web statistics

Telefonda kart no vererek ödeme almak/yapmak istemiyorum, ne yapmalıyım?


Günümüzde hala pek çok işletme müşterilerinden telefonda kart numarası isteyerek ödeme almak istiyor. Bu uygulama elbette müşteri için kart güvenliği açısından önemli bir sorun teşkil ediyor, zira anlık olarak bile olsa kart numarasıyla beraber son kullanma tarihi ve CVV kodu da paylaşıldığı için alışveriş için yeterli olan tüm bilgierin kötü niyetli kişilerin eline geçme riski var. Ayrıca şirketlerin de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında bu uygulamadan kaçınması gerekiyor.

Peki kartla online ödeme alamayan şirketler bu yöntem yerine ne kullanabilir? Eğer müşteriyseniz ve karşınızdaki şirket bu yöntem dışında kartla farklı bir ödeme şekli sunamıyorsa siz müşteri olarak ne yapabilirsiniz? Bunun için size önerebileceğimiz iki tane pratik yöntem var…

Şirketler için email ile ödeme alma

Wirecard gibi ödeme sistemleri, web sitesi üzerinden online ödeme alamayan şirketler için email ile ödeme hizmeti sunuyorlar. Sistem şöyle işliyor:

1. Müşterinizden telefonda email adresi veya cep telefonu numarası istiyorsunuz.
2. Çalıştığınız ödeme sisteminin yönetim panelindeki ilgili ekranda, vereceğiniz hizmet karşığı tahsil edeceğiniz tutarı giriyorsunuz
3. Müşterinin email adresine (veya sms ile telefonuna) bu tutarın yazdığı bir ödeme bağlantısı gönderiyorsunuz.
4. Müşteriniz bağlantıya tıklıyor, açılan sayfada kendisinden tahsil edilecek tutarı görüyor ve kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi onaylıyor.
5. Son olarak müşteri SMS ile gelen 3D Güvenlik şifresini girerek güvenli ödeme işlemini tamamlıyor.

Basit bir şekilde anlattığımız bu yöntemle müşteriniz hiç bir kredi kartı bilgisini sizle paylaşmamış oluyor ve 3D Güvenlik şifresi kullandığı için ödemenin kendi bilgisi dışında yapılmadı ihtimali de bulunmuyor. Elbette bu yöntemi kullanabilmeniz için karşı tarafın bir internet bağlantısına sahip olması gerekiyor.

Kart sahipleri için sanal kart kullanımı

Eğer ödeme yapmak istediğiniz şirket telefonda veya uzaktan ödeme yapmak istediğiniz kart bilgisi paylaşmak dışında bir seçenek sunamıyorsa, başvurabileceğiniz yöntemlerden biri sanal kart kullanımı.

Bankanızın internet şubesine ve telefon bankacılığı numarasını arayarak mevcut kredi kartınızdan bir sanal kart oluşturuyosunuz ve ödeme yapacağınız tutar kadar limit belirliyorsunuz. Daha sonra ödeme yapacağınız firmayla bu kart bilgilerini paylaşıyorsunuz. Onlar da ilgili tutarı sanal kartınızdan tahsil ediyorlar. Ödeme tamamlandıktan sonra limitiniz sıfırlanmış oluyor ve siz de dilediğiniz zaman bu sanal kartı iptal ediyorsunuz. Böylece hiç bir zaman asıl kart bilginizi paylaşmamış oluyorsunuz.

email ile odeme

Bu yöntem tamamen güvenli mi? Elbette değil, çünkü karşınızdaki kişi kart bilginizi o an başka işlem için kullanabilir ve limitiniz kadar tutarı izniniz dışı harcayabilir. Ancak bu kişiye yeteri kadar güveniyorsanız, en azından bu yöntemle paylaştığınız kart bilgisinin sonradan başka birinin eline geçme riskini bertaraf etmiş oluyorsunuz.

Zorunda kalmadıkça bir müşteri olarak kart bilginizi üçüncü bir kişiyle paylaşmanızı önermiyoruz. Bu yüzden mağaza alışverişlerinizde POS ile şifre girerek ödeme yapmanızı, online alışverişlerinizde de 3D Güvenlik destekleyen siteleri tercih etmenizi öneriyoruz.