (o dönemlere denk gelen Açık Kart markasını dikkate almıyoruz). Hiç şüphesiz Yapı Kredi’nin bu geçen zaman sürecinde konumunu en çok etkileyen gelişme, Koçbank birleşmesi sonucunda yaşanan sistem entegrasyonu oldu. Bu entegrasyonda yaşanan sıkıntılar ve o dönemki internet şubesinin performansı bizi bankacılık hizmetleri açısından Yapı Kredi’yle olan ilişkimizi sadece kredi kartıyla sınırlı tutmamıza sebep oldu.

Yapı kredi yenilikçi bir banka buna hiç şüphe yok, ancak bu inovasyonu ağırlıklı olarak kredi kartlarında görüyoruz. Diğer bankacılık ürünlerinde yarattıkları bankacılık paketlerinin (Ardıç, Meşe, Çam) çok başarılı olduğu (veya bu paketlerin kamuoyuna doğru tanıtıldığı) söylenemez. Bireysel ihtiyaç kredisine yönelik devam eden wwww.kredisimdi.com.tr web sitesi bu açıdan yine de bir mesafe kat edildiğini gösteriyor.

Öte yandan hesap işletim ücreti, kart aidatı, program ücreti gibi bankacılık hizmetlerinin olağan şüphelileri, Yapı Kredi’nin müşterilerine yansıttığı maliyetlerde de yer alıyor. Ama bu maliyetlerde diğer bankalara nazaran daha netler ve istisnalar koparmak mümkün.

Worldcard gibi bir dev bir kredi kartı markası yaratmış olması, bunun pazarlama ve operasyonuna yanına diğer bankaları da alarak başarıyla devam etmesi, müşterilerle güçlü iletişimi, inovatif ve istikrarlı bir banka olması sayesinde Yapı Kredi kendine listemizde ikinci sırada yer buluyor.

» Listede 1. sırada yer alan bankayı öğrenmek için tıklayın

Facebook hesabınızla yorum yazın

Pages: 1 2 3 4