web statistics

Whatsapp para transferi hizmetine başladı


Güncelleme: Duyurudan bir kaç gün sonra Brezilya Merkez Bankası Whatsapp ödemelerini yasakladı…

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformlarından, Facebook’un sahibi olduğu Whatsapp Brezilya’da para transferi hizmetine başladı.Facebook pay teknolojisini kullanan uygulama, ödeme işlemlerini yerel bir fintech çözüm ortağı Cieolo aracılığı ile yönetiyor. Visa ve Mastercard ödeme sistemlerine dahil sınırlı sayıda Brezilya bankasının kredi ve banka kartlarını kullanılabiliyor.

Şu an için bireysel kullanıcılar için ücretsiz olan para transferi ve ödeme işlemleri şirket hesaplarından bir işlem ücreti talep ediyor.

Şirket ödeme ve para transferi işlemlerini test etmeye 2018 yılında Hindistan’da başlamıştı ancak buradaki regülasyondan kaynaklanan engeller nedeniyle test aşamasını geçememişlerdi.

whatsapp para transferi

Türkiye’de para transferinde Whatsapp kullanımı

Türkiye’de para isteme / gönderme işlemlerinde Whatsapp uzun bir süredir kullanılıyor. IBAN ve karekod paylaşımı, IBAN yazılı ekran görüntüsünden IBAN numarasını çıkartan bankacılık uygulamaları bir çok elektronik para ve mobil bankacılık uygulamasında bulunuyor. Papara, Tosla, BKM Express gibi platformlar da kendi uygulamaları üzerinden üyeler arasında para isteme gönderme özelliğini destekliyorlar.

Türkiye’de sadece Whatsapp aracılığı ile yakın zamanda böyle bir özelliğin gelmesini mümkün görmüyoruz. Elektronik para hizmetleri için BDDK’dan yetki belgesine sahip bir firmayı satın alarak veya bu firmalardan biri ile teknolojik işbirliğine giderek çıkabilirler ama onda a rekabet nedeniyle sıkıntı yaşanacaktır.