web statistics

Kamu Bankalarından Tarihi Konut Kredisi Faiz İndirim Kampanyası


Bugünkü makalemiz, konuk yazarımız lisanslı gayrimenkul danışmanı İlkay Sontuna tarafından hazırlandı. İlkay Sontuna hakkında detaylı bilgiye yazının sonunda ulaşabilirsiniz.

Konut kredisi faiz oranlarındaki tarihi indirimler güvenli liman arayışındaki yatırımcıların yönünü gayrimenkule çevirmesine sebep oldu.

Haziran ayı başında 3 büyük kamu bankası tarafından açıklanan, Türkiye tarihinin en düşük konut kredisi faiz oranları, yatırımcıların rotasını yeniden gayrimenkule çevirirken, ilk kez ev alacakları da hayallerine bir adım daha yaklaştırdı.

Bankaların 32 günlük vadeli hesap faiz oranları büyük bir hızla düşmeye devam ederken altın ve dolar hesapları için de getirilen ek vergiler yatırımcıları alternatif yatırım araçlarına yöneltti. Vadeli hesap getirisinin enflasyonun altına düşmesi ile beraber gayrimenkul yatırımı yeniden gündeme geldi.

Tarihi Konut Kredisi Kampanyasını Zıraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank Başlattı; Özel Bankalar da takip ediyor!

Normalleşme süreci kapsamında, sosyal hayatın canlanması ve kamu bankalarının sıfır konutlar için % 0,64; 2.el konutlar içinse %0,74 oranla, 12 ay geri ödemesiz ve 15 yıla kadar vade destek paketleri sektörde rekor düzeyde satış beklentisi yarattı. Müşteri başına verilebilecek en yüksek kredi miktarı İstanbul, Ankara ve İzmir’de 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL olarak belirlendi.

konut kredileri

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından başlatılan tarihi kredi paketi sonrası özel bankalar tarafında beklenen kredi indirimini de hayata geçti. Konut kredisi faiz oranlarında yapılan güncellemeler sonrasında İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Akbank ve TEB konut kredisi faiz oranlarını 0.96‘dan 0.87 seviyelerine indirdi. Bu kapsamda başlatılan 6 ay ertelemeli konut kredi kampanyası da bir ilk oldu.

Konut kredisi faiz oranlarındaki tarihi indirim konut fiyatlarında artışa neden oldu mu?

Bu tespit tam olarak doğru değil aslında. 2018 yılında yaşanan, kur krizinin etkisiyle girdi maliyetlerinin artışına paralel yükselişe geçen inşaat maliyetleri, yaklaşık iki senedir artmaya devam ediyor. İnşaat maliyetlerinde uzun süredir devam eden artış trendi nedeniyle, özellikle yeni konutlar fiyatları yükselerek piyasaya çıkıyor. İkinci el konuta yönelim ve konut stoğunun eksi yönde ilerlemesi (İstanbul’da ve tüm Türkiye’de devam eden / edebilen kentsel dönüşüm projeleri adet olarak çok azaldı) ile eylül ayından itibaren başlayan fiyat artışı halihazırda vardı, düşen konut kredisi faizlerinin etkisi sonucu talepteki yükseliş ve konut maliyetlerindeki artış, mevsimsel etkilerle de birleşince alıcıların tepkisini çekmeye başladı. Diğer bir deyişle sıfır konut fiyatlarında girdi maliyetleri nedeniyle bir artış zaten vardı ama konut piyasası ile ilgili artan farkındalık nedeniyle artış dikkat ve tepki çekmeye başladı. Tabi bunun yanı sıra konut kredisi faiz oranlarındaki indirimleri fırsat görüp daha önce yaptıkları fiyatlamalar ile oynayan bazı satıcıların olması da mümkün. Neticede Türkiye’de büyük bir gayrimenkul piyasası var. Yatırım aracı olarak bakarsanız her yatırım gibi belli riskler içeriyor. Yani yatırımın, hangi bölgede, hangi kalitede, hangi tedarikçiden ve ne kadar m2 birim fiyattan alınacağı kritik önem taşıyor. Gayrimenkulü ister yatırım amaçlı ister barınma amaçlı satın almak isteyin, bu işlem sırasında ilk risklerinizi minimize edebilmeniz için yatırım yapmak istediğiniz bölgeye hakim lisanslı bir gayrimenkul danışmanından hizmet almanız size yatırım yaparken yardımcı olacaktır.

Bunun yanısıra dünyadaki benzer mega kentlerle karşılaştırıldığında İstanbul’daki gayrimenkul m2 fiyatlarının halen diğer şehirlere göre oldukça aşağıda olduğu görülüyor.

İlkay Sontuna Hakkında

İzmit doğumlu İlkay Sontuna, St. Louis University İşletme Bölümünü bitirdi. Türk Tuborg A.Ş., Arçelik A.Ş. ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş.’de 24 senelik çalışma hayatının ardından 2016 yılında gayrimenkul sektörüne geçiş yaptı. Coldwell Banker markası altında başlayan emlak danışmanlığı kariyerine 10 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Remax Cadde ofisinde Moda, Fenerbahçe, Selamiçeşme, Göztepe, Çiftehavuzlar, Cadddebostan, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Şaşkınbakkal ve Bostancı bölgeleri için lisanslı emlak danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

İlkay Sontuna, bir kız çocuk annesi, çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyor. Lisanslı voleybolcu. Amatör denizcilik ve yelken sporuyla ilgileniyor.

Remax | Linkedin | web