web statistics

Trendyol Cüzdan nedir? Trendyol Cüzdan güvenilir mi ?


Trendyol’u duymayan yoktur. Alibaba’nın ortaklığının bulunduğu dev online alışveriş platformu. Trendyol online alışverişin yanısıra kullanıcılarına Trendyol Hızlı Market, Trendyol İkinci El ve Trendyol Süpermarket gibi segmentlerde alışveriş imkanı sunarken, Trendyol Cüzdan diye bir ödeme çözümü de getirmiş durumda.

Trendyol Cüzdan Nedir?

Trendyol Cüzdan, Trendyol hesabınıza tanımlı kartlarınız ile bakiye yüklemenize ve bu bakiyenizle alışveriş yapmanıza imkan veren bir elektronik para çözümü. Örneğin Trendyol Yemek üzerinden sipariş verdiğiniz taktirde her siparişinizden %20 indirim alarak her beş siparişten birini bedavaya getirmek mümkün.

Teoride çok pratik gelen bu tür fırsatlara hemen atlayan ben, Trendyol Cüzdan kullanımı ile ilgili kişisel değerlendirme ve yorumlarımı paylaşmaya karar verdim. Detaylar için yazıya devam etmeniz gerekiyor.

Trendyol Cüzdan kullanmaya başlamadan dikkate almanız gereken 4 konu

Trendyol Yemek, online alışverişten sonra en çok kullandığım modüllerden bir tanesi. Tercih sebebim çeşitlilik değil de daha çok fırsat ve kampanyalar oluyor. Bu açıdan baktığımda %20’lik bir indirim bana cazip gelmiyor. Tutar olarak bir limit ile beraber daha yüksek oranlarda indirim (%40 ve üstü) buraya bakiye yükleyip kullanmak konusunda beni motive edebilirdi.

Trendyol Cüzdan’ın benim tercih ettiğim elektronik para ve ön ödemeli kart çözümlerinden bir başka önemli farkı var: Fiziksel bir kart olmaması. Bu durum günlük hayatta platform dışında bir harcama yapmanıza imkan vermiyor ve bu kısıtlayıcı bir durum. Ayrıca karekod ile ödeme özelliğinin de bulunmaması bu kısıtlara iten başka bir özellik.

Banka ve ve elektronik para şirketlerinin müşterileri kullandıkları platformları fon transferi için de kullanabilirken, Trendyol Cüzdan sadece platform üzerinden yapılan alışverişlerle sınırlı. Tamam market ve yemek branşlarında platform genişliyor ama yine de eksiklik hissinden kurtulamıyor insan.

Elektronik para ve ön ödemeli kart çözümleri kayıtlı müşterilerine ATM ve havale EFT ile de bakiye yükleme imkanı sunuyorken, Trendyol Cüzdan’a mevcut kartlarınızı kullanarak sistemden fon yükleyebiliyorsunuz. Bankaya ve başka bir aracıya illaki muhtaç oluyorsunuz yani. Elektronik para ve ön ödemeli kart şirketlerinin hedeflediği 15 milyona yakın bankasız kitleyi direkt göz ardı ediyor.

Trendyol Cüzdan genel değerlendirme

Trendyol Cüzdan bu haliyle bankacılık veya elektronik para şirket müşterilerine bir ödeme çözümü sunuyor. Yeni bir ihtiyaca çözüm veya ekstra bir kolaylık sunmuyor yani. Eğer ikinci elde bir ürün satacaksanız bu tarafta ödeme bacağında bir avantaj olabilir. Banka ve elektronik para şirketlerinin müşterileri Trendyol ve benzeri platformlardan yaptıkları alışverişlerde güvenli ödeme işlemi gerçekleştirmek için ihtiyaçları olan her türlü alt yapıya erişebiliyorlar. Ödeme yapabilecekleri bir veya daha fazla kart numarasına (sanal veya fiziksel) sahipler. Üstelik ödeme işlemini arzu ederlerse üç boyutlu güvenlik kullanarak yapabiliyorlar. Yüksek bir indirim sağlamadıkları taktirde Trendyol Cüzdan banka ve elektronik para şirketinde hesapları olan kullanıcılar için bir katma değer veya kolaylık sunmuyor.

trendol cuzdan

Merkez Bankası tarafından çıkartılan FAST’in de hayatımıza girmesi ile ödeme ve para transfer işlemlerini (Trendyol cüzdanın hedeflediği işlem tutarları için) 5 saniyede gerçekleştirebiliyor. Bu tutarlar için %20’lik indirim oranı bana yeterli gelmedi ve cazibesini kaybetti. Taksitli alışveriş kısıtı bulunan sektörler %20’lik bir oran %19 enflasyonun yaşandığı bir ülkede motivasyon olabilir mi çok emin değilim.

Pandemi ortamında tüketicinin alışverişlerde aradığı bir özellik de taksit ve harcama erteleme imkanı. Trendyol’dan bir şey almaya kalktığınızda 100 TL’nin altında sepet yaptığınız harcamayı üç taksit ile ödeyebiliyor olmanız da %20’lik indirimin gücünü zayıflatan başka bir şey.

Fatura ödeme için hala ödeme noktaları ve bankalar önünde sıraya girildiği bir ortamda, Trendyol Cüzdan’ın Vodafone’a kontür yükleme dışında fatura ile ilgili bir işlem sunmuyor olması başka bir eksikliği.

Proje şu anki haliyle satıcı bacağında bir çözüm sunmuyorsa, bankalara üye işyeri bacağında “ödediğimiz komisyondan ne kadar kazansak kardır” diye yapılmış bir proje izlenimi uyandırıyor.

Trendyol Cüzdan güvenli mi?

Güvenlik konusunda ise herhangi bir şüphem yok. Teknolojinin sunduğu önlemlerin alındığına eminim.