web statistics

Paycell Kart İncelemesi ve Ininal Kart Karşılaştırması


İki seneyi aşkın bir süredir ön ödemeli kart çözümü olarak ininal kart kullanıyordum. Turkcell’in lansmanından sonra ininal’a alternatif olması açısından bir de Paycell Kart‘ı denemek istedim. Ben ön ödemeli kartı yardımcımızın ev için yaptığı market alışverişlerine kullanması için tercih ediyorum. Bu nedenle benim için fiziksel bir kart bulunması birincil öncelik. Sanal olarak üretilen bir kart benim için bir fayda sağlamıyor.

Fiziksel kart satın almak için Turkcell iletişim Merkezlerini veya bu linki kullanabilirsiniz. Paycell Kart kurban bayramı öncesinde lansmana özel olarak internetten 5 TL’ye satılırken, bayram sonrası 9.9 TL olarak fiyatlandırılmış. Bu fiyat ininal kartlarla kıyaslandığında (Migroslar’da ininal kart 5 lira’ya asgari 25 TL’lik bir yükleme yapılarak satılıyor) sadece kart ücreti olarak bakıldığında 4,5 TL daha pahalı. Düzenli kullanılacaksa çok büyük bir sorun olmayacaktır.

Ben Paycell Kart‘ımı şeker bayramında bir kampanya ile BİP üzerinden ücretsiz olarak talep etmiştim. Kartın elime geçmesi iki ayı buldu. Ücretsiz kart için iki ay beklemeye değmeyebilirdi. Paycell Kart çok şık bir ambalaj ile gönderilmiş. ininal ile karşılaştırınca aradaki ham kart maliyetinin sebebi bu bile olabilir. Uygulama kurulumu çok kolay ve sorunsuz oldu. Kart aktivasyonu da öyle.

Karta bakiye yüklemeyi hem EFT ile hem de uygulama üzerinden kredi kartı ile yüklemeyi deneyimledim. Paycell uygulaması üzerinden kredi kartı ile yükleme deneyimi kesinlikle ininal uygulamasından iyi ve kolay. Öte yandan, EFT ile bakiye yükleme ininal tarafında çok daha sorunsuz ve en önemlisi ücretsiz.

Maliyet demişken Paycel Kart ve ininal kart ücretlerinin tamamına Paycell Kart için buradan ve ininal kart için buradan ulaşabilirsiniz.

paycell kart inceleme

Genel olarak baktığımda Paycell Kart‘ın maliyet yapısı ininal kart’a kıyasla biraz daha yüksek ve karmaşık izlenimi yarattı bende. ininal Kart’ta bulunmayan çok anlam veremediğim bir inaktiflik ücreti var ki, bunun uzun vadede çok müşteri şikayetine sebep olacağına inanıyorum. Operasyonel açıdan gelecek şikayetleri karşılamanın maliyetleri yerine, bu ücretin alınmaması daha avantajlı olabilir gibi geldi bana.

Buna karşılık yapılan her 1 TL’lik harcama için eğer kartınız Turkcell bir hat ile ilişkilendirilmiş ise 5MB data kazandırıyor. Ne kadar devam eder bilmiyorum ama 100 TL tutarında her yükleme için de 1GB data kazanmak mümkün. Toplam kazanım aylık 3GB ile sınırlı. Toplam da 3 GTB datayı turkcell üzerinden almaya kalksanız karşınıza çıkacak ek maliyetle karşılaştırdığınızda ininal kart’a karşı önemli bir avantaj sunuyor. Tabi hattınız Turkcell ise.

Kart kullanımı açısından hiç bir fark yok. Her iki ön ödemeli kartı kullanırken kolayca provizyon aldım. Paycell Kart henüz yeni olduğu için kasada bazen şaşkınlık uyandırıyor ancak işlemler çok kolay. Gerek Paycell Kart gerekse ininal kart ile POS üzerinden yapılan işlemlerde şifre gerekiyor. Kart şifresi kart numarasının son 4 hanesi olarak belirlenmiş. Bu şifreyi kendi belirleyecekleri şifre ile anlaşmalı ATM’ler üzerinden (Paycell Kart için uygulama üzerinden) değiştirmek mümkün.

Paycell Kart ile işlem yapıldığında işlem detayları ve kalan bakiye sms olarak da iletiliyor. Benim gibi kartı başkasının kullanımına verenler için güzel bir özellik. Böylelikle kart bakiyesinin belli bir tutarın altına düşüp düşmediğini kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Öte yandan kart hareketlerini excell veya pdf formatında alma imkanı olmaması benim gibi elektronik ortamda mütabakat yapanlar için biraz sıkıntı yaratıyor. Ama genel olarak Turkcell hattı olanlar için Paycell Kart ininal kart’a kıyasla daha yüksek ve karmaşık maliyet yapısına rağmen bence daha avantajlı.