web statistics

Yapı Kredi Altın Birikim Hesabı BES’e alternatif olur mu?


Bankacılık rekabetinde zirveye oynayan Yapı Kredi, birikim yapmak isteyen müşterileri için Altın Birikim Hesabı‘nı çıkardı.

Yapı Kredi Altın Birikim hesabı nedir?

Altın birikim ürünü için hazırlanan kurgu çok basit. Yapı Kredi müşterileri vadesiz hesaplarından ve/veya Yapı Kredi kredi kartından, belirledikleri tarihlerde ve tutarda düzenli olarak altın alınması talimatı veriyorlar. Bu düzenli ödemelerin dışında birikim tutarını artırmak isterseniz, dilediğiniz zaman ara ödeme de yapabiliyorsunuz.

– Hesabı açarken belirlediğiniz ödeme tutarında da son söz sahibi sizsiniz. Ödeme tutarını, ürün için belirlenen minimum ödeme tutarının altında kalmamak kaydı ile istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sadece bunu yaparken talimat gerçekleşme tarihinden en az iki iş günü önce yapmaya dikkat edin.

– Altın b^Birikim Talimatı’nı hesabınızdan vermek isterseniz, TL ya da döviz tutar karşılığı gram altın alım talimatı verebileceğiniz gibi; gram altın, çeyrek altın (1,605 gr), yarım altın (3,21 gr) ve tam altın (6,42 gr) alınması talimatı da verebiliyorsunuz.

– Kredi kartı ile verilen Altın Birikim Talimatları’nda yalnızca TL cinsinden verilebiliyor. Altın cinsinden kredi kartı ile altın birikim talimatı verilmiyor. (Örneğin; Yapı Kredi World kartınızla 100 TL karşılığı gram altın alınması talimatı verilebilirsiniz ama 1 gram ya da 1 çeyrek altın alınması talimatı veremezsiniz)

Altın Birikim Talimatı ile altınlarınızın çalınması ve kaybolması riski olmadan düzenli olarak altın biriktirebilirsiniz.

Neden Yapı Kredi Altın Birim Hesabı?

Birikim yaparken mümkün olduğunca komisyon, vergi, stopaj vs. gibi maliyetlerden kaçınmak birinci öncelik olmalıdır. İkinci öncelik ise birikimlerin enflasyona yenik düşmemesi olmalıdır. Altın hesabı benim görüşüme göre bu özelliklerin azamide buluştuğu bir ürün. Hele bundan birkaç ay önce altı alım işlemleri kambiyo işlemlerine dahil değilken (bsmv kapsamına girmemişti) çok daha avantajlıydı.

Altın fiyatları tüm dünyada ons ve dolar cinsinden takip edilir. Türkiye’deki altın fiyatlarını dolar ve altın fiyatlarında hareketlere karşı hassas yapar. İkinci bir konu altının dünya üzerinde sınırlı bir kaynağa sahip olmasıyla ilgili. Talep, insanlar olduğu sürece devam edecek ama kaynaklar sınırlı. Dolayısı ile çok uzun vadede altının değer kaybetmesi söz konusu değil.

yapi kredi altin birikim hesabi

Bir diğer konu altının bir çıkarma maliyetinin olması. Altın şirketleri Bergama’da olduğu gibi doğa katliamına sebep olma pahasına altın çıkartıyorlar. Dolayısı ile altın fiyatlarının uzun vadede bu maliyetlerin altına düşmesi de makul gelmiyor.

BES mi? Birikimli Altın Hesabı mı?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en büyük numarası %25’lik devlet katkısı. Ancak henüz sıra gelmemiş olsa da ülkenin bulunduğu mevcut ortamda %25’lik devlet katkısının sürdürlebilir olmadığı çeşitli devlet yetkilileri tarafından bir çok defa dile getirildi. Şu an için %25 olarak belirlenmiş devlet katkısını alabilmeniz için bazı kısıtlara razı gelmeniz gerekiyor. Yani 10 yıl prim ödemeniz ve emeklilik yaşınızı (56) tamamlamanız gerekiyor. Bu şartları yerine getirip birikimlerinizi kıymetli metallere dayalı bir BES fonunda da değerlendirirseniz çok daha avantajlı bir birikime sahip olabilirsiniz.

Öte yandan iş hayatına yeni başlamış biriyseniz 56 yaş, 10 sene prim yatırma süresi sizin birikim amaçlarınızla uyuşmayacaktır. 10 sene altında herhangi bir süre gerektiren birikim hedefleri için Birikimli Altın Hesabı daha uygun olacaktır. Hem de kredi kartı ile talimat verirseniz bu alımı da belli bir süre fonlamanız mümkün oluyor.

Yapı Kredi Altın Birikim Hesabı’nı kimler için açılabilirsiniz?

Yapı Kredi Altın Birikim Hesabı‘nı müşteriler kendi adlarına, çocukları veya sevdiklerin adına Altın Birikim Talimatı vererek açabiliyorlar. Bunun yanı sıra iş hayatına yeni başlamış gençler ve 10 seneden daha kısa süreler için birikim hedefleyen herkes yapı kredi müşterisi olup bu hesabı açabilir. Yapı kredi bankasından kredi kartı ile ödeme talimat verebilmeniz için hali hazırda bir yapı kredi worldcard sahibi olmanız veya kredi kartı başvurunuzun yapı kredi tarafından onaylamış olması gerektiğini unutmayın.

Yapı Kredi Altın Birikim Talimatı‘nı Bireysel İnternet Şubesi‘nden, Yapı Kredi Mobil Bankacılık uygulamasında “Yatırımlar” altında yer alan “Altın Birikim” menüsüne girerek verebilirsiniz.