web statistics

Manibux Harçlık Kartı nedir? Nereden alınır?


Manibux, “Harçlığın Yeni Adı” konsepti ile Nisan 2016 tarihinde Canan Bayrak bayrak tarafından, psikolojik danışman ve bir anne olarak sahip olduğu içgörü ile kurduğu, Ininal Kart veya Paycell Kart gibi bir ön ödemeli kart çözümüdür. Manibux toplumumuzda ebeveyn ve çocuk ilişkisinde önemli bir yeri olan harçlık kavramını modern dünyanın dinamikleriyle harmanlayan bir katma değerli ödeme çözümü olarak dikkat çekiyor.

Neden Manibux?

Harçlık, standart bir ebeveyn – çocuk ilişkisinde çocuğun kendi ihtiyaçları için yapacağı alışverişlere imkan veren fonlama hizmetidir. Belirlenen fon miktarı anne veya baba tarafından aylık veya haftalık gibi dönemlerde çocuğa aktarılır. Çocuğun yetişkinliğe geçiş sürecinde harçlık uygulaması, çocuğun gelişiminde ve finansal okuryazarlığın ve bütçe bilincinin genç nüfusta erken yaşta öğrenilmesine imkan sağlar.

manibux harclik karti

Günümüz dinamiklerinde geleneksel yöntemlerle harçlık uygulamasında bazı ek ihtiyaçlar doğuyor. Bunları kısaca özetlemek gerekirse ;

– Ülkemizde kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ile kişilerin cüzdanlarında taşıdıkları nakit miktarı ciddi olarak azaldı. Okul haftasının başlangıcı sayılan pazar akşamları ebeveynlerin yanlarında yeterli miktarda nakit olmaması durumunda fon transferinin yapılabilmesi,
– Acil durumlarda çocukların ebeyenden farklı bir lokasyonda para ihtiyacı olması durumunda, bu ihtiyacın bulunduğunuz mekandan çıkmadan mesai saatleri ve tatil günü olup olmamasına bakmadan karşılanabilmesi,
– Günümüzde ebeveynler verdikleri harçlıkları çocuklarının nerelerde harcadıklarını da takip edebilmek istiyorlar. Harcamaların nerelerde ve hangi tutarlarda yapıldığı cocuğunuzun günlük rutinleri, alışkanlıkları ve hatta arkadaşları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza imkan sağlar,
– Akıllı telefonların uygulama mağazaları, çevrimiçi oyun kredileri ve internetten alışverişte işlemlerin neredeyse tamamı banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar gibi ödeme araçları ile yapılıyor. 18 yaşın altında banka kartı ve kredi kartı sahipliği için çok fazla bürokrasi gerektiğini düşünürsek, bu yaş grubunun bu amaçta satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri kendi paraları ile alma imkanı sunuyor.

İşte harçlığın yeni adı Manibux Card bu ihtiyaçlara yanıt veren ürün özellikleri ile bir ön ödemeli kart çözümü olarak karşımıza çıkıyor.

Manibux Card Nereden alınır?

Manibux Card n11.com’da Manibux mağazası üzerinden 5TL’ye ücretsiz kargo ile veya D&R gibi Manibux satış noktalarından satın alınabiliyor. Kart elinize geçtikten sonra sahip olduğunuz akıllı telefonun uygulama mağazasından Manibux uygulamasını indirip kayıt olmanız gerekiyor.

Manibux’ın Masraf ve Ücretleri Nelerdir?

Manibux kart ücreti 5 TL, aylık kullanım ücreti 5 TL. Karta bakiye yükleme ücreti yüklenen bakiye tutarının %1.08’i + kdv (100 liralık bir yükleme için 1,27 TL masraf ödeniyor), 5 TL’lik aylık kart ücreti Ininal Kart’la veya Paycell Kart’la kıyaslandığında biraz yüksek kalıyor. Ama yükleme ücreti açısından daha hesaplı.

Manibux Karta Nasıl Para Yüklenir?

Manibux kayıt işleminde;

– Hem ebeveyn hem çocuk için birer kullanıcı açılır,
– Satın alınan kart çocuğunuz için yaratılan kullanıcıya tanımlanır,
– Harçlık gönderimi için ödeme bilgileri (kredi kartı veya banka kartı) tanımlanır.

Manibux karta para yükleme, sadece uygulama üzerinden kredi kartı veya banka kartı kullanılarak yapılıyor. EFT, ATM veya fiziksel bir zincir mağaza üzerinden yükleme yapılamıyor. Yüklemenin sadece kartla olması biraz sınırlayıcı gelse de, operasyonel rutin işlemlerde sorun çıkaracak bir eksiklik değil. Yeterki sistemde aksaklık yaşanmasın. ING Bank’ın ParaMara uygulamasında en büyük sorun bayram ve tatil günlerinde yaşanan aksaklıkların giderilmesi için bir sonraki iş gününü beklemek gerekmesiydi. Aktif olarak kullanmadığım için bu konudaki durum hakkında verilen taahüdün aksini gösteren bir deneyimim olmadı.

Bunun yanısıra uygulamaya gelen son özellik sayesinde kart sahibi çocuklar için kullanıcı tanımlayıp uygulamayı kullanmalarına imkan sağlanabiliyor.

Manibux Card’da şu an için nakit çekme özellliği yok. Bu özelliğin ebeveynin tercihine göre uygulama üzerinden opsiyonel olarak ayarlanabilir olması güzel olabilirdi.

Manibux Card Güvenli mi?

Manibux, İninal Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş tarafından üretiliyor ve Manibux Bilisim Hizmetleri A.Ş. tarafından işletiliyor. Bu işbirliği kapsamında kart sahibinin ve kullanıcının kişisel ve hassas ödeme verileri Ininal ve Manibux tarafından Payment Card Industry Data Security Standard’a uygun olarak saklanıyor. Yani güvenli.

Yerli ve Milli Manibux ve Nakitsiz Kampüs

Geçtiğimiz aylarda yapılan işbirliği ile Manibux kartlar, hem Mastercard hem de Türkiye’nin yerli ve milli ödeme sistemi TROY logolu olarak sunuluyor.

Manibux geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiği Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü sponsorluğu ile, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılından itibaren Bahçeşehir Koleji’ndeki tüm öğrencilere ve velilerine güvenli dijital harçlık hizmeti sunmaya başladı. Markalaşmış eğitim kurumlarında nakitsiz kampüs hedefine destek veren Manibux, hem kart sahibi hem de kartı kullanan iki farklı rol için hizmet veren ön ödeme çözümü olarak rakiplerinden ayrışıyor.