web statistics

Turizm verilerinin 2017 Ağustos Dolar kuruna etkileri nasıl olur?


Türkiye’de hiç şüphesiz en kafa karıştırıcı konulardan birisi Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki seyrinin nasıl olacağının nihai tüketici nezdinde netleşmemesi. Dolar’ın uluslararası piyasalarda geri çekilmeye devam etmesi sadece Dolar değil, Dolar dışı faktörlerin de etkisi olmasından kaynaklanıyor. Emtia fiyatlarının yükselişinin de etkisiyle yaşanan düşüş açıklanabilir. Ülkemizde ise Dolar kurunun 3,50’nin altına sarkmamış olmasının sebebi siyasi ve jeopolitik gelişmelerin etkileri denilebilir. Bu da paritenin düşüşlerde alınması gerektiğini ortaya koymakta.

Dün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ilk 6 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 14 artarak, 10 milyon 740 bin 226’dan 12 milyon 249 bin 449’a çıktı. Yaşanan yükselişe rağmen, turist rakamlarının 2015’in ilk 6 ayındaki 14 milyon 894 bin 754 kişinin gerisinde kalındığı unutulmaması gerek. Turizmde kişi sayısında yaşanan toparlanmanın en büyük kaynağı da Rusya’dan sağlandı. Rusya’nın ardından Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke ise Almanya oldu. Ancak yukarıda bahsi geçen son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler, Rusya’dan gelen turist sayısını geliştirirken Almanya’dan ilk 6 ayda Türkiye’ye gelen kişi sayısı geçen yıla göre 1 milyon 502 bin 949’dan 1 milyon 246 bin 744 kişiye gerilemesine sebep olduğunun altını çizmek gerekiyor. Yani turizm gelirlerini geliştirmek için Rusya ile normalleştirilen ilişkilerin etkisini Almanya ile yaşanan çatışmalar baltalıyor gibi bir resim ortaya çıkıyor.

dolar tl

Turizmde 2016 yılında yaşanan kayıpların telafi edilebilmesi için turist girişi verilerinin daha en az bir sene TL olumlu gelmeye devam etmesi gerekiyor. Bu dün açıklanan veriler olumlu sinyalleri ima etse de, kalıcı biri iyileştirme etkisinin söz konusu olmayacağı aşikar. Uluslararası siyasi ilişkilerin bir düzene oturmadığı ülkemizde, ABD’den açıklanacak verilerin etkileri Dolar/TRL kurunda daha direkt hissedilecektir. Bütün bu verilerin ışığında en azından Ağustos ayı boyunca dolar kurunun 3,50 – 3,55 arasında dalgalı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.