web statistics

İstanbulkart ile HES Kodu nasıl eşleştirilir?


İçişleri Bakanlığı’nın şehir içindeki toplu taşıma araçlarında da ulaşımda HES kodu kullanımını zorunlu tutmasının ardından, e-devlet veya HES uygulaması üzerinden HES kodunuzu İstanbulkart’ınız ile eşleştirmeniz gerekiyor. Eşleştirmesi yapılmayan İstanbulkartlar toplu taşımada kullanılmayacak. İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesini 15 Ocak 2021 tarihine kadar yapmakta fayda var. Bu tarihten sonra HES kodu eşleştirilmeyen Istanbulkartlar toplu taşıma (otobüs, halk otobüsü, vapur, metro, tren, motor vb) vasıtalarını kullanamayacaklar.

HES kodu nedir? Neden HES Kodu?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yerleşik kişilerin kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaretlerde kurumlarla ve kişilerle temas kurmalarını gerektirenn durumlarda, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmaya yarayan bir koddur. HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

Etkili bir hes kodu kontrolü için kodu gösteren kişi ile kod üzerindeki isim soyisim bilgilerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Normal şartlar altında vatandaşların bu bilgilerine TCKN (Türkiye Cumhuriyeti Kimlk Numarası) ile de ulaşılması mümkün. Ancak TCKN’nin bankacılık ve finansal işlemler de de kullanılması nedeniyle kişisel bilgi mahremiyetini korumak amacıyla HES kodu geliştirilmiştir.

Istanbulkart ile HES Kodu neden eşleştirilmeli?

İçişleri Bakanlığı’nın şehir içindeki toplu taşıma araçlarında da ulaşımda HES kodu kullanımını zorunlu tutmasının ardından, e-devlet veya HES uygulaması üzerinden kodlarını İstanbulkart’ınız ile eşleştirmeniz gerekiyor. Eşleştirmesi yapılmayan İstanbul kartlar toplu taşımada kullanılmayacak. Istanbulkart ile HES kodu eşleştirmesini 15 Ocak 2021 tarihine kadar yapmakta fayda var. Bu tarihten sonra HES kodu eşleştirilmeyen Istanbulkartlar toplu taşıma (otobüs, halk otobüsü, vapur, metro, tren, motor vb) vasıtalarını kullanamayacaklar.

HES kodu İstanbulkart ile nasıl eşleştirilir?

Eşleştirme işi çok kolay aslına bakarsanız. Bir kaç dakikada bunu yapmak mümkün. Ama bunun için kişiselleştirilmiş bir Istanbulkart sahibi olmanız gerekiyor. Belbim tarafından tahsis edilen bazı kartlar zaten kişiselleştirilmiş kartlar olarak kabul ediliyor. Kişiselleştirilmiş Istanbulkartları sıralamak gerekirse Mavi Kart, İndirimli kart ve Ücretsiz Kartlar’ı sayabiliriz. Üzerinde resim ve tckn bilgisi bulunan bütün İstanbulkartlar kişiselleştirilmiş kartlar olup HES kodları ile kolayca eşleştirilebilir. Üzerinde ad soyad, resim ve tckn gibi bilgiler bulunmayan İstanbulkartlar’ın ise kişiselleştirilmesi gerekir. Anonim İstanbulkartlar’ın kişiselleştirilmesi konusunda bu makalemiz yardımcı olacaktır.

İstanbulkart’ı eşleştirmek için öncelikle Belbim sisteminde kayıtlı cep telefonunuzun ve HES kodunuzun yanınızda olması gerekiyor.

Daha sonra akıllı telefon veya internet erişimi olan herhangi bir cihazın tarayıcısından https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresini açmanız gerekiyor.

Karşınıza çıkan formda istenen alanları doldurarak yönergeleri takip ederek bir kaç dakika içinde HES kodunuzu İstanbulkartınız ile eşteştirebilirsiniz.

İstanbulkart mobil veya web arayüzü kullanıcıları formun başında yer alan “web veya mobil kullanıcısıyım” seçeneğini tıklarayak bu platforma kayıt yaptıkları bilgileri kullanarak çok daha kısa sürede eşleştirme işlemini tamamlayabilirler.

istanbulkart hes kodu

Sistem size belirttiğiniz cep telefonu üzerinden tek kullanımlık bir şifre göndererek teyit alıyor. Dolayısıyla kullanacağınız cep telefonunun güncel ve yanınızda olduğuna emin olun.

Ufak bir hatırlatma bu işlem ile birlikte Belbim kullanıcılardan KVKK’da uygun bir şekilde kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için ticari elektronik ileti gönderimi için de onay da alıyor. Bu onayı vermek istemiyorsanız formun en altında yer alan “Kaydet” butonunun hemen üzerinde yer alan “Açık Rıza ve Ticari Elektronik İleti iznini kabul ediyorum.” kısmını işaretlemeyin.

Belbim için ticari iletim gönderim izni verip bu kararınızdan dolayı pişmanlık yaşıyorsanız, “Açık Rıza ve Ticari Elektronik İleti iznini” iptal etmek için buraya tıklayın.