Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Tuketicifinansman.net | 24 April 2014

Yukarı dön

Yukarı

KKDF Oranı İhtiyaç Kredilerinde Yüzde 15`e Çıkarıldı

| Yayın tarihi: 03 Kasım 2010

Paylaş:

Bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi oranı (KKDF oranı) yüzde 15’e çıkarıldı. Bu oran, Mart 2009’dan bu yana yüzde 10 olarak uygulanıyordu. KKDF oranındaki bu değişiklik konut kredilerini ve ticari kredileri kapsamıyor.

Haberin detayına geçmeden önce KKDF‘nın tanımını yapmakta fayda var. KKDF, kredinin faiz ve anapara kur farkı üzerinden belirli oranlarda hesaplanan ve müşteriden tahsil edilen Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’dur. KKDF banka tarafından faiz ve ana para ile birlikte müşteriden tahsil edilir.

KKDF oranı artışı hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı ve 28 Ekim 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Buna göre geçen yıl tüketici kredilerinde (ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla) gerçek kişilere kullandırılan krediler)) yüzde 10’a çekilen KKDF oranı, yeniden yüzde 15’e çıktı. Konut ve ticari kredilerde halen sıfır olarak uygulanan oran aynı kalacak.

Peki bu karar tüketiciler için ne anlama geliyor ?

kkdfKKDF oranının yüzde 10′dan 15′e çıkarılması başta otomobil, beyaz eşya ve tüketici kredileri olmak üzere kredi maliyetini ödenen faizin yüzde 5′i oranında artıracak. Bu da alınan kredinin vatandaşa daha pahalıya mal olmasına yol açacak. Bir örnekle açıklamak gerekirse :

10 bin TL, 36 ay vade ve yüzde 1 faiz oranıyla ihtiyaç kredisinin aylık taksiti eskiden 340.81 TL’di. Ancak yeni KKDF oranıyla beraber bu kredinin aylık taksiti 343.72 tl oldu. Yani bu 36 ay vadede bu krediye 104.76 TL daha fazla ödenmesi gerekeceği anlamına geliyor.

KKDF oranı artışı kredinin kullanım tarihine bakılmaksızın uygulanıyor. Yani daha önceden almış olduğunuz ve taksitlerini ödemeye devam ettiğiniz kredinizin de taksit tutarları değişiyor. Eğer bankanız değişiklikle ilgili hala sizle irtibata geçmediyse, bankanızdan yeni ödeme planınızın detaylarını öğrenmeniz gerekiyor.

Güncelleme : Kredilerdeki KKDF Artışına Danıştay’dan Müdahale (07.06.2011)

Facebook hesabınızla yorum yazın

yorum

 • Emreali Türk

  Halkını düşünen devlet ve bakanlarına sonsuz teşekkür ediyorum. İhtiyac kredilerindeki fazladan alınan ve onlara göre günah sayılan %10 luk FAİZ oranını %15 e çıkartıkları için sonsuz teşekkürler. Allah onlardan rağzı olsun.

 • Ziyaretci

  Bunlar oyun bittikten veya oynanırken kural değiştirenlerden.
  Bu oranın artacağını önceden söyleselerdi, belki bir çok insan kredi kullanmayacaktı.
  Resmen vatandaşı soymanın kolay bir yolu daha açılmış oluyor.

 • Ziyaretci

  kredi çekerken birçok sayfa çok ince yazılmış ve hukuk dilinde yazılmış kağıtlar imzalattılar.Biz bunların ne anlama geldiğini anlayamıyoruz.Bravo valla sermaye sahiplerinin ne güzel bir oyunu bu.Sonra da para çekilmiş kullanılmış şimdi faizi yükseltiyorum söke söke parayi ödeyeceksin diyor.İşte hukuk,işte adalet.vatandaş olarak bunu kınıyorum.

 • Ziyaretci

  bir Ak Partiye oy veren vatandaş olarak partimi tebrik ediyorum devam edin vatandaşı gizliden gizliye soymaya ne de olsa mecburi gündemler oluşturuyorsunuz ve oyumuzu tekrar size vereceğiz…

 • Ziyaretci

  Bir Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerlidir. Hiç olmazsa 28 Ekim 2010 dan sonra kredi çekenleri kapsasaydı. Bizde ona göre borçlanırdık. Bir taraftan vergi yüzsüzlerine af çıkar diğer taraftan milleti soy! bu milleti aptal yerine koyduğunuz ve de soyduğunuz yetmedi mi? Yakında anamızdan emdiğimiz sütün de faizini ister bunlar.