web statistics

GarantiOne’dan Sessiz Veda


Garanti Bankası, 18-25 yaş arasındaki gençler ve öğrencileri, yani kısaca ilk defa bankayla tanışacak olan kitleyi hedeflediği mobil bankacılık uygulamasını GarantiOne‘ı sona erdiriyor.

iGaranti GarantiOne yolculuğu
GarantiOne ilk olarak 2013 yılında karşımıza ücretsiz, sosyal mobil bankacılık uygulaması iGaranti olarak çıkmıştı. Finansal işlemler gibi mahrem sayılacak konuda sosyal hesapların entegre olma fikri bize çok cazip gelmese de, bu durumu ürünün hitap ettiği yaş grubunda olmadığımıza verip, ücretsiz para transferi işlemleri için kullanmaya devam etmiştik. iGaranti sonra 2016 son baharında kişisel finans danışmanlığı sunan ücretsiz mobil bankacılık hizmeti olan GarantiOne‘a evrilmişti. Bugün Garanti Bankası’ndan yapılan bilgilendirmeye göre 25 Nisan 2019 tarihinden itibaren GarantiOne mobil bankacılık hizmeti sona eriyor. Bunun sebebi olarak da GarantiOne kullanıcıların çoğunluğunun aynı zamanda Garanti Cep‘i kullanmalarını göstermişler.

Garanti ve Devamlılık
Bankacılık hizmetleri söz konusu olduğunda bir tüketici olarak beklentim ürün ve hizmetlerin devamlılığı olması. Bu konuda müşteriyi yarı yolda bırakmayan birkaç bankadan birisi Garanti. Her ne kadar 18 Mart itibariyle elma hesabı uygulamasına son vermiş olsalar da 10 küsur sene boyunca aynı ürünü sunmuş olmalarıyla, bu alanda verdikleri taahüdün ardında durduklarının en büyük kanıtı olarak benim zihnimde ayrı bir yere sahipler.

garantione

GarantiOne ve Değişim
GarantiOne ise bir Elma Hesabı değil. Yanına bile yaklaşamıyor. Bir ürün veya hizmetin devalılık sunabilmesi için maliyetlerini karşılayacak bir gelir modeli olması lazım.

Hiç maliyet yansıtılmayan ve hayatında birikim yapmanın bir önceliği olmayan bir hedef kitleye sağladığınız hizmetleri bankanın kaynaklarından bir noktaya kadar fonlayabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz dönemde firmaların almadan vermeye devam edebilecekleri bir dönem değil. Dolayısıyla GarantiOne, Garanti Cep mobil bankacılık için geliştirilen çeşitli ürün ve hizmetlerin testlerinin yapıldığı, bunun karşılığında da ücretsiz para transferi ve avantajlı kampanyalardan faydalanılan bir platform olarak misyonunu tamamlamış oldu.

Şahsen GarantiOne’ın kapanıyor olmasına (hem de ParaMara’dan önce) üzüldüm ve şaşırdım doğrusu. Mobil bankacılıkta farklılık yaratabilecek bir potansiyele sahipti ama olmadı. GarantiOne sınırlı işlem setini bir API üzerinden bir fintech projesinde değerlendirilse daha uzun ömürlü olabilir miydi? Belki…