web statistics

Re-Pie Start-Up 1 Girişim Sermayesi Fonu nedir? Start-Up 1 GSYF güvenilir mi?


Birikimlerin getirisinin enflasyonun altında kalmamasının öncelik kazandığı şu günlerde bir çok tasarruf sahibi farklı yatırım enstürmanları ve onların olası getirilerini değerlendiriyor. Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından geçen hafta açıklanan Start-Up 1 Girişim Sermayesi Yatırım Fonu da bunlardan biri.

Re-Pie Start-Up 1 GSYF; Finans, Enerji, Sağlık, Lojistik, Gıda, Tarım, Perakende, Oyun, Yazılım, Bilişim ve benzeri sektörlerde teknolojik çözümler üreten girişimlere yatırım yapmak amacıyla kurulmu bir alternatif yatırım fonudur. Start-Up 1, teknoloji ve yenilik odaklı iş modelleri ile globalde büyüme potansiyeli yüksek birden fazla girişim şirketine sermaye aktarımı veya pay devri yoluyla ortak olmayı hedeflemektedir. Yatırım yapmayı planladıkları girişimleri Seri A turlarına hazır hale getirmek ilk görevleridir.

Nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği, yönetim stratejisi ve yatırım araçları konusunda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan fon türüdür. Bu fon, Türkiye’de ve yurt dışında sadece SPK’nın “nitelikli yatırımcı” tanımına uygun kişi ve kurumlara satılabilmektedir.

Kimlere Nitelikli Yatırımcı denir?

İlgili SPK tebliğine göre; Nakit mevduatlarının ve sahip olduğu sermaye piyasası araçlarının da dâhil olduğu finansal varlıkları toplamının 1.000.000 Türk Lirası (birmilyonTürkLirası) sahibi bireyler, ileri düzey, Türev ürünleri SPK lisansı sahibi, üst düzey Finans yöneticilerinin yanı sıra yukardaki özelliklere sahip olduğunu özgür iradesi ile beyan eden bireyler Nitelikli yatırımcı kabul edilir. Dolayısı ile bu tanıma uyan vasıflara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu beyan ediyorsanız siz de nitelikli yatrımcısınız demektir.

Re-Pie Start-Up 1 Girişim Sermayesi Yatırım Fonu hangi şirketlere yatırım yapmayı planlıyor?

Fon, başta Kunduz, Vimesoft, Artıox, Venuex, Hergele, Passion Punch Stüdyo, TelomEYE ve Uzman Çiftçi girişimlerine yatırım yapmayı planlıyor.

Start-Up 1 Girişim Sermayesi güvenilir mi?

Eğer orta uzun vadeli, risk odaklı yatırım stratejisi benimsemiş ve yukarıda bahsi geçen nitelikli yatırımcı tanımına uygun olduğunuzu düşünüyorsanız Start-Up 1 GSYF ihracına katılabilirsiniz. Süreç tamamen SPK mevzuatına uygun bir şekilde saklamacı banka üzerinden ilermelektedir. Yatırım yapılması planlanan şirketlerin riskinden başka bir risk söz konusu değildir. Yatırım yapılan şirketlerin doğru seçim olup olmadığı kendi başınıza vermeniz gereken bir karar olduğunu unutmayın.

Start-Up 1 Girişim Sermayesi yatırım fonu hakkında daha detaylı bilgi için Re-Pie web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Katılım için son tarih 30.09.2022

startup1 girisim sermayesi yatirim fonu

Nelere dikkat etmelisiniz?
Re-Pie Start-Up 1 GSYF serbest yönetilen bir fon olduğu için, Bu fonlar belirli bir vade ile ihraç edilir ve ancak halka arz süresi içinde alınabilir. Yatırımcının fonu satıp parasını vadeden önce geri alması, sahip olunan fonların başkalarına devri ile ilgili çeşitli kısıtlamalar olabilir. Dolasıyla bu fonlara kısa orta vadede ihtiyacınız olacak birikimleriniz ile girmemekte fayda var.

İkinci bir konu girişim sermayesi fonlarının içerdiğ risk ile ilgili. Her ne kadar amaç bu girişimleri seri A turlarına ve ötesine hazır hale getirmek olsa da bütün girişimlerin başarılı olacağına dair bir garanti bulunmuyor. Dolayısı ile buraya yatıracağınız anaparanın kayba uğrayabileceğini unutmayın ve yatırım yapacağınız tutarı ona göre belirleyin.

Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Hakkında

Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş, 2015 yılında Türkiye’nin faaliyet izni almış ilk alternatif yatırım fonu yönetim şirketi olarak kurulmuş; 17 adet gayrimenkul ve 19 adet girişim sermayesi yatırım fonumuz, 2 menkul kıymet yatırım fonu bulunmaktadır.