web statistics

Ziraat Bankkart Combo başvurusu yapmadan önce…


Zıraat Bankası bir süredir kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak isteyen müşterilerine Maximum markasına bağlı Ziraat Maximum kredi kartları ile hizmet veriyordu. Şubat ayında ise kendi markası Bankart Combo ile müşterilerinin karşısına çıktı.

Bankkart Combo nedir?

Bankkart Combo, kredi kartı ve Banka kartı tek bir kartta buluşturan bir ödeme sistemi çözümü. Kartın ön yüzünde kredi kartı numarası yer alırken, arka yüzünde ise banka kartı numarası bulunuyor. Bankkart Combo ile POS veya ATM’de işlem yaparken, kartı taktıktan sonra ekrandan hangi kart özelliğini kullanılacaksa onu seçmek yeterli oluyor.

Bankkart Combo’nun ne özellikleri

Bankkart Combo‘da kağıt üzerinde piyasada bulunan taksitli kredi kartlarında bulunan özelliklerin hemen hepsi bulunuyor. Taksitli alışveriş, taksitsiz alışverişlerden ComboLira (puan) kazanımı, kampanyalar kapsamında üye işyerlerinden sektörlerde avantajlı puan kazanımı, kullanımı ve ekstra taksit imkanı standart.

Bankart Combo kartına tanımlı bir kredili mevduat hesabı olması durumunda taksitli banka kartı alışverişi yapmak da mümkün. Ziraat Bankası’nın hatırı sayılır bir maaş müşterisi olduğunu ve bunların bir kısmına KMH’ların tanımlı olduğunu düşünürseniz bu özellik ilk bakışta oldukça cazip geliyor.

Ziraat Bankkart Combo

Ancak kartla taksitli alışveriş özelliği var demek her zaman yeterli olmuyor. Bunun yaygın olarak kullanılabilmesi için Ziraat Bankası’nın Bankkart Combo üye işyerlerinin sayısını arttırmış olması gerekir. Aktif kampanyalara bakıldığında bu alanda epey bir eksik var gibi gözüküyor. Bu nedenle Bankkart Combo başvurusu için acele etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Mevcut Ziraat bankası müşterilerinin kartları zaten Bankkart Combo olarak yenilenmeye başladı bile. Zaman zaman banka kartı hesabına erişim gibi ufak teknik aksaklıklar yaşanıyor ama hacmi düşüdüğünüzde iyi bir başlangıç denilebilir.

Bankkart Combo 2010 yılı sonunda Finansbank’ın çıkarmış olduğu yeterli uygulama alanı bulmadan sonlanan Cardfinans One‘ın adeta isminin ve bankasının değişmiş hali. Uygulamadaa yaşanan gerek Finansbank gerek ortak POS altyapısındaki sorunlar nedeniyle çok kısa ömürlü olmuştu. Ancak aradan geçen 9 yıl boyunca sorunlar çözülmüş olsa gerek ki, daha önce başka bir banka tarafından çıkartılıp süratle ortadan kalkmış bir ürünü kopyalayarak bile bile lades yapmazlardır diye düşünüyorum.