web statistics

Konut ve oto reklamlarındaki ‘Sıfır Faiz’ gerçek mi?


“50 ay – sıfır faiz; beni seven, faizsiz sevsin…” Gayrimenkul sektörünün en büyük şirketlerinden birinin patronunu son günlerde bu slogan ile reklamlarda izliyoruz. Birçok konut ve otomobil firması son dönemde kampanyalarını tanıtırken, sıfır faizle ödeme koşulları sunduklarını iddia ediyorlar.

Peki gerçekten bir evi veya otomobili vadeli alırken faiz maliyetinden etkilenmemek mümkün mü? Ağaoğlu gibi bu sloganı kullanan şirketlerin, büyük reklamveren olmaları nedeniyle bu sorunun yanıtını geleneksel medyada bulmanız zor. Biz yanıt arayalım.

Önce faizin tanımıyla başlayalım. Faiz nedir? Faiz en kısa tanımıyla, vade sonunda iade edilmek üzere başkasına kredi olarak verilen anaparaya ilave olarak borçlu tarafından alacaklıya ödenen bedeldir.

Türkiye gibi enflasyonun göreceli olarak yüksek olduğu ülkelerde faiz maliyetine katlanmak, sıradan bir tüketici için kaçınılmaz. Ancak son günlerde izlediğimiz reklamlar bunun tersini iddia ediyor. Örneğin Ağaoğlu son kampanyasında, 0 faiz ve 50 ay vade sunduğunu belirtiyor. My Towerland projesinde 2+1 115 m2’lik bir eve 732 – 756 bin lira arasında sahip olabiliyorsunuz. Bir diğer deyişle metrekare fiyatı 6300 liraya satılan bu evler aslında emsallerine göre ciddi şekilde pahalıya satılıyor.

agaoglu sifir faiz

Markalı konutun emsallerine göre daha pahalı satılması akla uygun, ancak Ağaoğlu fiyatlarını ve bölgeyi biraz araştırırsanız rakamların oldukça ‘hormonlu’ olduğunu göreceksiniz.

Ağaoğlu, faiz maliyetini konut satış fiyatının içine koyarken, reklamlarda sempatik bir resim vermeye gayret ediyor.

Aslında sıfır faiz sloganının içinin boş olduğunu anlamak zor değil. Bazı firmalar sıfır faizin aslında bir balon olduğunu kendi reklamlarında itiraf ediyor. Nurol Park projesinde ’50 ay 0 faiz’ imkânı sunduğunu iddia eden Nurol GYO, yine aynı reklamında peşin alımlarda yüzde 15 indirim yaptığını belirtmekten kaçınmamış.

Bir başka örnek Fiat ve Ford’da. Biri 30 aya, biri de 24 aya kadar sıfır faiz sunduğunu iddia ediyor. Ancak en basit otomotiv showroom’una girerseniz, bu şekilde araçların primli satıldığını anlayabilirsiniz. Peşin almayı denediğinizde araca çok daha düşük fiyata sahip olabilirsiniz.

Ekonomi yönetimi ve cumhurbaşkanının ‘faizsiz bir Türkiye’ istediğine daha önceki birçok açıklamasına tanık olduk. Şirketler ‘sıfır faiz’ sloganı ile bir yandan tüketiciyi alenen yanıltırken, diğer yandan hükümete sempatik görünme misyonunu tam anlamıyla yerine getirebilmiş oluyor.

Sözün özü: Babaların oğularına sıfır faizle para vermediği bir devirde, bu tür kampanyaların gözünüzü boyamasına izin vermeyin.

“Konut ve oto reklamlarındaki ‘Sıfır Faiz’ gerçek mi?” üzerine 2 yorum

 1. TANIKLIK NASIL GOT GEÇEN HAFTA BENİM NOEL KREDİ HAKİKİ BİR KREDİŞİRKETTEN.

  Ben MRS DIXE ICE ada göre California, Amerika Birleşik Devlet o kadar çoksahte kredi online Şubat bu yıl Nisan kadar geçen yıl arasında bir aldatmaca kurbanıolan Amerika, canlı ama benim yaratıcısı bu kadar o sonunda bana bana banascamming değil ve aldatıcı veya yalan söylemeyi değil değil tarafından da yüzümde birgülümseme koymak veren bu yeni yönetmenlik tarafından güldü teşekkür ederim amaancak bu adı Bay Alvaro Amaranto olan borç veren bana hangi tutardır 90.000 $ ABDDoları kendi şirket şartları ve koşulları için anlaşmamıza sonra Noel kredi verdi ve bukredi firma hakkında aşk bir önemli şey hızlı hizmet ve aynı zamanda onun Tanrı beniücretleri ücretler ödeme sonuçlarını almadan ücretleri üzerine getirmek için sorarakşimdi önümde scammed tutum gibi diğer sahte kredi online için değil korkan kim iOnları ama hepsi aynı yapılmalıdır, hala Tanrı’ya zafer bu pes benim fırtına şimdi bittive ben şimdi meşgul o kadın olmak için kullanılan ve ben şimdi düzgün yıl gidipherhangi bir asistan için banka karşılamak zorunda kalmadan bitmeden benim işyapmak kadar sermaye çünkü aynı zamanda benim iş şimdi burada benim ülkemdebüyüyor. Teşekkürler Alvaro kredi şirket için bu rüya ve denemek benim en iyi seninkredi şirketi sadece bir zamanlar olduğum gibi şu anda ihtiyacı olan diğerleribaşvurmak için söz veriyorum… teşekkür öylesine çok ve tekrar tekrar bir ve Tanrı’nıntüm size yol. İşte orada çok kredi ihtiyacın olursa onlarla temas için e-posta…

  E-posta: [email protected]

  Biz Tanrı’nın eli kalem için hepinize teşekkür ederim
  Bakmak.
  DEXY ICE

 2. Emsallerine göre pahalı olsa da peşin alımda indirim uygulasa da sonuçta gerçekleşen olay faiz değil ticarettir. Vatandaş bankadan faizli para çekip daha ucuza bir yerlerden konut almak yerine dini anlamda faizden sakınmak için Ağaoğlu’ndan taksitli konut almayı tercih edebilir. Sıfır faiz kampanyalarının gerçek olmaması için başka bir neden var: Kredi tahsis ücreti. Mesela Ford “sıfır faiz” sloganıyla bir aracı 40.000 TL’ye satıyor. Halbuki müşteri aracı Koç Finans’tan 40.000 TL kredi çekerek satın almış oluyor. Müşterinin Koç Finans’tan aldığı para ile ödediği para aynı olsa kampanya gerçekten sıfır faiz olacak. Ancak Koç Finans 40.000 TL kredi vermek için “Kredi Tahsis Ücreti” adı altında peşin faiz istiyor. Araya Koç Finans girmese, müşteri tamamen Ford’a borçlansa, faizden kaçan bir müşteri arabayı 42.000 TL’ye almaya bile razı olabilir.

Yorumlar kapalı.