web statistics

BSMV Nedir? Altında BSMV var mı? KKDF BSMV Tanımı


BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltması olarak kullanılır. Banka ve sigorta sektörüyle ilgili gerçekleştirilen finansal işlemleri vergilemeyi hedefler. BSMV, 23 Temmuz 1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu’na dayanmaktadır.

BSMV; tüketicilerin bankalardan kullandıkları krediler, taksitlendirdikleri kredi kartı borçları, döviz, altın vb. alım satım işlemlerinden bankaların kazandığı faiz, komisyon ve ücret gelirleri, sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerinde gösterdiği prim tutarları üzerinden %5 oranında ve işlem anında tahsil edilir.

KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kredi için alınan faiz üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktırılmak üzere banka tarafından %15 olarak alınan bir vergidir. Konut kredileri hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır. Kredi için alınan faiz üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktırılmak üzere banka tarafından %15 olarak alınır. Konut kredisi hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır.

bsmv

24 Mayıs 2020 tarihi itibariyle döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranlarında artış yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, banka ve döviz bürolarından gerçekleştirilen kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e (4 kat) yükseltildi.

Yeni BSMV oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD Doları alacak bir kişi, devlete 1 ABD Doları vergi ödeyecek. Cumhurbaşkanlığı’nın elinde döviz alım satımında geçerli olan BSMV’yi yüzde 2’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.

Burada farklı bir konu ise daha önce kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de öncesinde bu kapsama alınmış ve binde 2’lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1’e yükseltilmiş oldu.