web statistics

İninal Plus nedir? İninal kimlik doğrulama nasıl yapılır?


İninal Kart, ön ödemeli kart rekabetindeki büyük oyunculardan bir tanesi. Benim ön ödemeli kart çözümleri arasında iki tercihimden biri.İninal Kart, Temmuz 2020 itibariyle müşterilerine mobil uygulama üzerinden kimlik doğrulama imkanı sunuyor. Uygulama üzerinden kimlik doğrulayan müşteriler İninal Plus statüsü ile sahip oldukları aylık işlem limitlerini arttırabiliyorlar.

Ininal mobil uygulaması üzerinden yönergeleri takip ederek kimlik doğrulamasını tamamlayan ininal kart sahiplerine Ininal Plus müşterisi deniyor. Kimlik doğrulamayan müşterilere ise ininal standart müşterisi olarak tanımlanıyor.

Standart İninal müşterileri için para yükleme limiti aylık 750 TL, nakit çekim limiti yıllık 300 TL iken; uygulama üzerinen yönlendirmeleri takip eden kimlik doğrulaması işlemini tamamlayan İninal Plus müşterileri, nakit çekim ve yükleme limitlerini aylık 50.000 TL’ye kadar arttırabiliyorlar. Bir ufak hatırlatma; İninal Kartlar’a uygulama üzerinden kredi kartı / banka kartı ile yükleme limiti kimlik doğrulaması yapılsa dahi aylık 750 TL ile sınırlı. Benim açımdan bu sınırlama bir sorun teşkil etmiyor.

İninal plus kimlik doğrulama nasıl yapılır?

Öncelikle geçerli bir İninal Kart sahibi olmanız ve ininal web sitesi veya mobil uygulama üzerinden kayıt işlemleirini tamamlamış olmanız gerekiyor.

Ininal mobil uygulaması üzerinden giriş yaptıktan sonra, uygulama alt menüsünden “Profil” => Hesap İşlemleri =>Ininal plus hesap avantajları sayfası altında yer alan turuncu tuşa basmanız gerekiyor.

Daha sonra uygulama sizi yönlendirmeye başlıyor. Kimlik bilgilerinizin (eski nüfus cüzdanı, yeni kimlik veya yeni ehliyet seçeneklerinden birini seçerek ilerleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden yönlendirmeleri takip edip, kimliğinizin arkalı önlü fotoğrafını telefonunuzla uygulama üzerinden çekmeniz gerekiyor.

Bir sonraki adım selfie adımı. Karşınıza gelen ekrandaki çerçeve içine yüzünüzü dolduracak şekilde yerleştirip selfinizi çekip devam edebilirsiniz.

Kimlik teyidine ilave olarak adres teyidi de gerekiyor. Bunun için sizin adınıza olan herhangi bir abonelik faturasının (elektirik, su, gsm, doğalgaz) resmini veya pdf versiyonunu yükleyebiliyorsunuz.

ininal plus

Bir sonraki ekrana karşınıza hizmet sözlemesi çıkartıyorlar. Bu sözleşmeyi okuduktan sonra elektronik olarak imzalayacağınıza dair bir alana tık atıp düğmeye basıp devam etmeniz gerekiyor.

İmza atmanız için karşınıza beyaz bir ekran geliyor. Bu ekranı dikey olarak kullanıp kimliğinizde yer alan imzanıza benzer bir imza atmanız gerekiyor. Hem de iki kere. Yatay olarak atarsanız kimlik üzerindeki imza ile eşleşmeyeceğinden yer kısıtına rağmen imzayı dikey ekranda atmaya özen gösterin.

İmza işlemi onaylandıktan sonra, limitiniz 50.000 TL’ye yükseltiliyor.Ancak yapmanız gerekenler bitmiş değil. Dijital olarak imzaladığınız sözleşmenin bir kopyasını kendiniz çıktısını alıp ıslak imzalı bir kopyasını (resim veya pddf) uygulama üzerinden iletmeniz gerekiyor. Göndermediğiniz taktirde iki hafta sonra limitiniz tekrar 750 TL’ye geri çekiliyor.

Ininal Plus’a geçmeli misiniz?

Bu kartınızı ne kapasitede kullandığınıza bağlı. Eğer tek ön ödemeli kart kullanıyorsanız ve bu kartınız İninal Kart’sa hiç düşünmeden kimlik doğrulama adımlarını takip edip İninal Plus müşterisi olabilirsiniz. Ama aktif bir ininal kart kullanıcısı değilseniz ininal plus müşterisi olmanın çok bir avantajı da yok. Ben Papara black kullanıcısıyım ve ininal kart’ın bana parpara’dan farklı olarak sağladığı tek avantaj uygulama üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yükleme imkanı.Ininal’ı diğer rakiplerinden ayrıştıran kredi kartı / banka kartı ile yükleme limitlerine kimlik doğrulamanın bir etkisi yok. Ininal Plus kartlarının bu açıdan veya aylık kart ücreti açısından ek bir avantajı sağlamaması nedeniyle bu geçiş benim için çok cazip gelmiyor.