web statistics

Dijital Axess Card nedir? Dijital Axess Kart numarası nerede yazar?


Dijital Axess Card, Mastercard işbirliği ile Akbank’ın şu aşamada sadece mevcut müşterilerine sunucağı yeni kredi kartının adı ve ilk Mastercard Digital First Kart programı. Geçtiğimiz hafta Akbank ve Mastercard tarafından ortak olarak yapılan basın toplantısındaki açıklamaya göre; Akbank müşterileri artık cüzdanlarında üzerinde kart numarası, son kullanım tarihi veya CVC (veya CVV) bilgileri yer almayan kartlar taşıyabilecekler.

Altyapısı Mastercard tarafından sunulan, numarasız kart hizmetinin en çok bilinen kullanıcıları Apple Card ve Mox Card. Apple Card, Apple ve Goldman Sachs tarafından çıkartılan bir kredi kartı. Mox Card ise Deniz Güven’in CEO’su olduğu, Standart Chartered, Hong Kong Telekom ve Trip.com ortaklığı Hong Kong’da yerleşik dijital banka Mox Bank tarafından müşterilerine sunulan kredi kartı.

Üzerinden numara yazmayan kredi kartı olur mu?

POS cihazlarından önce kullanılan imprinterlar aracılığı ile kart ödeme işlemleri yapılırken, kart numarasının ve son kullanım tarihinin kabarık harflerle kart üzerinde yer alması bir gereklilikti. POS cihazlarının hayatımıza girmesi ile kredi kartı bilgilerinin kart üzerinde yazmasının tek amacı kart sahibine bu bilgiye sahip olmasını sağlamak oldu. Böylelikle internetten veya mail order ile ödeme yaparken kart bilgilerine kart üzerinden ulaşabiliyorlardı. Mobil cüzdanların ve mobil uygulamaların hayatımıza girmesi ile ödeme sırasında el değiştiren kartlarda bu bilgilerin yer alması sağladığı faydadan çok risk taşımaya başladı. Sanal kartlar bu riski ortadan kaldırmanın ilk adımıydı. Ancak e-ticaretin gelişmesiyle sanal kartlar ile fiziksel kartların arasındaki sınır da belirsizleşmeye başladı. Uzun lafın kısası mobil bankacılık kullanan akıllı telefon sahipleri üzerinde kart numarası, son kullanım tarihi veya güvenlik kodu (CVC veya CVV) yazmayan kartı pekala kullanabilir. Ama mobil bankacılık veya akıllı telefon kullanmıyorsanız bu kartlar karşınıza güvenlikten çok zorluk çıkartacaktır.

Dijital Axess Card’ın kart numarası nerede yazar?

Kart üzerinde bir tek kartın markası yazıyor. Arka yüzünde ise sadece kullanıcının ismi yer alıyor. Kartınız ile ilgili kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu lazım olması durumunda, Akbank Direkt uygulamasına giriş yapıp, bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Akbank Direkt’in yanı sıra bu bilgilere gelecekte Axess Mobil üzerinden de ulaşmanız mümkün olabilir diye tahmin ediyoruz, biz ilk aşamada mümkün mü göremedik.

Kimler Dijital Axess Card Sahibi olabilir?

İlk aşamada Dijital Axess Card’ı sadece Akbank müşterileri talep edilebilecek. Lansman sırasında yapılan açıklamaya göre uzaktan müşteri edinimine yönelik yasal düzenlemeler tamamlandığında Akbank müşterisi olmayan kişiler de Dijital Axess’e yine dijital olarak başvurabilecekler.

Kredi kart sahibi olmayan bir Akbank müşterisi olarak ben 20.09.202 itibariyle girdiğimde Axess Card ve Wings Card olmak üzere iki seçenek vardı. Dijital Axess Card henüz kart başvuru adımında seçenekler arasında yer almıyor.

Dijital Axess Card sahibi olmak istiyorsanız Akbank Direkt mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra; Alt menü adımında yer alan keşfet => Başvuru ve Nakit İhtiyaçlar => Kredi Kartı Başvurusu adımlarını izlemeniz gerekiyor. Başvuru sırasında “kartımın anında dijital kullanıma açılmasını istiyorum” seçeneği seçilmeli.

Numarasız kredi kartı ne işe yarar?

Üzerinde kart numarası olmayan kredi kartının en önemli özelliği aciliyet ihtiyacına cevap vermesi. Teorik olarak Dijital Axess Card başvurusunu Akbank Direkt uygulaması üzerinden yaparak başvurusuna dakikalar içersinde yanıt alabilirsiniz. Başvurunun onaylanması durumunda kart numarası sanal olarak üretiliyor. Kart numarasının manyetik banta ve chip’e tanımlı fiziksel kartın basılması, kuryeye iletilmesi ve kuryenin size teslimatını yapmasını beklemeden internet ve telefonla alışverişlerde kullanabiliyorsunuz. Akbank Direkt veya Axess Mobil uygulaması kullanarak; telefonunuz NFC özelliğini destekliyorsa temassız ödemeler veya POS üzerindeki QR (Karekod) ile ödeme özelliğini kulllanarak kartınızı fiziksel alışverişlerde de kullanabilirsiniz.

dijital axess kart

Akbank özelinde kredi kartı deneyiminde en sık memnuniyetsiziiklerin yaşandığı noktalardan birisi kart teslimatı konusudur. Pandemi öncesi sırf Akbank’ın kredi kartı gönderdiği şubeden kartı teslim alamadığı için kartını iptal eden bir çok arkadaşım var. Bu açıdan ürün geleneksel Axess Card’a kıyasla bir avantaj sağlıyor.

Dijital Axess Card alınır mı?

Dijital Axess Card lansmanı Akbank’ın mobili önceliklendiren dijital bankacılık stratejisine uyumlu bir adım. Axess kullanan, aynı zamanda Akbank Direkt uygulamasını kullanan müşteriler için Dijtal Axess Card güzel bir deneyim olacaktır. Sırf kasa görevlisine kartı uzattığı anda görevlinin yaşayacağı şaşkınlığı görmek için bile deyebilir. Ancak Bonus Kart veya Worldcard kullanan tüketicileri çekebilmek için Akbank’ın kart tasarımının ötesinde bir şeyler sunması gerekiyor. Uzun zamandır bankların kredi kartı taksit kampanyalarını inceliyorum. Yapı Kredi Worldcard, Garanti BBVA Bonus ve Halkbank Paraf Card ile karşılaştırıldığında Akbank hep bir tık geride kalıyor…