web statistics

Money Pay nedir? Güvenilir mi? Money Pay nereden indirilir?


Covid-19 pandemisi süresince ön ödemeli kart ve elektronik para hizmetleri sunan şirketlerin ciddi kazanımlara ulaştığından daha önce bahsetmiştik. Pandeminin diğer kazanan şirketleri ise marketler oldu. Özellikle internetten sipariş altyapısı sunan Migros bu alanda yarattığı istihdam ve süratli adaptasyon ile sektörde çevik ve alt yapısal olarak hazır olmanın ayrıcalığını yaşattı. Bu yazı da Migros‘un ortaklığındaki Money Pay ile ilgili…

Money Pay Nedir? Money Pay güvenillir mi?

Money Pay bir mobil ödeme ve elektronik para sistem çözümü. Migros, Colendi ve Param işbirliği ile geliştirilen bu uygulama ile Migros ve Migros Sanal Market müşterilerine farklı bir ödeme alternatifi sunuyor. Şirket TCMB ve Masak denetimlerine tabidir. Kesinlikle güvenilir bir elektronik para ve ödeme şirketidir. Buradaki Türk lirası cinsinden bakiyelerinin tamamı TCMB nezdinde tutulmaktadır.

Money Pay nasıl kullanılır?

Öncelikle uygulamayı akıllı telefonlarınıza buradan indirmeniz gerekiyor. Money Pay uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Bu işlemler çok basit. Cep telefonu, e-posta adresi, TCKN ve doğum tarihi girmek yeterli. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra uygulama üzerinden hesabınıza para yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemini;
– Migros kasalarından;
– MUygulama üzerinden banka veya kredi kartı kullanarak (Lansmana özel yükleme ücreti alınmıyor ancak bunun ücretsiz devam etmesine ben çok ihtimal vermiyorum);
– Money Pay uygulaması üzerindeki yönergeleri takip ederek EFT ve Havale ile para yüklemek mümkün.

Bunun yanısıra uygulama üzerinden kimlik teyidi işlemlerini tamamlarsanız adınıza ayrıca 300 TL’den başlayan kredi limiti de tahsis ediliyor.

Money Pay ile neler yapabilirsiniz?

Money Pay ile uygulama üzerinden Migros ve Macrocenter kasalarından alışverişlerinizi ödeyebilirsiniz.

İkinci özelliği ve en tartışmaya açık özelliği ise sistem üzerinden 7/24 para gönderebilirsiniz. Para göndereceğiniz kişinin Moneypay üyesi olması gerekiyor. Mevcut yaygınlığını düşündüğünüzde çok işinize yarayan bir durum değil. Para transferi özelliğine bağlı dikkat çeken başka konu ise Moneypay para transferinin sunduğu reel fayda. Geleneksel para transferinde para transfer yapılan kişinin parayı istediği gibi değerlendirebilme özgürlüğü en önemli fayda. Mevcut Moneypay alt yapısında sadece Migros’tan alışveriş yapabiliyorsunuz, para çekme özelliği bulunmuyor. Bu geleneksel para transferinin sunduğu faydayı sadece Migros’tan ve Macrocenter’dan alışveriş yapmak ile sınırladığı için çok anlamlı olmuyor.

Fatura ödeme özelliği
yakında gelecek gibi ama henüz ortada yok.

Kimlik doğrulaması sonucunda yatırım işlemleri yapılabiliyor. Bu özelliği henüz kimlik teyidi yapmadığım için deneyemediim ama Paycell’in sunduğu yatırım amaçlı kripto varlık alım satım özelliği ile benzer olduğunu söylersem yanlış olmayacaktır. İkisinde de Colendi işbirliği dikkat çekiyor.

Money Pay Visa Kart nedir?

Money Pay Visa

Money Pay web sitesinde bir de Moneypay Visa Kart’dan bahsedilmiş. Bu Money Pay tarafından sunulan Visa logolu bir ön ödemeli kart çözümü gibi gözüküyor. Her ne kadar web sitesinde Visa kart olarak adı geçse de hemen yanındaki görselde MasterCard Bin ve logosu kullanıldığı için şu aşamada gerçekten bir ürün olup olmadığına dair soru işareti yarattı bende. Money Pay’in kart çözümünde hangi ödeme sistemi ile ilerleyeceğine karar vermesini beklemek daha mantıklı geldi gibi gözüküyor.

Money Pay Değerlendirme

Standart ön ödemeli kart çözümlerinden farklı olarak Collendi işbirliği sayesinde kullanıcılara bir harcama limiti de tahsis edilmesi, kimlik teyidinin ardından yatırım işlemlerine imkan vermesi diğer alternatiflerden farklılık oluşturuyor. Param Ödeme altyapısının kullanımı ve Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirinden alışveriş sorunsuz işlem yapılabilmesi ürünün cazip taraflarından sayılabilir.

Öte yandan Money Pay web sitesini incelediğimizde uygulama ve web sitesindeki içerikler arasında ciddi bir fark olduğu gözüküyor. Bu önemli bir sorun uygulama ile web sitesi arasında bu kadar fark olan bir platforma insanların paralarını yatırmasını ve düzenli olarak kullanması için nasıl ikna edilir edilebilir mi? Çok emin olamadım. Birileri uygulamayı çıkarmaya konsantre olup bilgilendirme işlerini geri plana atmış gibi gözüküyor. Bu da genelde iş birimlerinden ziyade teknoloji IT departmanları tarafından yönlendirilen organizasyonlarda karşılaşılan problemlere benziyor. Belli ki ürün yönetimi ve pazarlama tarafı henüz ortada yok. Dolayısıyla gerçek lansmanı beklemek daha mantıklı olabilir.

Money Pay işlem limit ve ücretlerin tam listesine buradan ulaşabilir, uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Colendi AŞ. Hakkında

Colendi Yapay Zekâ ve Büyük Veri Teknoloji Hizmetleri A.Ş. blokzincir (Blockchain) tabanlı gerçek hayat verilerine dayalı kişiye özel mikro kredi ve kredi skoru üretmeyi planlayan bir teknoloji girişimidir.

Kullanıcılarının finansal hareketleri yanı sıra akıllı telefon, alışveriş alışkanlıkları ve sosyal medya verilerini de işleyerek bankacılık işlemleri haricinde de farklı alanlarda da faaliyet göstermeyi amaçlıyor. İsviçre merkezli Colendi merkeziyetsiz kredi skor ve ödeme sistemleri altyapısı çözümler sunmaya devam ediyor. Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.