web statistics

Kredi kartınızı internetten alışverişe nasıl açtırabilirsiniz?


İNternetten alışveriş yapan kart sahipleri için 17 Ağustos 2017 bir milat. Çünkü BDDK bu tarihten sonra kredi kartlarınıN otomatik olarak internet üzerinden alışverişe kapatılması yönünde bir karar aldı. Bu engellemeyi aşmak için, kredi kartı sahibinin ilgili bankaya kredi kartının internet alışverişe açılması için talepte bulunması gerekiyor.Kararın anlamı ve tutarlılığı tartışılabilir olsa da bunun duruma hiçbir faydası olmayacağı için sadece bu engellemeye karşı çözümlerin ne olduğuna değineceğiz.

Kredi kartını kimler internetten alışverişe açtırmalı?

Son bir sene içerisinde herhangi bir online mağaza veya tedarikçiden ürün veya hizmet alan veya ödeme yapan herkesin, en az bir kredi kartını internet işlemlerine açtırmasını tavsiye ediyorum.

Özellikle akıllı telefon sahipleri kullandıkları uygulama mağazasında tanımlı olan kredi kartının internet işlemlerine açtırmayı düşünmeliler.

Yılda en az bir kere uçak bileti alıyorsanız en az bir kredi kartınızın internet işlemlerine açtırmış olmanız gerekir, zira günümüzde uçak ve otobüs biletlerinin çoğu ya akıllı telefon uygulamaları ya da uçuş firmalarının web siteleri üzerinden alınıyor. Otobüs bileti de alıyorsanız en az bir kredi kartınızın internet işlemlerine açık olması gerekir.

kredi karti internet alisveris

Aracınız varsa ve ocak ve temmuz aylarında motorlu taşıt vergisini internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödüyorsanız, Temmuz ayı MTV için olmasa bile, Ocak 2018 MTV ilk taksiti için internet işlemlerine açık bir kredi kartına ihtiyacınız olacak.

İnternet veya cep telefonu üzerinden düzenli faturalarını ödeyenler de var olan kredi kartlarından en az birini internet işlemlerine açtırması gerekecek.

Kredi kartınızı internet işlemlerine nasıl açtırabilirsiniz?

ING Bank kredi kartları için her bir kart için bankadaki kayıtlı cep telefonunuzdan “ONAY” boşluk kartınızın son dört hanesini yazıp 2205’e göndermek gerekiyor.

Yapı Kredi World, Garanti Bonus, Finansbank Cardfinans ve İş bankası Maximum Card kredi ve banka kartlarını, mobil / internet şube üzerinden internet veya diğer kartsız alışveriş işlemlerine açıp kapayabilirsiniz.