web statistics

AkÖde Nedir? AkÖde Ödeme Sistemleri hakkında


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Akbank tarafından 12 milyon TL sermaye ile kurulan AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.‘ye Pazarlama ve Satış sonrası desteği, çağrı merkezi operasyonları ve suistimal operasyonları yönetimiyle ilgili olarak destek ve danışmanlık hizmetleri sağlanması konusunda izni verdi.

Akbank geçtiğimiz yıl kripto parabirimi Ripple ile bir anlaşma yapmıştı. Türkiye’de blockchain teknolojisini hizmetlerine entegre eden ilk banka olma özelliği ile Akbank, elektronik para ve ödeme ile ilişkili hizmetlerini AkÖde isimli yeni şirket aracılığıyla sağlayacak.

Akode Akbank Ripple

Yapılan açıklamalar ışığında AkÖde ödeme sistemlerinin, yerli ve milli ödeme sistemi TROY’dan farklı olarak kripto para ihracı, elektronik para ödeme sistemleri ve blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans sistemleri üzerindeki uygulamaları üzerine yoğunlaşacağını anlıyoruz.

Kuruluş işlemleri geçen Şubat ayında tamamlanan AKÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevine geçtiğimiz haziran ayında Sitare Sezgin atanmıştı.