web statistics

Papara hesabından başkasının IBAN’ına nasıl para gönderilir?


Papara 5 milyonun üzerinde üye sayısı ile ön ödemeli kart rekabetinin en büyük oyuncularından birisi. Bu kadar büyük bir kullanıcı tabanı onu diğer elektronik para kuruluşlarından ayırmakla beraber, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli bankalara bile rakip bir konuma oturtuyor.

Papara’yla IBAN’a para transferi nasıl yapılır?

Papara web şubesi veya mobil uygulamasına aşinaysanız işlemin çok karmaşık bir işlem olmadığının siz de ya farkındasınız ya da bu yazıyı okuduktan sonra “evet şimdi hatırladım” diyeceksiniz. Öncelikle papara.com veya mobil şubeye kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekecek. Giriş sonrası Para Transferi bölümünde yer alan Para Gönder’e girip, Papara No/IBAN adımlarını takip ederek istediğiniz hesaba para gönderebilirsiniz.

Neden Papara ile başkasının IBAN’ına para transferi?

Birçok kişi en büyük motivasyonun tabii ki bu işlemin ücretsiz olmasını sebep gösterecektir. Öte yandan IBAN’a para gönderme işleminin haftanın 7 günü ve 24 saat yapılabilmesinin önemi çok büyük. Bildiğiniz gibi TCMB EFT sistemi üzerinden sadece iş günlerinde mesai saatleri içersinde para gönderilebiliyor. Papara IBAN’a para gönderme özelliği ile istediğin kişinin IBAN’ına 7/24 para gönderebiliyorsun. Hayatın yoğunluğu içinde atladığın ödemelerini haftasonu veya tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında kolaylıkla Papara üzerinden göndermen mümkün. Papara üzerinden IBAN’a transfer yaparken daha sonraki olası kullanımların için IBAN’ları kaydetmene de imkan veriyor.

Başkasının IBAN’ına para gönderirken nelere dikkat edilmeli?

Başkasının IBAN hesabına Papara’dan para gönderme özelliği sadece sözleşmeli Papara müşterileri tarafından kullanılıyor. Diğer bir deyişle Papara’dan başkasının IBAN’ına göndermeyi sadece Papara Black kart sahipleri yapabiliyor. Papara lite ve Papara sanal kart sahipleri bu işlemi yapabilmek için Papara Black Card talep etmeleri gerekiyor. İşin talep kısmının siz çok germesine izin vermeyin. Papara bir ön ödemeli kart çözümü. Değerlendirme vs. yok. Eğer gerçek bir kişiyseniz onay falan gerekmeden kartınız basılarak size iletilmek üzere süreç başlayacaktır. Papara Black Card hakkında daha detaylı bilgi ve nasıl başvuruda bulunabileceğinizi daha önce burada anlatmıştık.

Dikkat etmeniz gereken ikinci konu,7/24 başkasının hesabına ücretsiz para gönderirken şimdilik Papara’nın anlaşmalı olduğu bankalarla sınırlı. Anlaşmalı bankalar; QNB Finansbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Vakıfbank, Akbank, ING Bank,Türkiye Finans Katılım ve Ziraat Bankası ile sınırlı. Ama bu gerçek bir sınırlama da sayılmaz. Zira söz konusu para almak olduğu için, para göndereceğiniz kişi yukarıda sayılı bankalardan en az birinden size bir IBAN bilgisi paylaşılabilir.

papara iban

Üçüncü olarak yukarda yer alan bankalar üzerinden 7/24 başkasının IBAN’ına transfer işlemi sadece TL cinsinden yapılabiliyor. Bildiğiniz gibi Papara’da USD ve Euro hesabı açıp ve bu para biriminde bakiye tutabiliyorsunuz. Papara’dan USD veya Euro cinsinden para göndermek istiyorsanız şuan için sadece Garanti BBVA ve QNB Finansbank IBAN’larına göndermek mümkün.

Son olarak, belirmekte fayda var bu işlemin tersi yani başkasına ait bir IBAN’dan Papara hesabına para göndermek hala mümkün değil. Para gönderilirse Papara hesabına geçmez ve iade edilir. Paranın gönderilen hesaba iade edilmesi en az 2 iş günü sürecektir.

Papara sunduğu işlem çeşitlliliği ile özellikle küçük ölçekli bankalara çok ciddi bir alternatif olduğunu net olarak gösteriyor. Ben o bankaların yerinde olsam bireysel tarafta ne kadar etkin olduğumu sorgulardım.