web statistics

Colendi Bank, dijital mevduat bankası kurma izni aldı


BDDK geride bıraktığımız haftada, Türkiye’de 2 milyar TL kuruluş sermayeli Colendi Bank A.Ş. unvanlı bir dijital mevduat bankası kurulmasına onay verildi. Colendi Bank’ın kurucu ortakları Bülent Tekmen, Erkan Kilimci, Deniz Devrim Cengiz, Ali Kürşad Bostan, Muhammed Furkan Ünsal ve Murat Öztürk oldu.

Colendi günümüzde Paycell ve Money Pay gibi elektronik para hizmetlerine gömülü finansal hizmetler sunan bir teknoloji girişimi ve ayrıca menkul değerler şirketi. Paycell ve MoneyPay müşterileri Colendi alt yapısını kullanarak BİST ve Amerika hisse senetlerini alıp satabiliyorlar.

Buna ek olarak Colendi’nin bağlı kuruluşu, Londra merkezli blok zinciri mutabakatları ve ödeme sağlayıcısı SETL, bankalar ve diğer finansal kurumlar arasındaki finansal mutabakatların daha verimli ve hızlı gerçekleştirilebilmesi için, ABD’nin önde gelen bankalarına teknoloji desteği sağladı. New York Merkez Bankası öncülüğünde gerçekleştirilen ve finansal mutabakatların daha verimli ve hızlı gerçekleştirilebilmesi için yapılan çalışmada SETL ana teknoloji sağlayıcısı olarak yer aldı.

colendi bank

Her ne kadar dijital mevduat bankası olarak kuruluş izni almış olmak heyecan verici bir gelişme olsa da Colendi’nin yazılım, personel ve mevzuat altyapısının BDDK standartlarına ne kadar yakın olacağına bağlı olarak faaliyet izninin de alınması için 1 ila 3 yıl gibi bir süre geçebilir.