web statistics

Vodafone Pay nedir? Vodafone Pay güvenilir mi?


Uzun bir bekleyişin ardından elektronik para ve ön ödemeli kart rekabetine Vodafone da katıldı. Vodafone Elektronik para ve ödeme hizmetleri A.Ş. tarafından geliştirilen Vodafone Pay, tüketicilere bir banka müşterisi olmaksızın kartlı veya elektronik ödeme sistemlerinden faydalanma imkanı sunuyor. Hikayenin buraya kadarki kısmı çok güzel. Ama detayına inince maalesef gerçek rekabetin çok gerisinde kalmış bir ürün ortaya çıkmış. Şimdi önce isterseniz önce Vodafone Pay hakkında merak edilen konulara bir yanıt verelim:

Vodafone Pay güvenilir mi ?

Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş (VEPAŞ), 2015 yılında kurulmuş; 20.07.2017 tarihi itibariyle BDDK tarafından sağlanan e-para lisansına sahip ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası denetiminde olan bir elektronik para şirketi. Dolayısıyla güvenilirlik açısından risk taşımamaktadır.

Kimler Vodafone Pay kullanabilir?

12 yaş üzeri tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kayıt olup Vodafon Pay kullanabilirler Vodafone Pay kullanabilmek için Vodafone müşterisi olmak gerekmiyor.

Vodafon Pay’e nasıl kayıt olunur?

Vodafone Pay uygulamasını, Google Play veya App Store’dan ücretsiz olarak buradan indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırıp; TCKN, ad-soyad, doğum tarihi ve cep numarası bilgisini girip şifre belirleyerek uygulamaya üye olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Ad-soyad bilgisinin kimlikteki gibi Türkçe karakterlere uygun ve eksiksiz girmelisiniz. Aksi durumda üyelik işlemini gerçekleşmeyebilir. Üyeliğin ardından sistem otomatik olarak bir adet Sanal Vodafone Pay Kart oluşturuluyor. Siz de benim gibi fiziksel bir kart kullanmayı tercih ediyorsanız Fiziksel Vodafone Pay Kart’ı Vodafone Mağazaları’ndan 5 TL karşılığında satın almak mümkün.

Vodafone Pay ile ne işlemler yapılabiliyor?

Vodafone Pay ile; Vodafone Pay üyeleri arasında 7/24 hızlı para transferi, online ve mağaza içi alışveriş, banka ve kredi kartı saklama, sosyal ödeme ile harcama bölüştürme, Vodafone faturasız hatlara cep TL yükleme ve Vodafone Mobil Ödeme işlemlerini yönetme gibi işlemleri yapabilmek mümkün.

Vodafone Pay ile hangi işlemleri yapamazsınız?

Yapamayacağınız işlemler daha fazla ama bu durumun 3 senelik bir hazırlık sonrası zorla yetiştirilmiş bir lansmana yetiştirme telaşından kaynaklandığını umuyorum. Vodafon Pay ile İstanbul Kartınıza bakiye yükleyemezsiniz, faturalarınızı uygulama üzerinden Vodafone değilse ödeyemezsiniz. Başka birinin iban’ına para gönderemezsiniz. Para göndermek istiyorsanız göndereceğiniz kişinin Vodafone Pay kullanması gerekiyor.

vodafone pay

Vodafon Pay işlem limileri nedir?

Vodafone Pay’i Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından “Ön Ödemeli Kartlara İlişkin İşlemler” tebliğinde belirtilen işlem limitleri içinde kullanabilirsiniz. Yani;

• Aynı yıl içinde nakit çekim tutarı üçyüz TL’yi aşamaz,
• Toplam yüklü para tutarı yediyüzelli TL’yi aşamaz,
• Toplam yükleme limiti bir ay içinde yediyüzelli TL’yi ve her halükarda bakiyesi yediyüzelli TL’yi aşamaz,
• Tek seferde yapılabilecek harcama veya para transfer tutarı beşyüz TL’yi aşamaz.

Vodafone Pay Değerlendirme

Vodafon Pay 3 yıllık bir hazırlık dönemine rağmen lansman tarihine zar zor yetişmiş bir ürün gibi geldi bana. Uygulamanın kullanımında sıkıntılar yaşadım. Kampanyalar çok yüzeysel, en dikkat çekici potansiyeli olan kampanyada bile müşteriye bir fayda sunmaktan ziyade bir operatör olarak Vodafone’un gelirlerini arttırmaya odaklanılmış gibi geldi. Bu yaklaşımın Paycell kartı bırakmama sebep olduğunu hatırladım nedense. Bankacılık altyapısında onlar da Paycell gibi Denizbank altyapısını kullanıyorlar. Bu da operasyonel açıdan Paycell kullanırken yaşadığım sorunların benzerleri ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündürdü bana. Uzun yıllardır Vodafon aboneliklerine sahip biri olarak ben Vodafone Pay kullanmaya başlamadan önce biraz daha fonksiyon ve faydalarının artmasını beklemenizi öneririm.

Bir çok ön ödemeli kart çözümünü birinci elden deneyimlemiş biri olarak TV reklamı yapılan bu üründe daha fazla işlevsellik olmasını beklerdim. Olmamış…

Eğer bir ön ödemeli kart çözümüne 2021 yılının ilk üç ayında ihtiyacınız varsa, Vodafone Pay hesabı açmak yerine öncesinde Tosla, Ininal, Papara, PeP, Bonus Piu, İş Bank Maxipara karta bir şans vermeniz daha mantıklı olacaktır.