web statistics

Neden Worldcard’dan ING Pegasus Plus Kart’a geçtim?


Uzun senelerden beri kullandığım Yapı Kredi Worldcard‘ımı artık bir kenara koydum ve ING Bank‘ın Pegasus Plus Kart‘ını kullanmaya başladım. Bu kararı almamda, hem uçak bileti kazandıran bir karta olan ihtiyacım, hem de Yapı Kredi’nin politikaları etkili oldu. Neden bu karta geçiş yaptığımı özetlemek istiyorum.

Yıllık kart ücreti sorunu

Aslında daha önce bankacılık sektöründe çalıştığım kredi kartı yıllık ücreti konusunda diğer tüketiciler kadar hassas değilim. Yapı Kredi’nin Worldcard’ını alırken de bu ücreti ödeyeceğimi bilerek aldım ve geri almak için hiç itiraz etmedim. Yapı Kredi bir kaç sene önce akaryakıt alışverişlerinden puan kazandıran Opet Worldcard’ı, asıl Worldcard’ımı kapatmadığım sürece yıllık ücretten muaf olarak teklif edince bu kartı da cüzdanıma koydum ve kullanmaya başladım. Böylece iki kart için tek yıllık kart ücreti ödemiş oluyordum.

“Hiç olmazsa Worldpuan kazanıyorum” diye düşünüyordum ancak ekstrelerime bakınca 2008’den beri kazandığım toplam puanın aşağı yukarı toplam yıllık kart ücretini karşıladığını gördüm. Dolayısıyla alışverişlerimde kulllandığım o puanlar aslında kart ücretine gidiyordu.

Benzin yerine uçak bileti

Yapı Kredi, Opet Worldcard ile hem alışverişlerimde kullanabileceğim Worldpuan, hem de Opet’ten akaryakıt alımlarında kullanabileceğim Opet puan kazandırıyordu. “Dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülkede bari bundan kar edeyim” diyerek alışverişlerimi bu karta taşıdım ve sadece bu kartı kullanmaya başladım.

Ancak Yapı Kredi 2014 Mart ayında yaptığı duyuruda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun (EPDK) benzin ve motorin ürünlerinde bayilere getirdiği “tavan fiyat” sınırlaması nedeniyle Opet Worldcard‘da puan kazanımı yüzdelerinin indirildiğini duyurdu. Benzin harcamam yüksek değildi ve yıllık kart ücreti olmasa da artık bu kartı kullanmamın bir anlamı kalmamıştı, tekrar Worldcard’ımı kullanmaya başladım. Bu arada pazarda kendi harcama alışkanlıklarıma uygun başka kredi kartı var mı diye bakmaya karar verdim.

Eşimin ailesi farklı bir şehir yaşadığı için sıklıkla Pegasus Havayolları‘yla seyahat ediyorduk. ING Bank’ın Pegasus Plus Kart‘ını araştırdığımda yıllık kart ücreti olmaması ve her alışverişten yüzde 1, Pegasus’la yapılan her uçuştan yüzde 2 uçuş puan kazandırması dikkatimi çekti. Puan yüzdeleri gayet makuldu.

İstenmeyen emailler

Kişisel emailimi işim için de kullanırım ve zaman kaybı yaratan emaillerden uzak durmaya çalışırım. Yapı Kredi’den iki tane kartım olduğu için kampanya duyuruları için iki farklı email geliyordu. Yanılıyor olabilirim ama gözlemlediğim kadarıyla yakıt puan yüzdeleri düştükten Opet Worldcard’dan daha çok kampanya emaili gelmeye başladı. Kartı kullanmayı da bıraktığım için emailin altında yer alan “Abonelik iptali” linkine tıkladım ve artık duyuru emaili almak istemediğimi belirttim. SmartMessage tarafından gönderilen bültenlerden çıktığıma dair onay mesajını gördüm. Ancak emailler gelmeye devam ediyordu, aynı işlemi bir kaç defa daha yaptım ama sonuç değişmedi.

Bunun üzerine Yapı Kredi’nin web sitesinden bir şikayet formu doldururak durumu anlattım ve her iki kartım için de kampanya emaili almak istemediğimi yazdım. Bir kaç gün sonra müşteri hizmetleri beni arayarak emailimin sistemden silindiğini ve artık bülten almayacağımı söyledi. Son durum şu: Opet Worldcard’dan hala bülten geliyor ve artık şikayet etmekle uğraşmak istemediğim için otomatik olarak doğrudan Spam klasörüne gönderiyorum.

Pegasus Plus Kart’a geçiş

ing pegasus plus kartYapı Kredi’nin zorla gönderdiği kampanya duyuruları bardağı taşıran son damla oldu ve ING Pegasus Plus Kart başvurumu yaptım. Başvuru epey süreci başımı ağrıtsa da kartım onaylandı ve kullanmaya başladım. Artık tüm alışverişlerimi bu kartla yapıyorum. Hatta daha çok puan kazanmak için eşime de bir ek kart çıkardım. İlk kazandığımız puanlarla uçak bileti aldık bile. Kart ücreti ödemiyoruz, Bonus Program Ortaklığı sayesinde alışverişlerden puan kazanabiliyoruz ve taksit de yaptırabiliyoruz. Yıllık ücreti 80 TL olan Worldcard‘ımı ve Opet Worldcard’ı taksitlerim bittikten sonra kapatacağım.

ING Bank, başvurum sırasında kredi kartımla beraber ödemelerim için vadesiz veya kredili mevduat hesabı da açmak istedi ancak bunu istemediğimi ve ödemelerimi başka bankadaki hesabımdan EFT yaparak gerçekleştireceğimi belirttim. Böylece bu hesaplar için hesap işletim ücreti ödemekten de kurtuldum.

Kısacası bir kurumun yaratmış olduğu memnuniyetsizlik ve rekabet koşullarında doğru ata oynayan bir diğer kurum beni alışkanlıklarımı değiştirmem için motive etti. Elbette ING POS’undan geçmesine gerek olmadan her alışverişten yüzde 1’lik uçuş puan kazanımı bu kartı tercih etmemdeki en büyük sebep ama sürekli düşen bankacılık karları bu oranın devamlılığına engel olabilir. Şimdilik bu karttan memnunum, bu şekilde devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek…