web statistics

Cep telefonuna taksit yasağına kredili satış çözümü


BDDK’nın kredi kartına taksitle cep telefonu satışına sınırlama getirmesinin ardından satışlarda büyük bir düşüş olmuştu. Sonrasında çeşitli yöntemlerle taksit yasağı delinmişti. Bunlardan bir tanesi de tüketici kredisiyle cep telefonu almak. Görünen o ki bu çözüm her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Ancak bu yöntem ne yazıkki sadece bankalarla anlaşan büyük teknoloji marketlerde kullanılıyor. Küçük esnaf ise cep telefonuna taksit yapabilmek için ne yazık ki farklı yollar bulmak zorunda.

Teknoloji marketlerde banka şubeleri

Taksit yasağının ilk çıktığı zamanlarda kredi kartından tek çekim olarak alınan bir ürün, elde kredi kartı slibiyle beraber bankaya gidilerek tüketici kredisine dönüştürülebiliyordu. Bu uygulama da hala bazı bankalar tarafından uygulanıyor.

Yeni uygulama ise şöyle işliyor: Bankalarla anlaşma yoluna giden mağazalar, müşterilerine başta cep telefonu olmak üzere tüm ürünleri kredili olarak satışa sunuyor. Müşteri, mağaza içinde kurulan banka noktalarından SMS göndererek ürün tutarı kadar kredi başvurusu yapıyor, gelen ön onayın ardından ürünü bu krediyle satın alıyor ve daha sonra faiziyle birlikte bu tutarı 36 aya kadar taksitle bankaya geri ödüyor.

İşte kredili satış sistemini uygulayan teknomarket ve anlaşmalı bankalar:

1. Teknosa – ING Bank

ING teknokrediKredi kullanıdırımı için kendi renklerini kullanan bir banka seçen Teknosa, ING Bank‘tan Tekno Kredi adında 750 TL’den 15.000 TL’ye kadar 36 aya varan vade seçenekleri ile tüketici kredisi fırsatı sunuyor.

Kredilerde dosya masrafı ve hayat sigortası talep edilmiyor. 3.000 TL’ye kadar kullanılan kredilerde Teknosa mağazalarından minimum 750 TL alışveriş yapılması koşulu bulunuyor.

2. Media Markt – Denizbank

Denizbank ile anlaşan Media Markt‘ta mağaza içindeki banka standlarından veya Mediamarks.com.tr üzerinden tüketici kredisi başvurusu yapılabiliyor. Ön onay SMS’le alınıyor. Ürün tutarı kartla veya nakitle ödendikten sonra 7 gün içerisinde fatura ile birlikte Denizbank şubesine gidilerek krediniz çıkıyor.

36 aya kadar vade seçenekleri olan kredi, minimum 1000 TL olarak kullanılabiliyor.

3. Gold Bilgisayar, Vatan Bilgisayar, Bimeks – Odeabank

Görünüşe göre Odeabank üç büyük teknoloji marketi kendine bağlamayı başarmış. Gold ve Vatan Bilgisayar‘da Odeabank’tan 36 vadeye kadar kredi seçenekleri sunuluyor. Telefonda görüştüğümüz Bimeks yetkilileri ise daha önce Bank Pozitif’le yapmış oldukları anlaşmanın sona erdiğini, iki hafta içerisinde Odeabank’la çalışmaya başlayacaklarını söylediler.

Odebank’ın sunduğu krediye mağaza içerisinde Odeabank standlarından başvurulabiliyor. SMS’le ön onay alınıyor ve kredi anında kullandırılıyor.

Gold Bilgisayar’ın Odeabank’a ek olarak Türkiye Finans ile de anlaşması bulunuyor. Ancak Türkiye Finans‘tan kredi alabilmek için bir proforma faturayla birlikte şubeye gitmek gerekiyor. Ayrıntılı bilgiyi 0216 5240000 nolu telefondan öğrenebilirsiniz.

Faiz ödeyeceğinizi unutmayın, yeni masraflara hazır olun

Burada bir kaç uyarı yapmak istiyoruz. Bu uygulama kredi kartına taksitle ürün satın almaktan daha farklı. Kredi kartına taksitle satın aldığınız zaman, dönem borcunuzu son ödeme tarihine kadar düzenli şekilde ödediğiniz zaman bankaya herhangi bir faiz ödemezsiniz. Kredili satışta ise faiz de eklendiği için, taksitle de olsa çekmiş olduğunuzdan daha yüksek bir tutarı geri ödemek durumundasınız. Üstelik kredi çekeceğiniz tutar muhtelemen ihtiyacınız olandan daha yüksek bir tutar olacaktır. Çünkü banka size 1800 TL’lik bir cep telefonu için, bu tutarı yuvarlayarak en az 2000 TL’lik kredi kullandıracak, kalan 200 TL’yi harcamanız için hesabınıza yatıracaktır.

Bunun haricinde bankalar bunu yeni müşteri kazanımı ve çapraz satış fırsatı olarak görüyorlar. Yani eğer müşterisini değilseniz kredi kullanacağınız banka size vadesiz hesap (gelsin hesap işletim ücreti) / kredili mevduat hesabı açmaktan veya kredi kartı vermekten geri durmayacaktır. Kredi çekerken bu detaylara da dikkat etmenizi öneririz.

“Cep telefonuna taksit yasağına kredili satış çözümü” üzerine 2 yorum

  1. S…… devam durmak yok..ya nasıl bir ülke arkadaş olan garibana oluyor..

Yorumlar kapalı.