web statistics

Bitexen nedir? Bitexen güvenli mi?


Türkiye’de teknolojiyi çok çabuk benimsiyor, süratle adapte oluyoruz. Akıllı telefon sahipliği çok yüksek (%70, sosyal medya kullanımı %90’ın üzerinde , sabit internette olmasak da mobil internet açısından Avrupa’nın en hızlı Internet altyapısından birine sahibiz. Eğer bir fayda görüyorsak çok çabuk adaptasyon sağlıyoruz.

Kripto para konusunda da böyle oldu. Dünya sıralamasında en çok işlem yapan ülkelerin arasında zirveye oynuyoruz. Kripto paraların kısa sürelerde çok büyük getiri potansiyeli taşıması, enflasyonla mücadelede risk almaktan çekinmeyen Türk tüketicisi tarafından çabuk benimsendi. Ülkemizde kripto para alım satım platformlarında işlem yapanların sayısı BIST’de işlem yapan Türk yatırımcılarını yakalamadıysa bile yakalamak üzeredir diye tahmin ediyorum.

Kripto paralarla alım satım karlı olduğu kadar, yüksek risk de içeriyor

Unutmamak lazım kripto paralar bir menkul kıymet değil. Dolayısıyla yatırımcıların çıkarlarını koruyacak bir SPK gibi bir otorite ülkemizde bulunmuyor. Bu demektir ki, eğer kripto paralar ile işlem yapmak istiyorsanız ilk işiniz sağlam bir kripto para alım satım platformu seçmek olmalıdır. Yatırım aracı olarak zaten yüksek riske sahip olan kripto paraları alım satım yaparken, komisyon vermemek için ne olduğu belirsiz işlem platformlarında hesap açarsanız, platform ortadan kaybolursa sizin de yatırımlarınız ortadan kaybolabilir. Sonuçta hiç kimse, yatırım için ayırdığı tutarları bir gecede bu yüzden kaybetmek istemez.

Bugün kripto paralarla işlem yapmak isteyen tüketicilere kripto para alım satım platformu seçiminde yardımcı olacağına inandığımız bir tanıtım yazısı serisine başlıyoruz. Bu serinin ilk yazısı Bitexen hakkında olacak. Özellikle yeni yıl kampanyası nedeniyle bu alanda işlem yapan veya yapmayı düşünenlerin dikkatini çekiyor.

Bitexen nedir?

Bitexen, bir online kripto para alım satım platformudur. Türkiye’de yerleşik, İTÜ ARI Teknokent teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren Bitexen Teknoloji A.Ş‘ye aittir.

Bitexen; bankacılık, parite ve türev yatırım araçları alım satım platformları, ödeme sistemleri, bilgi güvenliği, finansal suistimallerin önlenmesi ve inovasyon konularında uzun yıllar çalışmış olan Türk uzmanlar tarafından geliştirilmiş bir kripto para alım satım platformudur. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Bitexen Ticaret A.Ş., 2.210.000 Türk Lirası ödenmiş sermayeye sahip bir anonim şirkettir.

Bitexen güvenli mi?

Kripto para alım satım platformları ile ilgili merak edilen en önemli konu güvenlik. Özellikle dönem dönem gündeme gelen hacklenen kripto para borsalarının haberlerini düşününce, haklı bir endişe bu. Bitexen yakın zamanda dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin web uygulaması, iOS ve Android uygulamalarıyla beraber harici ağ altyapısının da test edildiği denetimini başarıyla geçti. Diğer bir deyişle Bitexen sahip olduğu platformların siber tehdit ve saldırılara karşı direncini uluslaraası bağımsız bir siber güvenlik şirketi tarafından denetlenerek onaylanmış oldu. Denetim raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Hesap açma süreçleri gayet basit. Bunun için bir bilgisayar kullanıyorsanız 20 dakika içinde hesap açıp işlem yapabiliyorsunuz. Hesap açarken dikkat etmeniz gereken konu adres teyidi için fatura yerine e-devlet üzerinden elektronik imzalı ikametgah belgesine göndermek gerektiği. Kimlik bilgilerinizde birlikte bu belgeyi gönderiyorsunuz, hesabınız onaylanıyor ve sonrasında para yatırarak işlem yapmaya başlayabiliyorsunuz. İstenen bu belgeler elbette borsayı ve dolayısıyla yatırımcıları kötü niyetli kişilere karşı korumak için isteniyor.

Kripto para çeşitliliği açısından Bitexen Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para alım satım platformlarına kıyasla en fazla coin çeşidine sahip. Bu yazının yayınlandığı tarih itibarıyla tam 102 coin’i alıp satmak mümkün. GOLDP isimli bir coin var mesela. 1 GOLP TL cinsinden 1 gram altının %1’ne endeksli. 50 TL’ye karşılığı altın almak mümkün, üstelik vergisiz.

Bir başka özellik ise Bitexen’de hazine işlemlerinin olmaması. Yani işlem yaptığınız kurumun sizin işlemlerinize karşı pozisyon alarak para kazanması veya size para kaybettirmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bloomberg HT‘de reklamlarını gördüğünüz kripto para alım satım platformlarının hemen hepsinin hazine departmanları aktif olarak işlem yapıp buradan gelir elde ediyor, hesap sahiplerine para kaybettirme pahasına!

Bugün olduğu gibi kripto paralarda volatilite yaşanan günlerde özellikle çok müşterisi olan platformlarda emir iletimi ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Siber güvenlik denetimini yeni tamamlayan Bitexen, nispeten daha az müşteri sayısına sahip olması nedeniyle volatil dönemlerde daha stabil bir işlem imkanı sunuyor.

Para transferi (yatırma ve çekme) işlemleri oldukça kolay. EFT veya havale ile para yatırma ve çekme işlemi yaparken EFT saatleri dışında hafta sonu ve tatil günlerinde nakit ihtiyacınız olduğunda Papara entegrasyonu ile Papara hesabınıza paranızı çekebilirsiniz.

Son olarak TV reklamı yapmak yerine bu paraları kampanya kurgulayarak yeni hesap açıp kimlik doğrulayan müşterilerine Exen Coin olarak hediye ediyor. Aşağıda detayları yazan bu kampanya cazip gelebilir.

Bitexen Exen Coin Yeni Yıl Kampanyası

Bitexen 2020 yilbasi

Bitexen, yeni kampanyasında 2020 yılı sonuna kadar hesap açıp kimlik teyit süreçlerini tamamlayan tüm yeni kullanıcılara 5 EXEN Coin hediye ediyor.

Hesap açmak için ihtiyacınız olacaklar: Bir adet e-posta adresi ve cep telefonu numarası (bu ikisine de erişiminiz olması lazım), kimlik belgenize ait önlü arkalı resimler (ehliyet, yeni kimlik, nüfus cüzdan), e-devletten (yerleşim yeri ikametgah adres sorgulama ekranından kurum ismi Bitexen girerek) alacağınız ikametgah belgesinin pdf versiyonu.

Bunları sisteme yükledikten sonra yaklaşık 5 adet Exen Coin hemen hesabınıza yatıyor, bu da şu an aşağı yukarı 50 – 55 TL civarında bir tutara denk geliyor. Bitexen’de hesap açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hesap açma işlemleri detaylarına bu videodan izleyebilirsiniz: