web statistics

WeChat Pay nedir? Türkiye’de nerelerde geçerli?


WeChat Çin’in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma (sosyal medya) servislerinden biri. Aylık 1.2 milyar kullanıcıya sahip. WeChat Pay ise bu platformun üzerinde çalışan bir ödeme sistemi. Platform üzerinden banka hesaplarının, Mastercard, Visa ve JCB ödeme sistemlerine kayıtlı kartlarının bilgisini paylaşan ve yetkilendiren kullanıcılar uygulama üzerinden; fatura ödeme, internet üzerinden hizmet veya ürün alım satımında ödeme, anlaşmalı üye iş yerlerinden uygulama uzerinden, kare kod kullanımı ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

2010 yılında hayata geçirilen WeChat Pay tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 16 farklı para biriminde geçerli. 2014 yılında lansmanı yapılan sanal kırmızı zarf uygulaması WeChat Pay’in kullanıcılar arasında yaygınlaşmasına çok katkıda bulundu. Sanal kırmızı zarf uygulaması Çinlilerin belirledikleri arkadaş ve akrabaları arasında toplam bir tutarı eşit olarak dağıtmasına imkan veren grup para gönderim özelliği olarak özetlenebilir. WeChat Pay günde bir milyardan fazla işlem ile Çin’in en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden birisi.

WeChat Pay Türkiye’de nerede ve nasıl kullanılır?

WeChat Pay ödeme sistemi, ilk etapta Türkiye’nin İstanbul Havalimanı’ndaki ICBC Turkiye anlaşmalı ödeme noktalarında, ilerleyen dönemde ise Çinli turistlerin yaygın olarak ziyaret ettikleri noktalarda kullanılabilecek.

WeChat Pay kullanıcısı Çinli ziyaretçiler İstanbul Havalimanı’nda alışveriş yaptıklarında WeChat Pay sayesinde Çin Yuanı ile ödeme yapabilirler. Türk Lirası ile yapılan işlemler anlık olarak Çin Yuanı’na çevrilir. Bu sayede kullanıcılar döviz kuru çevirimi sırasında aracılık eden kurumlar azaltılarak gereksiz maliyetlerden kaçınmış olurlar. Bunun yanısıra 800 milyon kadar kullanıcı tarafından günde ortalama 1 milyar adet işlem geçen platform kullancıların alışveriş yaparken daha güvende hissetmelerine yardımcı oluyor.

wechat pay

WeChat Pay, WeChat uygulamasına entegre bir şekilde çalışıyor. WeChat Pay kullanıcıları, akıllı telefonlarını kullanarak ürettikleri karekodlar ile hiçbir fiziksel temas olmadan ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

WeChat Pay’in Türk vatandaşları tarafından kullanılması şu aşamada BDDK tarafında bir lisanslama söz konusu olmadığından malesef mümkün gözükmüyor.

ICBC ve ICBC Turkey hakkında

Çinli bankacılık grubu Industrial and Commercial Bank of China’nın Mayıs 2015 tarihinde Tekstil Bank’a ait hisselerin % 75,5’lik kısmını satın almasının ardından Kasım 2015 tarihinde bankanın ismi ICBC Turkey Bank A.Ş. olarak değişmiştir. ICBC The Banker 2019 dünyanın en büyük 1000 bankası araştırmasına göre 1. sırada yer almaktadır.

WeChat Pay’in Türkiye potansiyeli

Global pandemi nedeniyle turizm sektörü sekteye uğrasa da, Çinli turistler turizm gelirler açısından gerek Türkiye gerekse dünya açısından önemli bir potansiyel taşıyor. Çinli turistlerin yurtdışında aşina oldukları ödeme sistemlerini kullanımlarına sunulması harcama yapma potansiyellerini oldukça arttırıyor. Türkiye Çinli turistler tarafından hem ziyaret, hem de bölgede diğer yabancı ülke seyahatlerinde bağlantı uçuşları için tercih ediliyor. İGA Freeshop üye işyerlerinin WePay Chat ödeme sistemlerini kabul etmesi normalleşmenin ardından Çinli ziyaretçilerin harcama payını arttırma potansiyelini arttırmış oluyor.