web statistics

Binance Türkiye (Binance TR) nedir? Binance Türkiye güvenli mi?


Bitcoin’in tarihi rekolar kırarak ilerlediği şu günlerde, yakın zamanda özelleştirilen Milli Piyango bileti almaktansa kripto para alım satımı yaparak para kazanmak bir çok kişiye mantıklı gelmeye başladı. Hal böyle olunca bu alandaki fırsatları değerlendirmek isteyen yatırımcılar kripto para alım satım platformlarını araştırmaya başladı. Bu araştırmalarda ilk akla gelen kurumlardan birisi de Binance. Binance Türkiye ise dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’ın Türkiye’de yerleşik kullanıcılar için açtığı bir kripto para alım satım platformu.

Binance Türkiye’de hesap açmak için 5 sebep

1. Binance Türkiye’nin en büyük avantajı hacim. Burada işlem yaparken en büyük kripto para borsasına ait işlem hacimlerine ulaşabiliyorsunuz. Bu da alım satım için size daha iyi talep ve fiyatlar bulma imkanı demektir.

2. İkinci önemli avantajı, platformdaki hesabınıza para yatırma ve çekme açısından yerel bir platforma para gönderir gibi Binance’in Türkiye’de kurduğu BN Teknoloji Anonim Şirketi’nin Vakıfbank (Havale) ve Ziraat Bankası (Havale/EFT) hesaplarına göndererek yapabiliyorsunuz. Şirketin dünya çapında yönettiği operasyondan kaynaklanan tecrübesiyle bir kaç dakika içinde gönderdiğiniz parayı Binance Türkiye’deki hesabınızda görebilir, aynı şekilde çektiğiniz parayı banka hesabınızda çok kısa sürede görebilirsiniz.

3. Binance TR’nin, Türkiye pazarında kendine bir hacim yakalama hedefi olduğu aşikar. Bu nedenle komisyon TL cinsinden işlemlerde avantajlı, hatta bazı dönemlerde sıfır komisyon imkanı sunuyor. Kripto piyasaları öğrenmek isteyenler için güzel bir fırsat olacaktır.

4. Binance.com’da hesabı olanlar için temel kripto paralarda (Bitcoin, Ripple, Etherum, Tether, Chainlink, Tron vb.) ücretsiz işlem yapıp, daha karmaşık işlemler için buradaki cüzdanınızı kolayca Binance.com hesabınıza aktarabilirsiniz.

5. Bu alım satım işlemlerini ister Türk lirası ister USD cinsinde gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Türkiye’de işlem yaparken dikkat etmeniz gerekenler

İşlem yaparken Binance.com‘un o muazzam hacminden yararlanabiliyorsunuz ama koin ve kripto para çeşitliliği ve enstrumanlar açısından Binance.com’un çok gerisinde kalıyor. Hatta bazı Türk kripto para alım satım platformlarından daha az çeşit sunduğu da söylenebilir. Kaldıraç, açığa satış gibi imkanlar da sınırlı.

Bir başka problem ise Binance Türkiye’nin henüz bir mobil uygulaması olmaması. Geçtiğimiz hafta uygulamanın android beta sunumunu kullanıma açtılar ancak ben uygulamaya giriş yapamadım. Android telefon sahiplerinin biraz daha beklemesi gerekebilir. iOS telefon sahipleri için ise bu süre muhtemelen daha uzun olacaktır. Mobil uygulama olması eğer işlemlerinizi gün içinde bir bilgisayar başında yapıyorsanız çok problem teşkil etmiyor. Ancak ekrandan uzaktaykende rahatlıkla alım satım yapmak gibi bir hedefiniz varsa bu alanda biraz sıkıntı çekebilirsiniz, özellikle de saniyelerin binlerce dolar kaybetmekle eş anlama gelebileceği dalgalanmaların yaşandığı günlerde.

binance tr

Çok okumayı seven bir millet değiliz, dolayısıyla yeni bir şey yapmadan önce okuma ihtiyacı duymadan işe girişmeyi çok severiz. Kripto para işlemlerinde para yatırma, çekme, alım-satım, başka hesaba kripto para gönderme işlemlerini yaparken bununla ilgili talimatları dikkali bir şekilde okuyup ona göre işlem yapmazsanız olası hataların parasal kayba sebep olabileceğini unutmayın. Şikayetvar’da firma ilgili şikayetlere baktığımızda şikayetlerin çoğunlukla kullanıcı kaynaklı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumun sadece Binance TR için değil, Türkiye’de faaliyet gösteren diğer kripto para alım satım platformları için de aynı olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Dikkat etmeniz gereken konulardan belki de en önemlisi ise kripto para alım satımıyla ilgili mevcut riskler hakkında. Kripto paralarınn altında bir teknoloji yatar ama dayanık varlıkların bir garantisi yoktur. Kripto para borsaları pazarlarında çok süratli işlem gerçekleşir. Çok kısa sürede çok büyük paralar kaybedebilirsiniz. BIST gibi düzenli ve regülasyon olan borsalarda yatırımcıyı koruma amaçlı günlük kayıplarda bir limit olabilir veya ilgili menkul kıymetlerin işlemleri durdurulabilir. Kripto para borsalarında buna çok sık rastlayamazsınız. Yatırım kararlarınızın sorumlusu tamamen sizsiniz. Alım satım yapacağınız kripto parayı, hatta işlem yapacağınız platformu doğru seçmezseniz bu işlem için ayırdığınız paranın tamamını kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla işlem yapıp yapmamaya ve bu alanda işlem yapacaksanız ne kadarlık bir tutarla işlem yapacağınıza dikkatli karar vermeniz gerekir. Kripto para alım satım platformları henüz BDDK veya Merkez Bankası gibi regülasyona tabi olmadıkları için buralara yatırdığınız tutarlarda, bankaya veya aracı kurumlara yatırdığınız paralarda bulunan devlet güvencesi bulunmaz.

Binance Türkiye güvenli mi?

Dünyanın en büyük kripto borsasını Türkiye’de açtığı kripto para borsası olarak güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan Binance Türkiye veya Türkiye’de faaliyet gösteren bşka bir kripto para alım satım platformunun bu alanda hakkında yasal bir düzenleme gelerek faaliyetleri Über’de olduğu gibi yasaklı olmayacağı anlamına gelmeyecektir. Ama BN Teknoloji Anonim Şirketi Türkiye’de kayıtlı bir yasal şirket olarak yükümlülükleri vardır ve faaliyetlerinden sorumludur.

Binance Türkiye’de hesap açılır mı?

Kripto paralar alım satım işlemleri yüksek riskli pazarlardır büyük kazanç veya kayba sebebiyet verebilir. Deneyim ve risk algınız düşükse kesinlikle bu alanda yatırım yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bu makalede yer alan bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Öyle yorumlanmamalıdır.

Binance Türkiye‘de hesap açmak için ihtiyacınız olanlar; bir adet e-posta adresi ve cep telefonu numarası (bu ikisine de erişiminiz olması lazım), kimlik belgenize ait önlü arkalı resimler (ehliyet, yeni kimlik, nüfus cüzdan), adınıza bir elektronik fatura pdf’i veya okunabilir fatura görseli de olabilir alternatif olarak e-devletten (yerleşim yeri ikametgah adres sorgulama ekranından kurum ismi BN Teknoloji AŞ girerek) alacağınız ikametgah belgesinin pdf versiyonu.

Bu belgeleri sisteme yükledikten sonra yaklaşık yarım saat içinde hesabınız onaylanarak para yatırıp işlem yapabilirsiniz. Binance TR’de hesap açmak için buraya tıklayabilirsiniz.