web statistics

Kira Gelir Vergisi 2. taksit ödemelerine karta 3 taksit imkanı veren bankalar


2018 yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi 1 Mart – 25 Mart 2019 tarihleri arasında verildi. 2018 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisinin Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit olmak üzere;

• Birinci taksitin damga vergisi ile birlikte 1 Nisan 2019 tarihine kadar,
• İkinci taksitin 31 Temmuz 2019 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

İkinci taksiti kredi kartı ile ödemeye kalktığın>ızda hemen hemen tüm banka kredi kartlarında iki taksit imkanı söz konusu. İş Bankası, Garanti BBVA ve Yapı Kredi kredi kartı sahipleri; www.gib.gov.tr üzerinden Yapı Kredi Mobil, Garanti Pay, Maximum mobil uygulamaları ile ödeme yapmaları durumunda üç taksit ile ödeyebiliyorlar.

1) Maximum Mobil ile Kira Gelir Vergisi 2. Taksit ödemesi 3 taksitte nasıl yapılır:

• Maximum Mobil ile Öde seçeneğini kullanabilmeniz için telefonunuzda Maximum Mobil uygulamasını yükleyin ve aktive edin.
• Gib.gov.tr sayfasından borç sorguladıktan sonra gelen ödeme ekranında Mobil Ödemeler başlığını tıklayın.
• Mobil Ödemeler sayfasında yer alan kutucuk içinden Maximum Mobil seçeneğini seçip Öde butonunu tıklayın.
• Açılan sayfadaki kutucuğa İşbankasında sistede kayıtlı cep telefonu numaranızı girdikten sonra Maximum Mobil uygulamasına gelecek bildirime (Bu aşamada gib.gov.tr ekranında “Lütfen işleminize Maximum Mobil ile devam ediniz.” uyarısı yer alacaktır.) tıkladıktan sonra eğer Maximum Mobil uygulamasında login (şifre ile giriş yapmış) durumda iseniz peşin, 2 veya 3 taksitli ödeme tercihinizi seçmenizin ardından kart seçim ekranına yönlendirilir, ödeme yapmak istediğiniz kartı seçerek ödemeyi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bildirime tıkladığınızda eğer Maximum Mobil’e login değilseniz öncesinde login ekranına ve sonrasında kart seçimine yönlendirileceksiniz.
• Maximum Mobil uygulaması yüklü cihaza bildirim gelmediği ya da gelen bildirime tıklanmadığı durumlarda telefondan Maximum Mobil’e login olarak “Ödemeler” sekmesi altındaki “Anlık Ödemeler” menüsünden işleminizi seçerek ödeme işlemi tamamlanabilir.

2) Garanti Pay ile ödeme

• Gib.gov.tr sayfasından borç sorguladıktan sonra gelen ödeme ekranında Mobil Ödemeler başlığını tıklayın.
• Mobil Ödemeler sayfasında yer alan kutucuk içinden GarantiPay ile ödeme seçimi yapıldığında BonusFlaş’a gönderilen işleme ait bir bildirimden ya da “Ödemeler” bölümünden GarantiPay seçimi yapılarak kart bilgilerini girmeye gerek kalmadan kolayca ödeme gerçekleştirilebilir.

3) Yapı Kredi Pay ile ekstra taksit imkanı için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyle:

• Öncelikle daha önce yapmadıysanız Google Play ya da Apple Store’dan Yapı Kredi Mobil’i indirip giriş yapın.
• Sonrasında Internet Vergi Dairesi (Gib.gov.tr) üzerinden aracınızın mtv bedelini öğrendikten sonra ödeme sırasında ödeme seçenekleri altından Yapı Kredi Pay’i seçtiğinizde ekranda bir QR kod oluşacaktır.
• Yapı Kredi Mobil uygulamasında kartlarım menüsü altında bulunan Yapı Kredi Pay’i seçtiğinizde “QR Kod ile Ödeme”yi tıklayarak QR okuyucuyu açın ve ekranda oluşan QR kod’u okutun.
• Birden fazla Yapı Kredi kredi kartınız olması durumunda ödeme yapmak istediğiniz kartı ve işlem tipini seçerek işleminizi onaylayarak tamamlayın.