web statistics

TEB ATM’lerinden Dolar veya Euro çekilebilir mi?


Dövizde yaşanan her hareketlilikle beraber ATM’ler üzerinden döviz çekmek isteyen bankacılık müşterilerinin sayısı da artıyor. Bankaların hemen hepsi yurt içi ATM’lerinden dolar / euro alıp satmak veya döviz hesabından TL hesabına para transferi yapabileme imkanını tüm ATM’lerde standart olarak sunarken, ATM’den döviz cinsinden para çekme ve yatırma hizmetlerini sınırlı sayıda ve lokasyondaki ATM’lerden sunuyor.

TEB, CEPTETEB ile direkt bankacılık hizmeti (mobil ve alternatif kanallar üzerinden sunulan ücretsiz para transferi, rekabetçi mevduat oranları ve kampanyalar içeren, bankacılık hizmetleri) sunuyor. Yabancı para cinsinde döviz hesabı olan müşterilerine, ATM’lerinden banka kartı veya kredi kartlarına bağlı döviz hesaplarından Dolar veya Euro çekme imkanı sunuyor. Bu imkanı tanıyan ATM listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Listede yanında Dolar ($), Euro (€) işareti bulunan ATM’lerden döviz yatırma ve çekme işlemi yapılabiliyor. Sadece tek bir para birimi işareti olan ATM’lerden belirtilen döviz cinsinden işlem yapılıyorken, iki işaretin beraber olduğu ATM’lerde her iki döviz cinsinden işlem yapılabiliyor. TEB direkt bankacılık alanında rekabet eden bir banka olarak ATM yaygınlığı olarak rakiplerinden bir tık daha geride hissettirse de, tüm ATM’lerinden Türk Lirasına ilave olarak USD/EUR/GBP para birimlerinden en az bir tanesi ile daha para çekip yatırabilme imkanı sunuyor.

teb atm

CEPTETEB Müşterilerine özel Hesapla dövize günlük faiz imkanı
CEPTETEB döviz hesaplarında belli bir tutarın üzerindeki vadesiz mevduatına gülük faiz uygulanır. Bu oran aylık mevduat oranlarına göre daha düşük bir oran ancak bu küçük birikim yapmaya küçük tutarlar ile başlayanlar için güzel bir motivasyon sunuyor.

TEB son bir yıl içinde ağırlıklı olarak kullandığım bankalardan biri
Bir yılı aşkın bir CEPTETEB müşterisi olarak şunu söyleyebilirim ki kurlarda büyük dalgalanma yaşanan dönemleri istisna olarak kabul edersek, CEPTETEB İnternet Şubesi veya Mobil Uygulaması’ndan döviz alım satımlarda avantajlı kurlar ile işlem yapmak mümkün.

Yurt dışı ATM’lerinden döviz çek
TEB bir Fransız bankası olan BNP Pariba iştiraki, bu da CEPTETEB müşterilerine yurt dışında kur farkı ödemeden para çekme imkanı veriyor. CEPTETEB müşterilerinin yurt dışında anlaşmalı banka ATM’lerinden ücretsiz para çekebilmek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ndeki Kontrol Panelinden kullanacağın döviz hesabını banka kartına tanımlamaları gerekiyor.