web statistics

Yapı Kredi ATM’lerinden Dolar veya Euro çekilebilir mi?


Son günlerde dövizde yaşanan hareketlilikle beraber, ATM’lerden döviz çekmek isteyen bankacılık müşterilerinin sayısı da arttı. Bankaların çoğu yurt içi ATM’lerinden dolar / euro alıp satmak veya döviz hesabından TL hesabına para transferi yapmak gibi işlemleri tüm ATM’lerde standart olarak sunuyorken, ATM’den döviz cinsinden para çekme hizmeti sadece belirli sayıda ve lokasyondaki ATM’lerden sunuluyor.

Banka kartı ve kredi kartı sayısı rekabetinde zirve için yarışan Yapı Kredi, Euro veya Dolar gibi döviz hesabı olan müşterilerine, bazı ATM’lerinden banka kartıyla veya kredi kartlarına bağlı döviz hesaplarından Dolar veya Euro çekme fırsatı sunuyor. Bu imkanı tanıyan ATM listesine buradan ulaşabilirsiniz. Listede yanında Dolar ($), Euro (€) işareti bulunan ATM’lerden döviz yatırma ve çekme işlemi yapılabiliyor. Sadece tek bir para birimi işareti olan ATM’lerden belirtilen döviz cinsinden işlem yapılıyorken, iki işaretin beraber olduğu ATM’lerde her iki döviz cinsinden işlem yapılabiliyor.

yapi kredi atm dolar euro cekmek

Bazılarınızın da bileceği gibi Yapı Kredi, Koç Grubu ile İtalyan Uni Credit Bankacılık Grubu’nun ortaklığı. Bu ortaklık kapsamında, Yapı Kredi TL Kartlar ile avrupada 16 ülkede Unicredit’in 19.000’e yakın ATM’sinden ücret ödemeden para çekmek mümkün. TL kart ile avrupada ücretsiz para çekebileceğiniz ülkeler ve ATM listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak yurt dışında para çekerken unutmamanız gereken bir konu var: Yurt dışında yapılan para çekme işlemlerinde, “Yapı Kredi Banka Döviz Kuru” kullanılıyor. “Banka Döviz kuru”, işlemlerin bankada muhasebeleştiği gün geçerli olan TCMB Döviz Satış Kuru’nun %3’e varan oranda fazlası olarak belirlenen bir kur. Bu kur ile işlemlerin TL karşılığı hesaplanarak, kartınızın bağlı olduğu hesaba işlem tutarları yansıtılıyor. Yani yurt dışında para çekmekle Türkiye’de para çekmenin maliyeti aynı değil, aklınızda olsun.