web statistics

Limit Kontrol Sistemi (LKS) nedir?


Limit Kontrol Sistemi (LKS) KKB tarafından sunulan gerçek zamanlı bir sistemdir. Üye bankalara (veya kuruluşlara) tüketicilerin kredi kartı hesapları için bilgi paylaşımı sağlar.

BDDK tarafından bankalar ve kredi kartları kanununda yapılan düzenleme sonrası, ilk defa kredi kartı kullanmaya başlayan bir kişinin,tüm bankalardan sahip olabileceği kartların toplam limitini, ilk yıl için gelirinin 2 katını, ikinci yıl için ise 4 katını aşamıyor.

Bu yasal düzenlemenin getirdiği kısıta uyum sağlamak amacıyla geliştirilen Limit Kontrol Sistemi, sektörde kredi kartı veren tüm kurumlardan topladığı kredi kartı limitlerini müşteri bazında birleştirir ve kart veren kurumların tek limit uygulamasına uyumlu bir şekilde faaliyetlerine devam etmesine imkan verir.

Yasal düzenleme şu aşamada kredi kartı kullanımına yeni başlayan kişilerin limitlerine bir kısıtlama getirmekte. “Birden fazla açık kart sahibi olan tüketicilerin mevcut limitleri gelirlerinin 4 katını aşamaz” gibi bir sınırlama yok. Ancak bu mevcut limitlerinizin kolayca arttırabileceği anlamına gelmiyor. Yüksek limitli bir yeni bir kart istemeniz durumunda kullanmadığınız bir kartı kapatmanız gerekebilir.

Yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda başvuru onayınız sırasında ilgili kurum, LKS üzerinden müşteri limitinizin üzerinde bir kısıt olup olmadığı veya ne kadar müsait olduğu kontrolünü yapar. Kredi kartı başvurunuzun onaylanmış olması ancak karta bir limit tahsis edilememesi durumu, muhtemelen LKS’deki müşteri limitinizin müsait olmamasından kaynaklanmaktadır.