Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 13 Temmuz 2020

Scroll to top

Top

ING Pegasus Kredi Kartı gerçekten BOLBOL puan kazandırıyor mu?


Uzun yıllardır ING’nin uçuş puanı kazandıran Pegasus Plus kartını kullanıyorum. Geçtiğimiz aylarda banka puan sisteminde bir değişikliğe gitti ve adından anlaşılabileği gibi bol puan kazandıran Pegasus BolPuan sistemini duyurdu. Mevcut kartımdaki UçuşPuanlar katlanarak artmış ve BolPuan olmuştu. Yeni verilecek olan kartların da ismi değişmiş, Pegasus Plus Kart yerine artık ING Pegasus Bolbol Classic ve Platinum dağıtılmaya başlanacaktı. Peki gerçekten eksiye göre daha fazla puan kazanıyor muyuz? İnceleyelim…

Öncelikle bu yazıyı yazmamıza aslında ING Bank’tan gelen bir telefon vesile oldu. Çağrı merkezi çalışanı mevcut kartımın son kullanma tarihi geldiğinde yenilenmeyeceğini, bunun yerine ING Pegasus Classic veya Platinum kart alabileceğimi, istersem şimdiden kartımı yenileyebileceğimi, bu kartların çok daha avantajlı olduğunu, Classic Kart’ın 100 TL’ye 20 BolPuan kazandırdığını söyledi. Puan sistemi çok daha avantajlı gözükse de, biraz inceleyince BOLBOL isminin aslında neden seçildiğini amlıyorsunuz. Gelin detaylara inelim.

– Pegasus Plus kartı ilk aldığımda kazandırdığı UçuşPuan (TL) oranı yüzde 1‘di. Yani her 100 TL’lik alışverişe 1 TL kazandırıyordu ve bunu Pegasus’tan uçak bileti alırken kullanabiliyordum.
– Zaman içerisinde bu oran binde 5‘ye düştü. Yani her 100 TL’den artık 50 kuruş kazanmaya başladım.
– Yaklaşık bir sene sonra oranı yine düşürdüler ve binde 2 kazanmaya başladım. 100 TL’lik alışverişten artık sadece sadece 20 kuruş kazanıyordum.
– Son güncellemeyle birlikte UçuşPuanlar katlanarak BolPuan oldu ve ekstremde yüksek rakamlar görmeye başladım. Artık binde kaç kazandığımı kendim bulmak zorundaydım.

Bunun üzerine Pegasus’un web sitesine girerek uçak bileti fiyatlarını inceledim. Eskiden bilet kaç TL ise, kazandığımız TL puanlar ile bilet alabiliyorduk. Yeni sistemde bileti TL ile veya Bolpuan + TL ile alma seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Aşağıdaki görselde örnek bir uçuşu görebilirsiniz.

pegasus bol bol puan

Sadece TL seçeneğine döndüğünüz zaman biletin asıl fiyatını görebiliyorsunuz. Böylece kazandığınız BolPuanların da kaç TL’ye denk geldiğini ve dolayısıyla 100 TL’lik alışverişten yüzde kaç (binde kaç) kazandığınızı da bulabiliyorsunuz.

Doğru rakamı bulabilmek için birdan fazla uçuş noktasına ait bilet rakamlarını inceledim ve karşılaştırma yaptım. Sonuç aynıydı: Yaklaşık 45 BolPuan 1 TL’ye denk geliyordu!

Mevcut Pegasus Plus kartımın ekstresini incelediğimde ise sonuç eskisinden daha kötüydü. BolPuan’ı TL’ye çevirdiğimde artık binde 2 değil, yaklaşık binde 1.8 kazanıyordum.

Peki çok daha avantajlı olduğu söylenen Pegasus Classic Kart’a geçersem durum ne olacak bakalım:

Her 100 TL’lik alışveriş 20 BolPuan demek. 45 BolPuan 1 TL ettiğine göre, 1000 TL’lik bir alışverişten 200 BolPuan kazanıyorum da bu da Pegasus uçak bileti alırken kullanmak üzere yalnızca 4.44 TL ediyor. Yani yeni Pegasus Classic kart aslında binde 4.44 kazandırıyor. Evet binde 1.8’den daha fazla kazandırıyor ama BOLBOL mu karar sizin…

Sadece bu da değil. İlk çıktığından beri kart ücreti olmayan Pegasus Kart artık ücretli. ING Pegasus BolBol Classic Kart’ın yıllık kart ücreti 59 TL, Premium Kart’ın ise 159 TL. Yeni kartların uçuş puanları dışında kazandırdığı diğer avantajlara buradan bakabilirsiniz.

Ben artık bu kartı kullanmamaya karar verdim ki yıllardır eşimin ek kartıyla birlikte tüm harcamalarımızı bu kart ile yapıyordum. Bunda en büyük etken yukarıda hesapladığım bilgileri ısrarla talep etmeme rağmen bankadan alamamam oldu. Yeni karta geçiş için arandığımda bana şu anki mevcut kartımın bile ne kadar kazandırdığını söyleyemeyeceklerini, çünkü banka ekranlarında bu bilginin artık yer almadığını söylediler! Çok avantajlı diye lanse ettikleri yeni verilecek kartın binde kaç kazandırdığını sorduğumda ise sadece “100 TL’ye 20 BolPuan” şeklinde paylaşabileceklerini iletiler. Aslında kendim çoktan hesaplamış olmama rağmen, bu bilgiyi resmi olarak alabilmek için twitter üzerinden ING Turuncu Destek hesabına bir şikayet mesajı gönderdim ve talebimi ilettim. İlgili departmandan ayrıntılı bilgi alıp bana döneceklerini söylediler. Talebim değerlendirildi ve yine maalesef bu bilgiyi veremeyeceklerini ilettiler.

Pegasus Havayolları‘nı sık kullanmama rağmen, bankanın puan sistemini müşteriyi (bence) yanıltıcı bir şekilde değiştirmiş olması, ısrarla istediğim bilgiyi vermeyerek şeffaflıktan kaçınması ve yıllardır kullandığım kart için artık benden kart ücreti talep etmesi ING’ye olan güvenimi kaybetmeme sebep oldu. Cebimde alışverişlerden çok daha iyi kazandıran, avantajlı kartlar var artık bunları kullanmamam için bir sebep kalmadı. Günlük faiz kazandıran Turuncu Hesap‘ı ise daha avantajlı rakiplerine geçerek zaten kullanmayı bırakmıştım. Dolayısıyla, hoşçakal ING!

Facebook hesabınızla yorum yazın